برای مقایسه تفاوت در دوربین‌های استهلاک بدون آینه و DSLR، از بخشی از گزارش Tilt-Shift KEH استفاده می‌کنیم که انحصاری آن را می‌کنیم، بینش‌های منحصربه‌فردی درباره آخرین روند خرید و تجارت و فروش دوربین‌های ارائه شده است.

ما درباره‌ی تغییرات دوربین‌های DSLR و بدون اینکه چه تغییراتی در دهه‌های گذشته روی این صنعت تأثیرگذار بوده است، صحبت می‌کنیم. اما این نکته مهم است که حذف آینه‌های بازتاب به‌جای عملیاتی دگرگون‌کننده، به‌عنوان گامی مهم در مسابقه‌ی هیجان‌انگیز فناوری می‌شود.

تغییر به‌سمت دوربین‌های بدون آینه بی‌شک سرعت نوآوری را افزایش داده و به پیشرفت‌های شکوفایی در دهه‌های گذشته تبدیل شده است. پیشرفت‌هایی که فوکوس خودکار روی سوژه‌ها، تشخیص فاز روی حسگر، ثبت‌کننده تصویر چندمحوره، امکان ضبط ویدئوهای 4K و 8K و طراحی و پوشش‌های پیشرفته‌تر لنزها همگی بسیاری از افراد را دارند و ما را به زیبایی در حوزه تصویربرداری می‌رسانیم.

ناگفته نماندندگان تولید کننده دوربین و لنز مجبور به افزایش سرعت نوآوری می شوند یا درمضای خط جا ماندن از رقبا خواهند بود. این شرایط ایجاد شده است چرخه‌های تولید به‌ویژه برای دوربین‌ها کوتاه‌تر شوند. بنابراین، استهلاک دوربین‌ها به چه معناست؟ وقتی می‌دانید آیا مدل دوربین بعدی مدنظرتان کمتر از ۱۶ ماه دیگر روانه بازار خواهد شد، شکل دوربین فعلی شما حس کمتری القا می‌کند؟ اجازه دهید نگاهی به برخی از داده ها بیندازیم تا بهتر را در اینباره به دست آوریم.

ابتدا نگاهی به قیمت دوربین های بدون آینه برندهای مختلف در چهار سال گذشته دیده می شود. این قیمت ارزشی است که مشتریان برای خرید این محصولات می‌پردازند. به‌منظور نشان‌دادن اثر واقعی استهلاک، محصولاتی است که در هر دو سال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۱ دردسترس بوده‌اند، در این آمار گنجانده شده‌اند. بنابراین، محصولاتی که در این بازه‌ای معرفی می‌شوند، در این فهرست وجود ندارند.

قیمت بدنه دوربین های بدون آینه

با نگاه به بالا به‌راحتی می‌توان تشخیص داد که دوربین‌های بدون آینه‌ی لایکا شامل CL و SL و TL در سطح سطح قرار دارند و با قیمتی بسیار گران‌تر از نمونه‌های رقیب عرضه می‌شوند. به‌طور‌کلی، لایکا از کاهش قیمت در چهار گذشته مصون نبوده است و از ۲۳۹۰ دلار در سال ۲۰۱۸ به ۲۱۴۵ دلار در سال ۲۰۲۱ رسیده است. قیمت دوربین های این شرکت در سال ۲۰۲۰ نیز به ۲,۰۷۸ دلار کاهش یافته است. اکنون با کنارگذاشتن لایکا، نگاهی دقیق‌تر به سایر برندها می‌بینند.

قیمت بدنه دوربین های بدون آینه غیر از لایکا

مشاهده تفاوت بین برندهای افراد بدون ترکیب لایکا کمی ساده تر است. دوربین های بدون آینه سونی کاهش قیمت را تجربه کردند و از ۵۸۶ دلار در سال ۲۰۱۸ به ۵۶۲ دلار در سال ۲۰۲۱ رسیدند. قیمت دوربین های کانن نیز از 321 دلار در سال 2018، به 228 دلار در سال 2021 و قیمت دوربین های فوجی فیلم از 450 دلار در سال 2018، به 403 دلار در سال 2021 کاهش یافته است.

