خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

به جرأت می‌توانم بگویم همه کاربران لپ تاپ با این مشکل مواجه شده‌اند که آیا در شارژ نگه داشتن دائم این دستگاه کار و مضری است یا نه؟ باید گفت جواب این سوال سراست و ساده نیست و به عوامل متعددی می تواند باشد. در ادامه این مطلب از دیجی رو همراه باشید تا توضیحات کاملی را در رابطه با شیوه صحیح شارژ شارژ لپ تاپ و آن به برق ارائه دهید. .

باتری لپ تاپ خود را بشناسید

در اولین گام باید بدانید که لپ تاپ شما از چه نوع باتری استفاده می کنید. در حالت کلی دو نوع اصلی از باتری در لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می‌گیرند: باتری لیتیوم یون و باتری لیتیوم پلیمر. اگر چه این دو فناوری متفاوت هستند، اما تا حدود زیادی به یک شکل عمل می‌کنند و از طریق الکترون‌ها قدرت لازم را برای کار کردن دستگاه‌های می‌سازند. در عین حال، این جریان ثابت الکترون‌ها برای کمک به سالم نگه داشتن باتری نیز الزامی است.

برای هر دو نوع باتری فوق می‌توان قواعد کلی زیر را مطرح کرد (حداقل تا آنجا که به لپ تاپ‌های جدید مربوط می‌شود، این قواعد هستند):

  • باتری را به هیچ عنوان نمی توان بیش از حد شارژ کرد. حتی اگر شارژر را به صورت مداوم به لپ تاپ وصل کنید، هیچ خطری برای شارژ بیش از حد ظرفیت وجود ندارد. به محض اینکه شارژ باتری به 100 درصد برسد، روند شارژ کردن آن شروع می‌شود و تا زمانی که ولتاژ به سطح معینی نرسد، دوباره به کار خود ادامه دهد.
  • باتری کامل به آن آسیب می‌رساند. خالی شدن کامل و خالی ماندن آن برای مدت طولانی می‌تواند آن را در حالت دشارژ قرار دهد. اِیهلت مدتوناد کamelaً مظرب بثد و اِهههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه!

بنابراین، با این دو نکته‌ای که مطرح شد، آیا می‌توانیم به این نتیجه برسیم که باید لپ تاپ خود را همیشه به برق متصل نگه دارید؟ نه کاملاً.

چه چیزهایی به باتری‌های لیتیومی آسیب می‌رسانند؟

حقیقت در مورد باتری‌های لیتیومی این است که ذاتاً نادار هستند. این باتری‌ها از همان لحظه تولید می‌کنند که با دست دادن به موقعیت خود می‌توانند تأثیر بگذارند و عواملی را که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هر باتری چرخه شارژ و دشارژ محدودی دارد و تعداد دفعات مشخصی می‌توان آن را پر و خالی کرد.
  • هر چه از ولتاژ بالاتری برای شارژ باتری استفاده شود، عمر آن کمتر می‌شود.
  • دمای بیش از 30 درجه سانتیگراد می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به باتری وارد کند.

باتری لپ تاپ

دو مورد آخر هستند که در اینجا بیشتر به آن‌ها توجه داریم. مطالعه جامعی که توسط Battery University انجام شده است، می‌تواند نشان دهد که چگونه سطح بالای ولتاژ را نشان می‌دهد و می‌تواند عمر باتری را کاهش دهد و در مواردی که همزمان با هم رخ دادن وضعیت به مراتب بدتر خواهد بود.

سطح شارژ یا ولتاژ

باتری‌های لیتیوم یونی با ولتاژ 4.20 ولت در هر سلول شارژ می‌شوند که 100 درصد ظرفیت آن‌ها است. در این سطح عمر باتری برابر 300 تا 500 چرخه شارژ و دشارژ خواهد بود.

هر 0.10 ولت کاهش در ولتاژ شارژ، تعداد چرخه‌کندها را دو برابر می‌کند که به میزان مطلوب می‌رسد: 3.90 ولت در هر سلول که طول عمر باتری را به 2400 تا 4000 چرخه شارژ و دشارژ می‌رساند. البته، متأسفانه در این سطح شارژ، باتری تنها حدود 60 درصد شارژ می‌شود و میزان شارژدهی آن کمی بیشتر از یک باتری کاملاً پر خواهد شد.

حرارت

بالا که معمولاً منظور از آن دمای کمتر از 30 سانتیگراد است، بدون توجه به عوامل دیگر، عمر باتری را کوتاه می‌کند. به همین دلیل هم گذاشتن لپ تاپ در ماشین در یک بعد از ظهر گرم تابستانی اصلاً ایده خوبی نیست و سلامت باتری آن را به خطر می‌اندازد.

