سیستم‌های حمل‌و‌نقل امروزی ازجمله هواپیما، قطار و اتومبیل ازجمله روش‌هایی می‌شوند که افراد روزانه از آن‌ها برای سفرهای کوتاه و همچنین سفرهای طولانی استفاده می‌کنند. با پیشرفت فناوری و دسته‌یابی بشر به منابع مختلف، هر روز شاهد پیشرفت‌های موجود در حوزه حمل‌ونقل هستیم.

شاید تا چندسال قبل حتی فکر کنم از خودروهای خودران برقی خیلی فکر کنم از انسانها خطور نمی‌کرد؛ بااین‌حال سرعت رشد فناوری در همه‌ی حوزه‌ها به‌قدری زیاد است که می‌توان این نوع وسایل نقلیه را در سرتاسر جهان گسترش داد. مطمئناً هنوز تعداد زیادی برای دستیابی به فناوری خودرانی که کاملاً نیاز به راننده را از میان ببرد، فاصله داریم اما چشم‌انداز چنین دنیایی خیلی دور از ذهن نیست.

در این مقاله قصد داریم به مهم ترین فناوری های مرتبط با حمل و نقل کنیم که در شرف تغییرات بزرگ بپردازیم.

وسایل نقلیه خودران

وقتی در آینده‌ای حمل‌ونقل صحبت می‌کنیم، هیچ فناوری‌ای بهتر از وسایل نقلیه‌ای خودران، انتظارات ما را نمی‌کند. خودروهای خودران که بسیاری از موضوعات تا دو دهه پیش آن را غیرممکن می‌دانستند، میلیون‌ها کیلومتر مسافت را طی کرده‌اند که بیشتر آن در جاده‌های عمومی بوده است. شرکت های بزرگ در این حوزه به دو بخش تقسیم شده اند. شرکت‌هایی که فناوری‌هایی مثل آلفابت (با واحد Waymo) و بایدو چین در آن فعالیت‌ها می‌کنند و بخش دوم شرکت‌های خودروسازی سنتی هستند که شرکت‌هایی مانند جنرال موتورز و BMW در آن حضور دارند. برخی از شرکت‌ها، مانند تسلا در واقع ترکیبی از این دو می‌شوند.

خودرو خودران Waymo one

خودروهای کاملاً خودران، هنوز برای فروش دردسترس محل، اما این موضوع نشان‌دهنده کاهش یا کم شدن تحقیق‌وتوسعه در این حوزه نیست. ساخت وسایل نقلیه خودران با چالش‌های بسیار همراه است که می‌توان به فناوری‌های آن، پذیرش اجتماعی و سیستم‌های نظارت بر این نوع خودروها اشاره کرد. برخی از افرادی که فکر می‌کنند این مشکلات را حل می‌کنند، باید در نظر خود در نظر بگیرند. درحال‌حاضر همه چیز به‌وضوح در جهت پیش‌روی می‌رود؛ مطمئناً در این راه حل وجود خواهد داشت.

شایان ذکر شده است شرکت‌های مثل اپل، سونی، هواوی و حتی شیائومی از مدتی قبل روی ساخت خودروهای الکتریکی مخصوص خود سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به‌طوری‌که بر اساس گزارش‌های آینده انتظار می‌رود اولین محصولات این شرکت‌ها تا سال ۲۰۳۰ روانه بازار شوند.

طبق گزارش‌های موضوع اخیر، بیش از 25 پتنت مرتبط با خودروهای الکتریکی ثبت می‌شود که این موضوع از فناوری‌های جدید مستقر در کوپرتینو برای ورود به این حوزه است. همچنین سونی با همکاری هوندا در حال ساخت اولین نمونه از تمام خودروهای برقی خود است که می‌تواند در این بازار افزایش یابد.

از سوی دیگر، اولین خودروی آزمایشی شیائومی با فناوری خودران اخیراً در جاده‌ها دیده شده است. چنین اخباری آن هم از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه فناوری و خودروسازی، نشان‌دهنده افزایش سرعت حرکت به‌سمت دنیایی است که وسایل نقلیه خودران را در آن نقش مهمی ایفا خواهند کرد. حتی سامسونگ که به‌نظر می‌رسد فعال است، به ساخت خودرو برقی مخصوص خود نمی‌رسد، خود را برای ساخت قطعاتی از چنین محصولاتی آماده می‌کند تا بتواند از این‌طریق در صنعت خودروهای برقی خودران و حضور الکتریکی داشته باشد.

انرژی الکتریکی

افزایش هزینه‌های افزایش مصرف و افزایش معنی‌دار دولت‌ها و مقررات به این است که برق‌رسانی در چند سال گذشته درخورتوجهی بررسی شود و نباید انتظار داشت که این روند کاهش یابد. گزارش گزارش مجمع جهانی اقتصاد، با افزایش ۱۶ درصدی فروش کلی خودرو در سراسر جهان، ثبت‌نام برای خرید خودروهای برقی در سال ۲۰۲۰ حدود ۴۱ درصد افزایش یافته است. رشد سریع خودروهای برقی را می‌توان در ایالات متحده آمریکا، اروپا و چین، که بازارهای خودروهای بزرگ در جهان می‌شوند، مشاهده کردند و چین هم‌چنان پیشرو بازار خودروهای برقی هستند.

