شارژ بی سیم همیشه ویژگی جالبی برای بسیاری از کاربران بوده است. اما هنوز آن‌طور که باید در همه جا دردسترس نیست. شارژ بی‌سیم یعنی دیگر نیازی به وصل کردن کابل به گوشی برای شارژ آن نداری و می‌توانید آن را روی یک دستگاه قرار دهید. بااین‌حال، گوشی برای شارژ شدن باید در تماس با پد شارژ باشد.

تعداد زیادی از گوشی‌ها و لوازم جانبی دارای شارژ بی‌سیم هستند؛ اما‌های عمومی با شارژرهای بی‌سیم موجود نمی‌توانید پیدا کنید. این دنیایی است که انتظار می‌رود در آینده اتفاق بیفتد.

طرح اصلی

اولین شارژ بی سیم با استفاده از Nokia Lumia 920 در سال ۲۰۱۲ به وجود آمد. حتی با وجود اینکه نوکیا اولین تولیدکننده‌ای نبود که شارژ بی‌سیم را روی یک قرار داد، آن را در گوشی به محبوبیت این ویژگی کمک کرد و به‌تدریج گوشی‌های هوشمند بیشتر از این قابلیت بهره‌برداری بردند.

مقاله مرتبط:

در آن زمان، دو استاندارد اصلی، یعنی PMA و Qi برای شارژ بی سیم وجود داشت. Qi در نهایت به بهترین استاندارد در سال ۲۰۱۸ تبدیل می‌شود و در بسیاری از گوشی‌های اندرویدی و آیفون‌ها پیدا می‌شود.

استاندارد شارژ چی

طبق Stragy Analytics، بیش از گزارش یک میلیارد گوشی هوشمند با قابلیت شارژ بی‌سیم وجود دارد. گفته می‌شود شارژ بی‌سیم نزدیک به یک‌سوم فروش جهانی گوشی‌های هوشمند را می‌دهد.

این آمار بسیار درخورتوجه است و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۶ به ۲.۲ افزایش افزایش پیدا کند. با محبوبیت بیشتر این فناوری، به‌ویژه در بین اهداف بی‌سیم، به رشد خود ادامه خواهد داد. باوجوداین، رشد پیش‌بینی‌شده، شارژ بی‌سیم در مکان‌های عمومی کمتر درحال‌حاضر چند بار به‌نظر می‌رسد.

زمانی که نوکیا شارژ بی سیم را معرفی کرد، تصور می‌شود در آینده‌ای نزدیک، می‌توانم با ورود به مکان‌های مختلف مانند کافی‌شاپ، کتابخانه یا حتی گوشی را که روی یک شارژر از قبل تعیین‌شده قرار داده تا شارژ شود. اما هنوز اینطور نیست.

شارژ بیسیم ارزان نیست

پیکسل استند

همان‌طور که مشاوران مشاور بعدی حرکت اشاره کرد، انتظار می‌رود که زیرساخت‌های گرانقیمت مورد نیاز برای ادغام شارژ بی‌سیم مانع از رشد بازار در طول دوره پیشبینی (بازه‌ای که پیش‌بینی برای آن انجام می‌شود) شود. این یعنی شرکت‌ها باید هزینه‌های تجهیز فضای خود را با شارژ بی‌سیم را توجیه کنند، می‌خواهند این را به معنای خرید یکپارچه‌سازی یا به نوعی شارژ بی‌سیم را به مجموعه‌های موجود خود اضافه کنند.

جیتش اوبرانیمدیر تحقیقات IDC توضیح داد که به‌طور کلی، داشتن یک پریز معمولی که می‌تواند هدف را داشته باشد، جای شارژر بی‌تخصیصی است که فقط از گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های کوچک پشتیبانی می‌کند، بسیار ارزان‌تر است. هزینه شارژهای بی‌سیم در طول سال‌ها کاهش پیدا کرده است. اما هنوز بیشتر از یک پریز برق معمولی است.