وقتی تنش بالا با استرس ولتاژ بالا ترکیب می‌شود، مخرب بسیار بد می‌شود. مطالعه Battery University نشان می‌دهد که یک باتری با 40 درصد شارژ اگر در دمای 40 درجه نگهداری شود، پس از یک سال ظرفیت آن به 85 درصد کاهش می‌یابد. در یک باتری با 100 درصد شارژ، ظرفیت در شرایط مشابه به 65 درصد کاهش می‌یابد و ظرفیت یک باتری کاملاً شارژ شده در دمای 60 درجه، تنها سه ماه به 60 درصد می‌رسد!

بنابراین، به وضوح به نظر می‌رسند. اتصال دائمی باتری به شارژر و نگه داشتن آن در حالت 100 درصد، به آرامی عمر آن را کاهش می دهد. نگه داشتن باتری در حالت 100 درصد و در معرض خطر را بالا می‌برد، این کاهش بسیار سریع‌تر می‌باشد.

و به یاد داشته باشید، منظور از دمای بالا تنها محیطی نیست. کارهای سنگینی مانند بازی یا ویرایش ویدیو نیز در سطح پایین لپ تاپ را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند و اگر به سیستم تهویه و خنک‌سازی دستگاه‌ها اهمیت داده نمی‌شود، این گرما در داخل بدنه باقی مانده و به مرور عمر را کاهش می‌دهد.

آیا باید باتری را از لپ تاپ جدا کنیم؟

جدا کردن باتری لپ تاپ

با چیزهایی که از خطرات گرما گفتیم، ممکن است سؤال دیگری مطرح شود و آن اینکه آیا هنگام استفاده از لپ تاپ با برق شهری، باید باتری را به طور کامل از آن جدا کنیم؟ بدیهی است که چنین کاری در مورد لپ تاپ‌های مدرنی است که از باتری‌های مهر و موم شده استفاده می‌شود و امکان جدا کردن باتری آن‌ها وجود ندارد، امکان پذیر نیست.

اما در مواردی که باتری قابل جداسازی است، به نظر می‌رسد پاسخ تولیدکننده‌های مختلف به پرسش‌های متفاوتی است. به عنوان مثال، ایسر می‌گوید لازم نیست هر باری که لپ تاپ را به برق شهر وصل می‌کنید باتری را جدا کنید، اما اگر قرار نیست برای چند روز از آن استفاده کنید، باید آن را خارج کنید. اپل هم زمانی که لپ تاپ‌هایی با باتری قابل تعویض است، توصیه می‌کند که کاربران هرگز آن‌ها را خارج نکنند.

در هر صورت اگر لپ تاپ شما قابل جدا شدن است و تصمیم بگیرید آن را خارج کنید، از نگهداری صحیح آن مطمئن باشید. برای این منظور باید توجه داشته باشید که شارژ آن بین 40 تا 80 درصد باشد و در اتاق نگهداری شود.

بالاخره باید نگه داشتن لپ تاپ به برق ضرر دارد یا نه؟

آیا اتصال لپ تاپ به برق باعث خراب شدن باتری می شود؟ بله، این کار را می‌کند. اما شارژ کردن هر روز باتری هم همین آسیب را به آن می‌رساند.

در واقع، به نظر می رسد صنعت تولید لپ تاپ به طور کلی به یک پاسخ واحد برای این سوال برسد. در حالی که ایسر توصیه می‌کند باتری را زمانی که از آن استفاده کنید، خارج کنید، ایسوس می‌گوید باید حداقل هر دو هفته یکبار تا 50 درصد خالی شود. از طرف دیگر دل می‌گویدی وجود ندارد و می‌توان مشکل لپ تاپ را همیشه به برق نگه داشت.

شارژ لپ تاپ

با توجه به توصیه‌های اپلیکشن دیگر در وب سایت این شرکت موجود نیست، اما این شرکت معتقد بود نباید لپ تاپ را به طور دائم به برق وصل کنید. به گفته این شرکت، حالت ایده آل این است که لپ تاپ را شارژ کرده و سپس از آن استفاده کنید تا این همیشه جریان الکتریکی در باتری حفظ شود.

جمع بندی

اتصال لپ تاپ به برق آسیب مدتی به همراه نخواهد داشت، اما اگر مدام آن را با برق شهری استفاده کنید، مطمئناً بعد از یک سال متوجه می‌شوید که می‌تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد. به طور مشابه، اگر فقط از آن استفاده کنید، تعداد زیادی از چرخه‌های شارژ و باتری را پشت سر گذاشتن و هم عمر باتری کم می‌شود.

بنابراین، به نظر می‌رسد بهترین راه حل ایجاد بین این دو حالت است: برخی از روزها از لپ تاپ خود فقط با استفاده از برق شهری و در روزهای دیگر برق استفاده می‌کنند. و، هر کاری که می‌توانید مطمئن شوید دستگاه را به خوبی خنک کنید و خیلی گرم نمی‌شود.

مستر بلیط
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!