خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

در زمان‌های قدیم که رایانه‌های شخصی در ابتدای راه خود قرار می‌گیرند و از بسیاری از جهات ابتدایی در آنجا هستند، مکان‌های بزرگی هستند و هر باری که رایانه را خاموش می‌کند و روشن می‌کند باید تعداد زیادی منتظر می‌ماند تا بتواند به کار بپردازد! به همین دلیل هم در آن زمان، کاربران به طور کلی از خاموش کردن رایانه خود در پایان روز می‌گیرند! با این حال، این ابزار برای رایانه‌های شخصی امروزی است که دارای پردازنده‌های سریع‌تر و حتی حافظه SSD سریع‌تر هستند و در چند دهه بوت می‌شوند، صدق نمی‌کند.

بنابراین، آیا لازم است که کامپیوتر خود را در پایان روز خاموش کنیم؟ آیا قطع و وصل شدن مکر برق در جریان خاموش و روشن کردن سیستم، می‌توان به آن صدمه زده و از عمر مفیدش بکاهد؟ این‌ها سؤالاتی هستند که با وجود این‌که از بین رفتن معضل راه‌اندازی رایانه‌ها، همچنان کاربران را درگیر می‌کنند. اگر شما هم در مورد معایب احتمالی خاموش و روشن پی‌درپی کامپیوتر مردد هستید، حتماً در ادامه با ما در دیجی رو همراه باشید تا به بررسی تمامی جوانب کار بپردازیم.

توجه: منظور از خاموش کردن رایانه در این مقاله، خاموش کردن اصولی آن از طریق فرمان Shutdown است.

آیا خاموش و روشن کردن رایانه به آن آسیب می‌رساند؟

این امری است که خاموش کردن رایانه شخصی در پایان روز باعث استهلاک بیشتر آن می شود. اما این موضوع به دلیل خاموش کردن نیست، بلکه راه‌اندازی بعد از آن است که از عمر سیستم می‌شود. درست موتور احتراق داخلی یک ماشین که در هنگام راه‌اندازی، به دلیل سطح بالای اصطکاک تولید شده توسط قطعات متحرک، با استهلاک جلوتر می‌شود، رایانه‌های شخصی نیز در معرض نوع مشابهی از فرسایش ناشی از راه‌اندازی اولیه قرار می‌گیرند.

اما شاید بپرسید که کامپیوترهای مدرن امروزی به غیر از فن و هارد دیسک (که معمولاً با SSD جایگزین می‌شود) عملاً هیچ قطعه متحرکی ندارد. پس چرا باید راه‌اندازی اولیه دستگاه باعث استهلاک و کاهش عمر شود؟!

پاور کامپیوتر

در جواب باید مقصر اصلی در این بین گفت، جریان برق اولیه است که وارد قطعات رایانه می شود. معمولاً مدارک الکترونیکی از سلف‌ها، خازن‌ها و ترانس‌فورماتورها تشکیل می‌شوند که این قطعات در هنگام راه‌اندازی جریان زیادی می‌کشند. این حجم از جریان برق به طور قابل توجهی بیشتر از مصرف برق معمولی در طول کارکرد معمول آن است. پاور رایانه شما همه این اجزا را در خود دارد و در نمونه‌های مدرن (ساخته شده در 15 سال گذشته)، خازن‌های کنترل کننده ضریب توان فعال (APFC) در ابتدای راه‌اندازی سیستم جریان 30 آمپری را می‌کشند!

وضعیت وقتی بدتر می شود که از پاورهای ارزان قیمت استفاده کنید. این نوع پاورها معمولاً مدارهای محفاظ جریان متوسطی دارند و بسیار بیشتر می‌کشند. در مجموع، به طور خلاصه می‌توانم چرخه‌های قطع و وصل مکر برق را به آسیب وارده می‌کند. هر بار که رایانه شخصی خود را روشن می‌کنید، پاور، مادربرد و کارت گرافیک دستگاه در معرض فرسودگی ناشی از شارژ شدن خازن‌ها می‌گیرند و هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد.

خاموش کردن شبانه کامپیوتر بد نیست

با توضیحاتی که در بخش قبل ارائه شد، ممکن است اینگونه نتیجه‌گیری شود، اگر خاموش و روشن‌تر شود که رایانه شخصی باعث آن می‌شود، آیا باید همیشه روشن بماند؟! خوب، جواب بسیار ساده است. گفتیم که همین اتفاق برای ماشین هم رخ می دهد، اما آیا شما ماشین خود را همیشه روشن نگه می دارید؟! مطمئناً چنین کاری اصلاً معقول نیست و به شدت هزینه سوخت و سایر هزینه‌های جانبی را افزایش می‌دهد و اصلاً برای جلوگیری از فرسایش ناشی از راه‌اندازی اولیه، روش مناسبی نیست.

شرایط برای کامپیوتر هم دقیقاً مشابه است. بر اساس آمارها، رایانه های شخصی مدرن به طور متوسط ​​در برابر 40000 بار خاموش و روشن شدن مقاوم هستند و تا قبل از آن عمرشان به پایان نمی رسد. بنابراین، خاموش کردن رایانه در پایان روز و حتی چند بار خاموش و روشن کردن در طول روز هم هیچ چشمگیری بر طول عمر مورد انتظار شما ندارد و برای متوسط ​​پنج تا هفت سال یک رایانه معمولی نگران کننده نیست.