او همچنین می‌گوید که آموزش عمومی درباره این ویژگی وجود ندارد و بسیاری از مصرف‌کنندگان مطمئن هستند که آیا گوشی‌هایشان حتی از این ویژگی پشتیبانی می‌کند یا خیر. گوشی‌های هوشمند شاید زمانی متوجه شوند که می‌شوند گوشی‌هایشان از شارژ بی‌سیم پشتیبانی نمی‌کند یا حتی وقتی متوجه می‌شوند که به همان سرعتی که انتظار شارژ نمی‌شود، ناامید می‌شوند.

به نظر می‌رسد که با توجه به رفتار ترکیبی آن‌ها با شارژ بی‌سیم کمک کرده، گوشی‌های هوشمند را به این سردرگمی تولید می‌کند. برخی از شرکت ها، بهویژه چینی ها، درباره سرعت شارژ بی سیم اطلاعاتی را مطرح کرده اند.

برای مثال، وان‌پلاس ۱۰ پرو دارای شارژ بی‌سیم سریع ۵۰ واتی است که سریع‌تر از آن است که اکثر گوشی‌ها حتی زمانی که به پریز وصل می‌شوند، شارژ می‌شوند. حتی سری پیکسل ۶ می‌تواند کمی سریع‌تر از گوشی‌های سامسونگ شارژ شود، برای دستیابی به سرعت‌های بالاتر به Pixel Stand (نسل دوم) نیاز است.

در همین حال، اپل و سامسونگ که در بازار ایالات متحده آمریکا تسلط دارند، سرعت شارژ بیسیم خود را به 11 و 100 درصد محدود می کنند. اختصاصی، این شرکت‌ها به روش‌های استاندارد پایبند هستند، که سایر تولیدکننده‌های سیستم‌های خود را برای دستیابی به چنین سرعت‌های چشمگیری طراحی می‌کنند.

پس از تصمیم اتحادیه اروپا برای تبدیل USB-C به کابل شارژ استاندارد برای گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ها، شاید پیش بیاید که آیا مداخله‌ای دولت برای تقویت شارژ نوآوری بی‌سیم حول یک استاندارد شارژ واحد (Qi) نیاز است یا خیر. مدیر تحقیقات IDC می‌گوید که می‌تواند کمک کند. اما گوشی‌های هوشمند پشتیبانی‌شده برای توجیه هر اقدامی وجود ندارد.

این ویژگی معمولاً فقط در محصولات ممتاز گنجانده می شود؛ بنابراین دولت به‌جای بازار انبوه، فقط روی زیرمجموعه‌ای از کاربران روی می‌کند. بدین‌ترتیب، سامسونگ، اوپو، شیائومی و دیگر هیچ دلیل یا نیازی برای اجرای استانداردهای اختصاصی ندارند. در عوض داشتن استانداردهای دیگر به نفع آن‌ها است، زیرا می‌توان از آن به‌عنوان نقطه تمایز و افزایش فروش لوازم جانبی استفاده کرد.

شارژ بی سیم معکوس

شارژ معکوس ویژگی‌های دیگری در گوشی‌های هوشمند می‌شود که در قلب خود از همان راهکار شارژ بی‌سیم بهره می‌برد. بااین‌حال، فناوری نیز آنچنان است که مورد استقبال کاربران قرار نگرفته است. بنابراین بد نیست که نگاهی دقیق‌تر به این فناوی بیندازیم و متوجه شویم که چه عواملی باعث این موضوع می‌شوند.

شارژ بی‌سیم معکوس درمقابل شارژ بی‌سیم

همان‌طور که گفتیم، چی‌ترین استاندارد شارژ بی‌سیم است. شارژ بی‌سیم به شما این امکان را می‌دهد که گوشی هوشمند خود را روی یک پد شارژ قرار دهید و انرژی آن را در باتری ذخیره کنید.

اما، به آن «شارژ بی‌سیم» می‌گویند، این کلمه کمی اشتباه است. در اینجا شارژ بی‌سیم آنطور که ما معمولاً فکر می‌کنیم به معنای «بی سیم» نیست. شارژ بی‌سیم به این دلیل نامیده می‌شود که دیگر نیازی به وصل‌کردن کابل برای شارژ آن دستگاه است و می‌توانید آن را روی یک دستگاه قرار دهید. بااین‌حال، گوشی برای شارژ شدن باید در تماس با پد شارژ باشد؛ بنابراین واقعاً بی‌سیم نیست.