شارژ خودرو برقی

مقاله مرتبط:

گزارش گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، پذیرش انبوه وسایل نقلیه‌ای الکتریکی در جهان 300 پایداری برق، می‌تواند تا سال 2020 به طور ناگهانی بالقوه انتشار گازهای گلخانه‌ای را بیش از یک‌سوم کاهش دهد. در مجموع، بیش از 11 میلیون وسیله نقلیه برقی در جاده‌ها ثبت شده است که تقریباً معادل آن نیویورک و لس‌جلس است.

شارژ خودروهای الکتریکی نیز با توجه به این‌که در مورد رانندگی مانند سوئد، این آزمایش‌ها برای جاده‌های مخصوصی هستند که وسایل نقلیه را در هنگام رانندگی شارژ می‌کنند، باید آسان‌تر شوند.

فناوری های داخل خودرو

هوش مصنوعی، فناوری خودروهای خودران را هوشمندتر می‌کند، اما محیط داخل این نوع وسایل نقلیه نیز تغییر خواهد کرد. اما این تغییراً به داشبوردی شبیه خودروهای تسلا است که به تبلت‌های زیبایی‌های کامل می‌شود، محدود نمی‌شود. Affectiva یکی از چندین شرکت است که روی حسگر داخل خودروهای برقی کار می کند تا همه اتفاقاتی را که داخل این وسایل نقلیه رخ می دهد، تجزیه و تحلیل کند. این تغییر می‌تواند به معنای استفاده از دوربین‌ها و حس‌ها برای تشخیص یا حواس‌پرتی راننده، هشدار دادن درمورد جا ماندن کودک، یا ارائه‌ی شخصی‌سازی‌ها باشد.

ناوبری افزوده - داشتبورد

درهمین‌حال، شرکت‌هایی مانند Envisics هستند که ساختن سیستم‌های هولوگرافیک بدون هدست برای محیط داخلی خودروها هستند که می‌توانند فناوری‌های HUD را روی شیشه‌های جلو، به رانندگان ارائه دهند. این قابلیت با فناوری‌هایی که معمولاً در جت‌های جنگنده یا هواپیماهای تجاری وجود دارند، مقایسه می‌شوند. این نوآوری‌ها می‌توانند در مسیر جاده‌ای در طول اطلاعات سفر ارائه کنند.

یک پروژه تحقیقاتی کند بر حسگرهای LiDAR، با وعده‌های ارائه‌ی پرتو ایکس روی خودروها، پیچ‌وتاب دیگری به این موضوع اضافه می‌شود. زمانی که از خودروهای کاملاً خودمختار استفاده می‌شود، این فناوری به تعریف وسایل نقلیه آینده‌ای جاده‌ای کمک می‌کند.

خودروهای پرنده

از مدت‌ها قبل، شرکت‌های مختلف خودروهای پرنده را داده‌اند. در زمان حاضر، این ایده فقط برای ایجاد جذابیت در فیلم‌های علمی-تخیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و در واقع به ساخت چنین محصولاتی بسیار نزدیک می‌شود.

خودرو پرنده

نیویورک تایمز ظهور استارتاپ‌های فعال در حوزه ساخت خودروهای پرنده را به مسیرهای نقلیه خودروهای خودران تشبیه کرده است. از جاه‌طلبی عظیم گرفته تا سرمایه‌گذاری‌های چند میلیارد دلاری و رقابت شرکت‌های بزرگ و همچنین پرونده‌های حقوقی، همگی نشان می‌دهند درحال حاضر نزدیک به خودروهای پرنده هستند. این شرایط در کنار پیشرفت‌های چشم‌گیر به این معنی است که سرمایه‌گذاران در این صنعت، هیچ مانعی برای پیشرفت فناوری‌های مرتبط، مشاهده نمی‌کنند.

بلومبرگ نیز اخیراً در مورد برنامه‌ریزی شرکت‌های عملیاتی در مورد تاکسی‌های پرنده گزارش داده است که این موضوع به فناوری فناوری خودروهای پرنده را نشان می‌دهد.

سایر راهکارهای حمل‌ونقل آینده‌نگر

تغییرات بزرگ فقط در حوزه حمل‌ونقل خصوصیات اعمال نمی‌شود و در واقع روش‌های حمل‌و‌نقل عمومی نیز در حال تغییر است. نسل بعدی جت‌های مافوق صوت، اتوبوس‌های پرنده‌ی غول پیکر با ۴۰ صندلی، یا حتی ادعای جسورانه‌ای ایلان ماسک مبنی بر این است که فضای سفینه اسپیس ایکس می‌تواند در کمتر از یک ساعت جابه‌جا کند، مواردی را که می‌شوند می‌کنند. که در مسیر پیشرفتهای بزرگ قرار دارند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!