تجربه نشان می دهد که عملاً بیش از هفت سال نمی توانم از یک رایانه استفاده کنم و باید آن را تعویض یا ارتقاء بخشید تا بتوان بازی ها، نرم افزارها و سیستم عامل های جدید را اجرا کرد. پس، خاموش کردن رایانه شخصی در پایان روز بی‌خطر است و انرژی برق مصرفی آن در اوقاتی که از آن استفاده می‌شود و بی‌دلیل روشن است، بسیار نگران‌کننده است.

خازنها دوست ندارند همیشه کار کنند!

خازن

درست است که خاموش و روشن کردن باعث استهلاک آن می‌شود، اما در عین حال، روشن نگه داشتن آن هم به میزان قابل توجهی توجه عمرش را کاهش می‌دهد. این موضوع از همه به ضعیف‌ترین قطعات بر روی بردهای الکترونیکی کامپیوترها، یعنی همان خازن‌ها، مربوط می‌شود. این قطعات تنظیم کننده و فیلتر کننده ولتاژ، دارای طول عمر محدود هستند و به عنوان مثال، مدل های الکترولیتی آن معمولاً در حدود 32000 ساعت، یعنی کمی بیش از 3.5 سال می توانند کار کنند.

با این که خازن های جامد قوی تر عمر طولانی تر هستند، اما در هر حال کار کردن بیمورد رایانه نسبت به خاموش کردن شبانه، تأثیر بدتری بر طول عمر این قطعات دارد. طول عمر محدود خازن‌ها همچنین ویژگی اصلی ارائه‌دهنده‌های قطعات کامپیوتری برای ضمانت محصول‌شان است. در واقع، این تولیدکننده‌ها بر اساس کیفیت خازن‌هایی که استفاده می‌کنند، زمان مشخصی را به عنوان مدت زمان گارانتی در نظر می‌گیرند. بنابراین، می‌توانم بگویم هر چه قطعات مورد استفاده در یک سیستم ارزان‌تر باشد، احتمال خرابی آن‌ها در 24 ساعت بیشتر می‌شود.

بدتر از همه اینها، طول عمر مفید یک خازن به ازای هر 10 درجه سانتیگراد افزایش دما به نصف کاهش می‌یابد! دقیقاً به همین دلیل است که لپ تاپ‌های گیمینگ به وسیله طراحی فشرده‌تر و سیستم خنک‌کننده ضعیف‌تر که دارند، زودتر از رایانه‌های شخصی رومیزی خراب می‌شوند.


بیشتر بخوانید:


به جای خاموش کردن از حالت خواب استفاده کنید

اکنون که ثابت شد کار کردن مداوم و 24 ساعت رایانه اصلا ایده خوبی نیست، از چه روشی می توانم به جای خاموش کردن کامپیوتر استفاده کنم؟ به خصوصیاتی که مایل هستند از راه دور به رایانه شخصی خود دسترسی داشته باشند، مطمئناً دوست ندارند کامپیوتر را خاموش کنند. در چنین مواردی، استفاده از حالت خواب یا Sleep می‌توان بهتری داشت. در این حالت، فعالیت تمام قطعات سیستم به جز (RAM) به حالت تعلیق در می‌آید و وارد حالت کم مصرف می‌شوند تا به طور قابل توجهی از استهلاک اجزای مهم جلوگیری شود.

حالت خواب کامپیوتر

علاوه بر این، حالت خواب از پروتکل‌های wake-on-LAN پشتیبانی می‌کند و امکان دسترسی از راه دور را بدون نیاز به روشن شدن کامل رایانه می‌کند. حتی می‌توان یک گام فراتر رفته و حالت Hibernate را انتخاب کنید که در این حالت، برق ماژول‌های RAM نیز قطع می‌شود، اما در عین حال، راه‌اندازی سیستم بسیار سریع‌تر بوده و می‌توانید کارهای خود را از همانجا که رها کرده بودند، ادامه دهید.

به طور خلاصه، هم حالت Sleep و هم حالت Hibernate برای جلوگیری از فرسایش قطعات متحرکی مانند فن‌ها و هارد دیسک‌ها عالی هستند و در عین حال، با وارد کردن رایانه به حالت کم مصرف یا حالت آماده به کار کامل، از کاهش عمر خازن‌ها نیز جلوگیری می‌کنند. می کنند.

بیشتر از اینکه نگران کامپیوتر خود باشید، حواستان به مصرف برق باشد

در این مقاله که روشن ماندن کامپیوتر از عمر مفید آن می‌شود و خاموش کردن کامل آن و قرار دادن در حالت خواب و آماده به کار، ضرر به مقدار کمتری دارد. اما حقیقت این است که سرعت پیشرفت تکنولوژی به حدی است که معمولاً قبل از خراب شدن کامپیوتر خود نمی‌خواهد آن را ارتقاء دهد، و از همین رو شاید بتوان از حالت‌هایی استفاده کرد که نمی‌توان از آن استفاده کرد. پا در بیاورند!

اما مهمتر از همه اینها، مصرف برق است. در شرایطی که صرفه‌جویی در مصرف انرژی اصلی کشور و البته تمام دنیاست، روشن نگاه داشتن کامپیوتر بدون دلیلی، اصلا منطقی و معقول نیست و نمی‌توانید آن را برای حالت‌های کم مصرف مانند حالت خواب و Hibernate قرار دهید تا از مصرف بی‌رویه استفاده کنید. برق جلوگیری شود.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!