پس شارژ بی‌سیم معکوس چیست؟

شارژ بی سیم معکوس اساساً گوشی هوشمند شما را به شارژ بی سیم تبدیل می کند و بنابراین گوشی با قابلیت شارژ بی سیم معکوس می تواند در واقع دستگاه های دیگری را که از شارژ بی سیم پشتیبانی می کند شارژ کند.

برای مثال، اگر هدف‌های بی‌سیمی دارند که دارای کیس شارژ بی‌سیم هستند، می‌توان آن‌ها را در پشت گوشی هوشمندی که از شارژ بیسیم معکوس پشتیبانی می‌کند، انجام داد و هدف‌ها را دوباره شارژ کرد.

گوشی‌های شارژ بی‌سیم معکوس همچنین می‌تواند انرژی خود را با دستگاه‌های دیگر مانند سایر گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های دارای شارژ بی‌سیم ارسال کنند.

آیا شارژ بی‌سیم معکوس مفید است؟

این مورد به دیدگاه شما نیز دارد؛ اما در مجموع شارژ بی‌سیم معکوس دارای مشکلات تکنولوژیکی زیادی است. اولین مورد شارژ بی سیم معکوس می کند. حداکثر توان در حدود 10 وات که بسیار کندتر از سرعت پدهای شارژ Qi است که می‌تواند از 30 تا 80 و یا بیشتر باشد. این یعنی انتظار ندارید با استفاده از شارژ بی‌سیم معکوس گوشی هوشمند یا هدف خود را در چند دقیقه شارژ کنید.

شارژ بی‌سیم معکوس باتری گوشی‌های هوشمند شما را نیز می‌کند؛ زیرا انرژی خود را به هر دستگاهی که شارژ بی‌سیم معکوس دارد می‌فرستد.

به دلیل این محدودیت‌ها، شارژ بی‌سیم معکوس فقط برای شارژهای اضافی زمانی خوب است که دستگاه‌های دیگر شما برای گذراندن یک دوره بحرانی فقط به ۵ یا ۱۰ درصد شارژ نیاز بیشتری دارد.

فناوری شارژ

شارژ گوشی از راه دور

همه‌چیز آن‌طور که فکر می‌کنم بد نیست و برای استفاده از شارژ بی‌سیم وجود دارد، بسیار راحت است. برای مثال، می‌توان به راحتی گوشی را در حالی که در خواب یا خود کار می‌کنید، روی یک صفحه قرار دهید. بدین‌ترتیب، دیگر لازم نیست نگران باشید یا سروصدای سیم‌ها باشید.

دسترسی به شارژرهای بی‌سیم در مکان‌های عمومی‌تر می‌توانیم ما را از این که مجبور نباشیم شارژرهای خودمان را همراه خود ببریم یا به‌دنبال پریز باشیم، نجات دهیم.

چند شرکت نیز در حال کار برای رفع برخی مشکلات شارژرهای بی‌سیم هستند. تولیدکننده‌هایی از جمله موتورولا، شیائومی و حتی اوپو، شارژ از راه دور را به نمایش بگذارند که حتی نیازی به قرار دادن گوشی شما روی یک شارژر بی‌سیم نخواهد بود.

این دستگاه‌ها از مجموعه‌ای استفاده می‌کنند که می‌توانند آن را به یک دستگاه (چهار دستگاه با روش موتورولا) تبدیل کنند تا آن را از فاصله‌هایی با قابلیت شارژر تبدیل کنند. این اقدام راهکاری کامل نیست؛ زیرا فاصله‌ای وجود دارد که ایستگاه‌ها می‌توانند در جریان باشند و از طرفی آن‌ها فقط شارژدهی تا ۵ و ارائه می‌دهند که بسیار کمتر از شارژرهای بی‌سیم مورد علاقه ما است. بااین‌تفاسیر، به نظر می‌رسد که شرکت‌ها به بهبود فناوری برای استفاده از آن اختصاص داده‌اند.

