تاریخچه‌ی سری Galaxy Fan Edition سامسونگ کمی پیچیده است. گلکسی S20 اف‌ای ۲۰۲۰ جایگزینی مناسب با رقابت قیمت برای خط‌تولید پرچمداران گران‌قیمت سامسونگ می‌شوند. بااین‌حال، موفق نشد پیشین خود را با Galaxy S21 FE تکرار کند؛ زیرا قیمت آن هنگام عرضه فقط کمی ارزان تر از گلکسی S22 بود.

وقتی سامسونگ گلکسی S20 FE یا Fan Edition را در سپتامبر ۲۰۲۰ عرضه کرد، توجه زیادی به این محصول جدید جلب شد. غول‌ فناوری کره‌ای گفت گلکسی اس 20 FE دستگاه «پرچمدار» است و هر سال نسخه جدید آن را برای پرچمداران گلکسی عرضه خواهد کرد.

Galaxy S21 FE بسیار عرضه شده است، شواهد زیادی وجود دارد که از تولید آن خبر می‌دادند. رندرهای رسمی در ژوئن ۲۰۲۱ به بیرون درز کردند. اما حالا هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد گلکسی S22 FE در دست ساخت است.

شایعات حاکی از آن است که احتمال دارد سامسونگ سری FE را کنار بگذارد. این یعنی شاید دیگر برای گلکسی S22 یا هیچ پرچمدار دیگری مدل مقرون‌به‌صرفه تولید شود. جدیدترین اطلاعات فاش شده نشان می دهد SM-S900 (شماره مدل گلکسی S22 FE) دیگر وجود ندارد. غول فناوری کره‌ای، تنها دو بار برای ساخت این گوشی هوشمند تلاش کرده است؛ اما آیا پایان‌دادن به این خط‌تولید کاری منطقی به نظر می‌رسد؟

گلکسی S21 FE در دست

به نظر نمی‌رسد که دستگاه‌های Galaxy FE تاریخ عرضه‌ی ثابتی داشته باشند. گلکسی اس ۲۰ FE پاییز ۲۰۲۰ عرضه شد. تولید نسل بعدی آن، یعنی گلکسی در ۲۱ FE، در ژانویه‌ی ۲۲ و در چند هفته قبل از عرضه محصولات پرچمدار گلکسی در ۲۲، به دنیای گوشی‌های هوشمند گذاشت.

گلکسی اس ۲۱ اف‌‌ای چند مشکل داشت که بزرگ‌ترین آن‌ها قیمت گرانش بود. این دستگاه فقط صد دلار از گلکسی ۲۲ پرچمدار و قدرتمند ارزان‌تر بود. تصمیم داخلی سامسونگ برای قیمت گذاری رقابت های سری S22، شکاف کوچک را در بازاری که اولین مدل Fan Edition را در آن قرار می دهد، از بین برد.

در انتهای دیگر این مجموعه، سری A سامسونگ قرار دارد. میان‌رده‌هایی مانند گلکسی A53 5G با قیمت ۴۴۹ دلار و ارزان‌تر فروخته می‌شوند. به‌همین‌دلیل، طرفداران زیادی دارند. آن‌ها باعث خرید محصولات این شرکت برای افراد بیشتری می‌شوند.

سامسونگ محصولاتی دارد که رقیبان سرسخت آیفون SE مقرون‌به‌صرفه و گلکسی پیکسل 6a می‌شوند. این دو برند رقیب کاملاً هوشمندانه از نامهای شاخصشان برای گوشیهای مقرونبهصرفهی خود استفاده می کنند. بااینحال، سری A مانند پرچمداران شرکت نامگذاری نمی‌شود. ازاین‌رو، گلکسی اس اف‌ای می‌تواند مانند گوشی‌های مقرونبه‌صرفه و پرچمدار عمل کند.

بازی با گلکسی S21 FE

نکته دیگر اینکه سامسونگ باید بازه‌های قیمتی را هدف قرار دهد که باعث رقابت داخلی گلکسی S FE با سری A و S شود. اگر این غول فناوری کره‌ای محصولات جدید را با قیمت رقابتی پیشنهاد کند، می‌توان به اپل و گوگل را کنار زد.

گوشی هوشمند با قیمت حدود 600 دلار می‌تواند در شرایط فعلی بازار برنده‌ای باشد. با افزایش تورم، کمتر کسی به خرید پرچمداران فکر می کند. حتی اگر کسی قصد داشته باشد این دسته از محصولات را بخرد، برچسب قیمت گران 1000 دلاری ممکن است او را دو دل کند. گوگل با پیکسل ۶ خود ثابت کرد بازه‌ای قیمت حدود ۶۰۰ دلار را به خرید ترغیب می‌کند و این یعنی دیگر شرکت‌ها نیز باید چنین سیاستی را در پیش بگیرند تا فروش بیشتری را تجربه کنند.

پشت گوشی گلکسی S20 FE سامسونگ در دست

سازندگان گوشی‌های هوشمند باید بدانند که برای دستیابی به قیمت ۶۰۰ دلار، باید کدام ویژگی‌های پرچمدار خود را حذف کنند و کدام را دارند. پنل های AMOLED با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی و دوربین‌های عالی و باتری‌های بزرگ‌سازی جزو اصلی این سری بوده‌اند. همچنین، نمی‌توان از ویژگی‌هایی مانند گواهی IP68 و شارژر بی‌سیم و NFC چشمپوشی کرد.

مقاله مرتبط:

ناگفته نماند قدرت پردازش دستگاه‌های سامسونگ در چند سال گذشته بسیار رضایت بخش بوده است و حتی اگر این شرکت در نسل جدید گوشی‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای خود از پردازنده‌های ۲۰۲۱ نیز استفاده کند، بازهم نتیجه‌ای مناسب خواهد داشت.

حتی اگر همه عوامل ذکر شده را رعایت کنند، زمان فروش نیز عامل بسیار مهمی است. به‌عنوان مثال، گلکسی اس ۲۱ FE و گلکسی در ۲۲ تاریخ عرضه‌ی بسیار نزدیک است و همین امر باعث ایجاد رقابت داخلی میان محصولات می‌شود. همچنین، مدل اصلی نسخه فن در بازه زمانی مناسبی به دست آورد. به‌همین‌دلیل، فروش بهتری تجربه کرد.

مطمئناً اگر سامسونگ نسل جدید Fan Edition را با دقت بیشتری تولید کند و برچسب قیمت مناسبی روی آن قرار دهد و به زمان عرضه نیز توجه کند، بیشتر برای خرید آن ترغیب خواهد شد.

دیدگاه شما همراهان زومیت درباره Galaxy S22 Fan Edition و احتمال پیشنهاد آن چیست؟ فکر می‌کنید سامسونگ چه کارهایی برای بهبود خط‌تولید Fan Edition باید انجام دهد؟