یکی از اصلی ترین عواملی که باعث انتخاب یک شرکت و شروع به کار می شود، میزان حقوق دریافت می شود. همه افراد به دنبال راه‌هایی هستند برای افزایش حقوق و مزایا در شغلی که دارند. این موضوع باعث شد تا بندهای قانونی و توافقی میان کارمندان و کارفرمایان ایجاد شود.

یکی از زمزمه‌هایی که در میان کارکنان یک سازمان وجود دارد، این است که با ارتقای مدرک تحصیلی، درصدی از افزایش حقوق روی فیش حقوق نهایی شما می‌شود. اما آیا این موضوع حقیقت دارد؟ اگر شما هم با این سوال هستید، ادامه مطلب را بخوانید. در این مطلب به شما گفت که مدرک تحصیلی چگونه بر افزایش حقوق کار تاثیرگذار است.

حقوق پرداختی شامل چه مواردی است؟

قبل از اینکه در مورد افزایش حقوق پایه حرف بزنیم، باید بدانید که به طور کلی مبلغ دریافتی، شامل چه مواردی است. آگاهی از این جزئیات باعث می‌شود که در دریافت مدرک تحصیلی بالاتر بدانید، کدام یک از پرداختی‌های شما تفاوت بیشتری خواهد کرد.

حقوق پرداختی، مبلغی معین است که از سوی وزارت کار برای همه بیمه ها در نظر گرفته می شود. مبلغ تعیین شده حقوق وزارت کار در حقیقت مجموعی از مبالغ برای بخش‌های مختلف است.

اصلی‌ترین بخش حقوق، مبلغی است که بر اساس ساعت کاری روزانه می‌شود. مبلغی به عنوان سنوات و جایگزینی مانند حق مسکن، حق اولاد، کارگری، نوبت کاری، حق ایاب و ذهاب، فضای خارج از مرز، کشیک و حق جذب از جمله مواردی هستند که با توجه به شرایط افراد به حقوق آن‌ها اضافه می‌شوند.

برای محاسبه این مبالغ، حساب‌های مالی هر مجموعه به تناسب شرایط هر فرد، فهرستهایی از پرداخت را به صورت تنظیم می‌کنند. اگر به تازگی به حوزه مالی وارد شده‌اید، با دریافت دقیق و آموزش حسابداری حقوق و دستمزد می‌توان به اطلاعات محاسبات پرداختی هر فرد را به دست آورد.

تاثیر حقوق بر تحصیل؛ با ارتقاء مدرک چقدر حقوق می‌گیریم؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که افراد هنگام ورود به یک سازمان دارند، این است که آیا دلیلی برای داشتن مدرک بالاتر از حقوق و استفاده از آن است؟

حقیقت این است که پاسخ به این سوال از هرچیز به موقعیت شغلی از جمله موقعیت کاری شما و همچنین فرهنگ و قوانین سازمان وابسته است. با توجه به قوانین ادارات خصوصی و دولتی تفاوت‌هایی با این افراد، در هر مورد به تفکیک به این سؤال پاسخ داده می‌شود.

  1. آیا دریافت مدرک تحصیلی در اداره دولتی باعث افزایش حقوق می شود؟

اگر به صورت قانونی نگاهی به محیط‌ها و بندهای تعیین‌کننده حقوق پایه بیندازید، متوجه می‌شوید که در این قوانین هرگز تصمیمی برای ارتقای حقوق با دریافت مدرک تحصیلی بالاتر وجود ندارد. در این قوانین تعیین شده از سوی وزارت کار، حقوق پایه مبلغی ثابت و یکسان برای همه افراد است. اما شرایطی که گفتیم حقوق و دستمزد می‌تواند به فراخور شرایط و فرهنگ سازمان‌ها تغییراتی داشته باشد. ادارات دولتی یکی از بهترین نمونه ها در این موضوع هستند. در سازمان‌های وابسته به دولت رده‌های شغلی و وظایف مشخص شده‌اند و جزء افراد متوسطی هستند. به همین دلیل کمتر پیش می‌آید که با ارتقای موقعیت شغلی، حقوقی داشته باشد.

یکی از راه‌هایی که برای رفع این مشکل در نظر گرفته شده است، حقوق با دریافت مدارک تحصیلی بالاتر از کارشناسی ارشد است. برای مثال از بسیاری از کارکنان وزارت آموزش و پرورش این طرح هستند و می‌توانند با ادامه تحصیل، پایه حقوق خود را افزایش دهند.

  1. شرایط افزایش حقوق با مدرک در ادارات خصوصی

قانون کار برای سازمانهای دولتی و خصوصی به صورت یکپارچه است. اما با توجه به اینکه سازمان‌های قوانین خاص خودساخته و فرهنگ تیمی متفاوت نیز دارند، می‌توان تفاوت‌هایی در شیوه‌های افزایش حقوق آن‌ها با ادارات دولتی دید.

در ادارات خصوصی، قانونی برای افزایش حقوق پایه مدرک تحصیلی وجود ندارد و به طور کلی نقش شغلی در این ادارات بسیار پررنگ‌تر از درجه مدرک تحصیلی است. در واقع هر چه طبقه بندی شغلی در یک سازمان و به صورت پله ای باشد، پیشرفت و افزایش حقوق کمتر به مدرک تحصیلی مرتبط خواهد بود.

به همین دلیل در شرکت‌های ویژه افزایش حقوق پایه پایه با توافق میان کار و کارمند و بیش از هرچیز بر اساس شرایط سازمانی و شغلی فرد اتفاق می‌افتد و نیازی به ارتقای مدرک تحصیلی در مقطع ارشد و دکتری نخواهد بود.

حقوق و دستمزد در سازمان بدون محدودیت با نرم افزارهای دقیق مالی

در هر سازمان خصوصی و دولتی، متخصصان وظیفۀ مالی دارند که هر یک از افراد را با توجه به مزایا و کسوراتی که شامل حقوق می‌شود به‌عنوان مسئول محاسبه‌کننده. این فرآیند به نظم، دقت و صبر بسیار نیاز دارد. به همین دلیل به صورت دستی و با اطلاعات ساده بسیار زمان بر و غیر حرفه‌ای به نظر می‌رسد.

حتی اگر سازمان های کوچک هستند و به تازگی پا به دنیای کسب و کار گذاشته شده نیز از یک نرم افزار حسابداری دقیق و حرفه ای را به شما توصیه می‌کنیم.

سپیدارسیستم یکی از نام‌های آشنا در حوزه حسابداری و مالی است که در طول سال‌های فعالیت خود با ارائه بهترین سیستم‌های حسابداری، باعث صرفه‌جویی در زمان و بالا رفتن دقت کار شرکت‌های خصوصی و دولتی می‌شود.

علاوه بر سیستم های حسابداری شرکتی، برای محاسبات دقیق در فروشگاه ها و اصناف مختلف نیز می توانید از نرم افزار حسابداری فروشگاهی این مجموعه به نام “دشت” استفاده کنید. برای خرید نرم افزار دشت همکاران سیستم، ثبت سفارش و یا اطلاعات از جدیدترین مقالات حسابداری و مالی به سایت سپیدرسیستم مراجعه کنید. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱-۸۱۰۲۲۱۲۳ تماس بگیرید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!