باوجوداین، مدیر تحقیقات IDC می‌گوید که هنوز بسیاری در پیش است و ظاهراً این فناوری با چالش‌های بیشتر نسبت به شارژ بی‌سیم استاندارد روبه‌رو خواهد بود. ما هنوز سال‌ها از ایمان‌بودن و همچنین مقرون‌به‌صرفه‌بودن شارژ از راه دور دور داریم، بنابراین فکر نمی‌کنم شارژ ازطریق این فناوری جنبه مثبت داشته باشد.

کنسرسیوم برق بی سیم (WPC) همچنین نظرات مدیر تحقیقات IDC درباره شارژ از راه دور را در صفحه پرسش های متداول خود تکرار می کند.

تکنیک‌های میدان دور (میدان‌های اطراف یک منبع موج که نسبت به منبع، دور باشند) از نظر مفهومی جالب هستند. اما هزینه، کارایی و مسائل ایمنی قابل‌توجهی دارند. ثابت شده است که شارژ بی سیم میدان نزدیک برای وسایل الکترونیکی مصرفی مناسب تر است.

مقاله مرتبط:

دراین‌بین، اپلیکیشن اختصاصی خود را دارد که کم‌کم به گوشی‌های اندرویدی راه پیدا کرده است. MagSafe شکل جالبی از شارژ بی‌سیم می‌شود که با آهن‌ربا به پشت سازگاری متصل می‌شود و به شما امکان می‌دهد هنگام استفاده از آن، گوشی خود را به صورت بیسیم شارژ کنید. حتی پاوربانک‌های سازگار MagSafe وجود دارند که شارژ کردن گوشی را هنگام حرکت بدون اتصال به برق آسان می‌کنند.

دیدن این ویژگی در گوشی های اندرویدی بسیار جالب است. اما مشکل، ریلمی و اوپو تنها عامل‌کننده‌های اندرویدی هستند که راه‌حل‌های خود را معرفی می‌کنند. ولی پیش‌بینی می‌شود که شارژر MagSafe سامسونگ جنجال به‌پاکند.

شارژ آینده بی سیم

فناوری شارژ بی‌سیم در گوشی

گزارش‌ها نشان می‌دهد که بازار شارژ بی‌سیم می‌تواند در سال ۲۰۳۰ به ۱۸۵ میلیارد دلار برسد. با توجه به نبود جک هدف 3.5 میلی‌متری در گوشی‌های هوشمند جدید، پایه‌های شارژ بی‌سیم خودرو می‌تواند برای هر کسی که می‌تواند از پورت USB-C خود برای اتصال به خودروی خود برای استفاده از Android Auto استفاده کند، مفید باشد. افزون‌براین، داشتن چند پد در اطراف خانه، کنار میز کنار تخت، روی میز آشپزخانه یا حتی روی میز قهوه ضرری ندارد.

با توجه به بسیاری از گوشی‌های اندرویدی برتر، آداپتور شارژ در جعبه ندارد، این احتمال وجود دارد که مصرف‌کنندگان آداپتور دیواری را به جای شارژر بی‌سیم خریداری کنند، که شارژ بی‌سیم با تعداد محدودی از سرعت‌های پایین‌تر بین ۵ تا ۱۵ و هزینه‌های بیشتری دارد.

حتی اگر آداپتور دیواری جدید لازم نباشد، مصرف‌کنندگان باید تصمیم بگیرند که آیا خرید شارژر بی‌سیم ارزشش را دارد یا خیر.

مقاله مرتبط:

در نهایت، اگر هزینه‌های شارژ بی‌سیم از هر نوع شارژرهای معمولی بیشتر باشد و هزینه‌های دستگاه‌ها را افزایش دهند، آنگاه به‌طوری که به‌طور گسترده‌ای در مورد استفاده قرار می‌گیرد، نمی‌گیرد. زیرا هر چند که از این ویژگی خوب است؛ اما هنوز آنچنان نیاز نیست.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!