میانگین قیمت متوسط ​​برای کانن اندکی کمتر به نظر می‌رسد. باید این فهرست را فقط مدل فولفریم EOS R را مدنظر قرار دهیم که در پایان سال ۲۰۱۸ ارائه می‌شود. بنابراین، قیمت بیشتر آن در صورت اضافه کردن سری مقرون‌به‌صرفه‌ای EF-M به کاهش می‌یابد. اِگر برته – ننهاررردام ، پaanasonhیک و olympus bیشtrیn beفt قیmt قیmt قیmtharebheharebhehahnnd ؛ اما نیکون برندی است که بدترین عملکرد را در میان شرکت‌های بدون اشاره شده است که شاید دلیل آن قدیمی‌بودن سری اول دوربین‌های آینه CX این شرکت باشد.

مقاله مرتبط:

گفتنی است قیمت دوربین های سونی و فوجی فیلم و کانن مثل لایکا در سال ۲۰۲۱ همگی درمقایسه با سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است. در همین حال، پاناسونیک و Olympus و نیکون به طور مداوم در این بازه‌های زمانی تجربه کرده‌اند. آن‌جای پاناسونیک و نیکون دائماً محصولات بدون آینه فولفریم عرضه می‌شود، در صورت اضافه کردن این مدل‌ها به فهرست بالا، داستان کمی متفاوت خواهد شد. این داده‌ها به پذیرندگان سیستم‌ها مطمئن می‌شوند که زمان ارتقاء مدل‌های جدید فرارسیده است و می‌توان بازدهی خوبی نیز داشته باشد.

مقایسه قیمت بدنه دوربین های مختلف

در مرحله‌ی بعدی، باید دوربین‌های بدون آینه درمقایسه‌با دوربین‌های DSLR را در مدت مشابه چگونه عمل کرده‌اند، ببینید. در این جا، می‌توان الگوهای استهلاک میان دوربین‌های بدون آینه و DSLR را مشاهده کرد که چه شباهت‌هایی دارند و فقط بزرگی آن‌ها متفاوت است. به‌طور‌کلی، دوربین‌های ارزشی بدون آینه از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱، معادل ۱۴.۶ درصد کاهش یافته است. در همین مدت، فقط ۱۱٫۱ درصد کاهش یافته است. گفتنی است اگر به قیمت فروش نگاه کنیم، تفاوت حتی چشمگیرتر خواهد شد.

مقایسه مقایسه قیمت فروش دوربین های DSLR و بدون آینه

در این جا، مشاهده می کنید که ارزش دوربین های بدون آینه حدود ۱۲.۶ درصد کاهش یافته است. ارزش‌های دوربین‌های DSLR فقط 2.2 درصد کاهش یافته است.

نتیجه گیری

داده ها نشان می دهد استفاده از دوربین های DSRL همچنان زیاد است. بنابراین، سرمایه‌گذاری برای خرید این مبلغ ثابت پرداخت می‌شود و درنتیجه می‌شود، این نوع دوربین‌ها درمقایسه‌با دوربین‌های بدون آینه واقعاً ارزش خود را بهتر حفظ کنند. مسلماً دوربین‌های DSRL به‌طور خودکار قیمت ارزان‌تری دارند. اما افت ارزش آن‌ها به‌اندازه‌های دوربین‌های بدون آینه نیست. گفتنی است این شرایط ممکن است در سالهای آینده به‌سرعت تغییر کند.

اکنون که دوربین‌های فناوری بدون آینه از نقطه اوج سال‌های اولیه خود را عبور داده و به‌طور گسترده‌تر استفاده می‌شود، بازار احتمالاً تثبیت خواهد شد. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که با رقابت سخت‌ترشدن، اگر برندهایی مانند Olympus درمقایسه‌با سایر شرکت‌ها نوآوری‌های ارائه ندهند، احتمالاً از بازار حذف خواهند شد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!