لاشه موشک‌ها و فضاپیماهایی که به صورت امکان‌پذیری وارد زمین می‌شوند، ممکن است تلفات جانی داشته باشند. پژوهشگران با اظهار نظر از این موضوع برای لزوم تصمیم گیری در این رابطه می‌شوند. نشریه نیوساینتیست گزارش می‌دهد، تعداد موشک‌هایی که همه سال‌ها به مدار زمین فرستاده می‌شوند، در سال‌های بعدی پیشرفت کرده‌اند. در این میان، در سال ۲۰۲۱ شاهد یک رکورد بی‌سابقه بودیم. در این سال ۱۳۵ موشک با موفقیت به فضای پرتاب شد.

بسیاری از این موشک‌ها دو مرحله‌ای هستند و از این‌رو که ماهواره‌های خود را به مدار می‌رسانند، از موشک جدا می‌شوند. همین قطعات بعداً به صورت کاملاً ناتوان‌شده روی زمین سقوط می‌کنند. نتیجه می‌شود، طی 30 سال گذشته از 1000 لاشه‌ موشک به صورت آزاد شده‌ای دوباره وارد زمین می‌شود.

لاشه یک موشک لانگ‌مارچ

لاشه یک موشک لانگ مارچ چینی که در آخرین روزهای سال ۲۰۱۴ در استان گوئیژو چین سقوط کرد.

بسیاری از خاطرات فضایی اتفاقی در نقاطی از زمین که اغلب اوقات در اقیانوس‌ها هستند، می‌شوند. بااین‌حال، در برخی موارد ممکن است لاشه‌ی فضای‌پیماها در خشکی نیز رخ دهد. در ماه مه سال ۲۰۲۰ لوله‌های ۱۲ متری که می‌شود بقایای لاشه یک موشک چینی در دهکده‌ای در ساحل عاج در غرب آفریقا سقوط کرد. در آوریل ۲۰۲۲ نیز قطعاتی از یک موشک چینی در نزدیکی یک دهکده در هند سقوط کرد. در یک سانحه مشابه دیگر که بازهم مربوط به موشکهای چینی بود، بقایای موشک لانگ مارس در دسامبر ۲۰۱۴ در استان گوئیژو چین سقوط کرد.

هشدار پژوهشگران: به جای قمار مرگ و زندگی جلوی‌های حل شده را بگیرید

هماکنون مایکل بایرز از دانشگاه بریتیش کلمبیا، کانادا و همکارانش تمام اطلاعات ۳۰ سال اخیر درباره زمین‌های زمین‌های فضایی را بررسی کرده‌اند. یافته‌های این تیم تحقیقاتی از احتمال ۱۰ درصدی تلفات جانی در سوانح بررسی‌های فضایی در دهه آینده خبر می‌دهد. خطر مقابله با لاشه‌ها و فضاپیماها در توسعه‌نیافته نزدیک به خط استوا است که جمعیت تراکم در آنجا بالا بوده و اکثر موشک‌ها نیز بر فراز این حرکت نواحی می‌شوند.

بایرز به شرکت‌ها و نهادهای هوافضایی توصیه می‌کند، سوخت را برای فرود موشک‌ها در نواحی خالی از سکنه به کار ببرند. او در ادامه گفت: «این روند شروع می شود. اکنون موشک‌های پیشرفته‌ای وجود دارند که می‌توانند به جای قمار مرگ و زندگی با ساحل عاج و هند، جلوی بازگشت‌ها به جوّ زمین را بگیرند. آیا کسی می‌تواند مطمئن باشد که لاشه‌ای بعدی در مرکز شهر بمبئی سقوط نمی‌کند؟»

فرود هدایت شده مرحله اول موشک فالکون ۹

پژوهشگران از لزوم انعقاد یک توافق بین‌المللی برای حذف پایانی ورود به فضایی با جوّ صحبت می‌کنند.

جاناتان مک‌داول، پژوهشگر مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین می‌گوید که مرحله‌های موشک‌ها در مدار زمین به مشکل بزرگ‌شده‌اند. او در ادامه توضیح می‌دهد، با باقی‌ماندن نقشه‌ها در مدار زمین، احتمال وجود دارد، وجود دارد. در همین حال، این قسمت‌های ممکن است به دلیل سوختی که منفجر شوند نیز می‌شوند. مک‌داول تنها راه مطمئن برای جلوگیری از منفجر نشدن موشک‌ها را در خارج کردن آن‌ها از مدار زمین می‌دانند.

رام جاخو از دانشگاه مک‌گیل در مونترال، کانادا می‌گوید، در تصاویری که بقایای موشکی باعث آسیب به اموال یا تلفات جانی روی زمین می‌شود، می‌توانم طبق مفاد معاهده بین‌المللی اشیاء فضایی (۱۹۷۲) تحت نظارت سازمان ملل متحد اقدام قانونی کند. اجرای این معاهده سابقه دارد. کانادا پس از سقوط یک ماهواره شوروی در خاک این کشور در سال ۱۹۷۸، سه سال غرامتی حدود ۳ میلیون دلار کانادا (معادل ۲.۳ میلیون دلار آمریکا) را از اتحاد جماهیر شوروی بعد گرفت. به همین دلیل این معاهده دوباره هم می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مقالات مرتبط:

جاخو سختی ندارد که در آینده یک سانحه جدید دیگر رخ دهد. برخی از شرکت‌های هوافضا مانند اسپیس ایکس مرحله اول موشک‌های خود را پس از پرتاب به صورت هدایت‌شده فرود می‌آورند. بااین‌حال، مراحل دوم موشک‌ها که ماهواره‌ها را به مدار نهایی می‌رسانند، به جای بازگردانده شدن به درون جوّ زمین در فضا رها می‌شوند.

بایرز لزوم انعقاد یک توافق بین‌المللی برای حذف پایانی را به دست آورد. در همین حال، به عقیده بایرز، نیاز است که برخی از عناصر قدیمی کاملاً از خارج خارج شوند یا اینکه در طراحی آن‌ها اعمال شوند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!