برای طراحی سایت و تکمیل آن با کمک سیستم‌های مدیریت محتوای وردپرس، حالا نوبت به محتوای محتوا و درج اطلاعات مورد نیاز در وب سایت طراحی شده است. از این رو وردپرس بخشی قدرتمند و منحصر به فرد به نام پیشخوان در اختیار کاربران خود قرار داده است. این بخش در کنار تمام تمام نیازهای کاربر در زمینه ورود اطلاعات و بررسی و کنترل آن‌ها را در اختیارش قرار می‌دهد.

بخش پیشخوان وردپرس قابلیت شخصی سازی قسمت هایی مانند قالب اصلی سایت، تصاویر، پیوندها، پیکربندی سایت، منو و … را در اختیار کاربران قرار می دهد. اگر شما هم طراحی سایت وردپرسی دارید و قصد کار با بخش پیشخوان را دارید تا انتهای این مقاله آموزشی در حوزه طراحی سایت در مشهد با پارس وب همراه باشید.

نحوه ورود به پیشخوان وردپرس به دو بخش تقسیم می‌شود: بخش اول از طریق هاست و دامنه اصلی سایت وارد این شوید. بخش دوم از طریق لوکال هاست قصد ورود به پیشخوان را داشته باشید.

در حالت اول آدرس زیر را وارد کرده و به پیشخوان دسترسی پیدا کنید:

www.Domain.com/wp-admin

در بخش دوم مشابه زیر اقدام به ورود به این بخش کنید:

Localhost/Domain/wp-admin

از طریق 2 آدرس داده شده قابلیت دسترسی و مشاهده پیشخوان وردپرس سایت خود را داشت. بدیهی است که در آدرسهای بالا، آدرس اصلی خود را جایگزین کلمه دامنه کنید.

پس از وارد کردن آدرس و انتقال کاربر به صفحه جدید شما با بخشی مخصوص ورود اطلاعات شخصی ( نام کاربری، پسورد) رو به رو می شود. (تصویر زیر)

در زمان نصب و راهاندازی وردپرس در سایت خود نام کاربری و پسوردی را انتخاب کرده که مخصوص این بخش است. نام کاربری را در فیلد بالا و پسورد را با دقت کامل در فیلد پایین وارد کرده و اگر از سیستم شخصی خود برای ورود به پیشخوان جستجو می‌کنیم، گزینه مرا به خاطر بسپار را هم فعال کرده و سپس روی دکمه “ورود” کلیک کنید.

پس از ورود به بخش پیشخوان صفحه‌ای مانند تصویر زیر به شما نمایش داده خواهد شد. در سمت راست این صفحه منو کاملی در دسترسی کاربران قرار می‌گیرند. با استفاده از بخش‌های مختلف این منو قادر به سفارشی سازی هر بخشی از سایتتان بود.

در ادامه این مقاله به معرفی بخش‌های مختلف پیشخوان پرداخت.

به‌روزرسانی‌ها

نسخه ای که از اسمش اطلاعات بخشی مخصوص به آپدیت قالب، افزونه ها و هسته وردپرس نصب شده روی سایت شما می باشد. در صورتی که برای افزونه ها و یا قالب های سایت شما از توسعه دهنده اصلی آن آپدیتی آماده می شود، اعلان آن در بخش ارتقاها به مدیر سایت نمایش داده می شود.

منو نوشته ها

با کلیک برروی این بخش پنجره‌های شامل 4 بخش به صورت زیر منو برای کبران باز می‌شود. گزینه‌هایی مانند همه نوشته‌ها، افزودن نوشته‌ها، دسته‌ها و برچسب‌ها در این منو مشاهده می‌شود. کاربران و مدیران سایت با استفاده از این قابلیت درج و یا ادیت قرار داده شده در سایت را به دست آورده و اقدام به ساخت برچسب و دسته بندی جدید در سایت خود خواهند کرد.

رسانه ها

بخش‌هایی از تصاویر و ویدئوهای پخش شده در سایت را یکجا به شما نشان می‌دهد. این بخش شامل 2 زیرمنو کاربردی است.

