سال هاست که یکی از مهمترین شروط برای انجام بسیاری از کارهای اداری، در اختیار داشتن کارت پایان خدمت است. به طور مثال مهاجرت، دریافت گواهی نامه و حتی دریافت بیمه بیکاری از مواردی هستند که داشتن کارت پایان خدمت برای انجام هر یک از آن ها الزامیست.

در این مقاله قصد داریم به صورت کامل به بررسی موضوع الزامی بودن کارت پایان خدمت برای دریافت بیمه بیکاری بپردازیم. در نتیجه نهایی کلی برای وضعیت بیمه بیکاری افراد بدون کارت پایان خدمت را بررسی می کنیم.

در سال های گذشته استفاده از فرد بدون کارت پایان خدمت بسیار سختگیرانه بود. سخت را و سختگیری به حدی بود که شرکت ها حاضر بودند مدت زمانی را بدون نیرو بمانند اما برای استفاده از نیروها مانند کارشناس نرم افزار فروشگاهی، منشی، مدیر مالی و هر نیروی دیگر، افراد بدون کارت پایان خدمت استفاده نکنند.

همین موضوع برای دریافت بیمه بیکاری توسط افراد بدون کارت پایان خدمت نیز وجود دارد اما اکنون ثبت ها تغییر کرده اند.

در حال حاضر بیمه بیکاری به افراد بدون کارت پایان خدمت نیز تعلق می گیرد اما این اتفاق به گذشته افتاده است. بیمه بیکاری به افراد مشخص شده ای تعلق می گیرد. اما تا چندی پیش هیچ کارت پایان خدمت در این لیست نبوده اند.

در این قسمت اشاره ای کلی به دریافت کنندگان بیمه بیکاری می پردازیم و سپس جزئیات بیشتر مربوط به دریافت بیمه بیکاری از کارت پایان خدمت را بررسی می کنیم.

· افرادی که در سه گروه بازنشستگان و از کارافتادگان کلی، مشاغل آزاد و بیمه اختیاری و اتباع خارجی قرار دارند، در دسته اول بیمه بیکاری هستند. به صورت کلی دسته اول بر اساس ماده یک قانون بیمه بیکاری شکل گرفته است.

· فردی که واقعا بیکار باشد! طبق ماده 2 قانون بیمه بیکاری، فرد بیکار کسی است که با میل شخصی و اراده خود بیکار نشده باشد. به بیانی ساده تر در صورتی که کارفرما نام یک کارمند را قبل از ارسال لیست بیمه از طریق اینترنت حذف کند، قرار داد را تمدید نکند یا کارمند را اخراج کند، فرد مشمول بیمه بیکاری خواهد داشت.

در این قسمت به بررسی شرایط قطعی بیکاری پرداخت. که به عنوان اولین مورد بیمه بیمه ای بیکاری عنوان می شود، این است که فرد مجدداً به کار پرداخت و با هدف پرداخت بیمه به نام او در سیستم حسابداری شرکت یا سازمان ثبت می شود. شرایط بعدی قطعی بیمه بیکاری شامل موارد زیر است:

· فرده بیمه شده فوت شود.

· فرد بیمه شده بیکار بدون دلیل موجه، در دوره های کارآموزی یا سواد آموزی شرکت نکند.

· فرد بیمه شده بیکار، از شروع فعالیت در شغل تخصصی خود و یا مشاغلی مشابه که در انجام آن ها انجام می شود، سر باز کند.

· بیمه شده، مشمول استفاده از مشتمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی باشد.

· شرایط بازگشت به کار اولیه با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی برای بیمه شده ارائه شود.

· مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافتی بیکاری خاتمه کند.

همه چیز از شکایت دو فرد متقاضی تکمیلی از هیئت عمومی دیوان عدالت اداری شروع شد! این دو فرد خواستار ابطال بخشنامه شماره 231777 بوده اند. این نامه که در تاریخ اول اسفند سال 94 به ثبت رسید، با در نظر گرفتن ماده 10 قانون کار و ماده 1 قانون بیمه بیکاری و همچنین قانون نظام وظیفه عمومی، برای دریافت بیمه بیکاری، داشتن کارت پایان الزامی بوده است.

شاکیان با ارائه دو دلیل اصلی خواستار خود را برای ابطال این بخشنامه اعلام کردند که در این قسمت به بررسی این دو دلیل می پردازیم.

· دلیل اول مربوط به این بود که در ماده 10 قانون نظام وظیفه؛ الزام پایان خدمت برای دریافت مققری نیست و این الزام تنها برای دریافت مستمری است.

· دلیل دوم نیز عدم صلاحیت مرجعی است که بخشنامه را صادر کرده است. اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری صلاحیت قوانین و مقررات را ندارد.

آنچه در نهایت عملی شد، تصمیم هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بود که در تاریخ 18 دی ماه سال 97 این بخشنامه ابطال شد.

نکته مهمی که در این قسمت وجود دارد و باید نسبت به آن توجه داشته باشید که دیوان عدالت اداری بخشنامه دریافت بیمه بیکاری را از حیث عدم صلاحیت صادرکننده ابطال کرده و ماهیت و محتوای محتوا را قابل ابطال ندانسته است.

در این مقاله قصد داریم به صورت کامل به مبحث بیمه بیکاری بدون کارت پایان خدمت بپردازیم. با این حال در صورتی که هنوز سوال خاصی در این مورد دارید می توانید از قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید. همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه حسابداری و قوانین بیمه از بلاگ سایت سپیدار سیستم برای مطالعه کمک بگیرید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!