کتابخانه

در بخش کتابخانه کلیه پرونده‌های چندرسانه‌ای مانند تصاویر، آهنگ، ویدئو و … که روی سایت بارگذاری شده در مدیریت سایت قرار می‌گیرند.

افزودن

در این قسمت که مشخص است مدیر سایت قادر به بارگذاری و افزودن پرونده‌های جدید به سایت خود می‌باشد.

برگها

قسمت برگه‌ها از مهم‌ترین بخش‌های پیشخوان وردپرس می‌باشد. با استفاده از این بخش از شما قادر به طراحی و افزودن صفحات جدید در سایت خود هستید. مواردی که در مقاله افزونه های صفحه ساز وردپرس گفتیم، با نصب یک صفحه ساز کاربردی مانند المنتور و کلیک بر روی گزینه افزودن جدید در برگه ها، یک صفحه به دلخواه خود طراحی و اطلاعات مورد نیازتان را در آن قرار دهید.

دیدگاه ها

مشاهده دیدگاه ها و نظرات مشتریان که در صفحه محصولات، مقالات، برگه هاو …. سایت شما قرار داده شده است در این بخش اتفاق می افتد. دسترسی برای ویرایش، حذف، پاسخ و رد کردن نظر کاربر در هر صفحه ای از سایت در قسمت دیدگاه ها به مدیر سایت داده شده است.

نمایش دادن

نمایش یکی از کلیدی‌ترین منوهای قرار گرفته در پیشخوان وردپرس است. در این 6 زیر منوی کاربردی را به ترتیب زیر مشاهده می‌کنید.

پوسته ها

در قسمت پوسته‌ها، پوسته، قالب و یا ظاهری سایت خود را به شکلی مشاهده کنید، پوسته‌های جدید به سایت اضافه شده و پوسته‌های قبلی حذف و یا تغییر دهید.

سفارشی سازی

با انتخاب این گزینه بخش‌های مختلف مرتبط با ظاهر سایت (رنگ، ​​تصویر، زمینه، هویت سایت و …) خود را سفارشی سازی کنید.

ابزارک‌ها

با استفاده از گزینه های موجود در این بخش از پنجره های کاربردی در قسمت های مختلف سایت خود ایجاد کنید. به عنوان مثال در بخشی از سایت تقویم و ساعت قرار دهید.

افزونه ها

افزونه‌های وردپرسی نیاز شما طراحان برای پیاده‌سازی سایت با استفاده از کدنویسی را به کمترینه‌اند. در این بخش لیستی از افزونه‌های فعال روی سایت را انجام داده و قابلیت حذف و اضافه کردن افزونه‌های جدید را دارید. حئر منهاله ایرایهههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه

کاربران

در بخش کاربرانی که در سایت شما نام کرده و یا قادر به ایجاد تغییرات در سایت هستند مشاهده می‌کنید. با استفاده از گزینه های افزودن، کاربران جدید به سایت و میزان دسترسی هر یک به بخش های مختلف سایت را مشخص کنید.

همان‌طور که به سیستم مدیریت محتوا و وب سایت وردپرس اشاره می‌کند از بخش‌ها و سربرگ‌های متنوعی است که هرکدام از آن‌ها مدیریت یک سایت را برای ما امکان پذیر می‌کند. یکی از سربرگهای مهم در داشبورد ادمین وردپرس مربوط به سربرگ ابزارها (ابزارها) است. این سربرگ ابزارهایی بسیار کاربردی و متنوع برای بهبود مدیریت سایت وردپرسی را در اختیار مدیر سایت قرار می دهد.

سربرگ مربوط به ابزار را می‌توان در نوار ابزار سمت راست، زیر سربرگ کاربران و بالای سربرگ مرکز پیدا گنید. این سربرگ با آیکن آچار فرانسه مشخص شده است. با کمک ابزارها می‌توانیم فایل‌های xml را بارگذاری کنیم که مورد نیاز است و برای اطلاعات قالب‌ها به کار گرفته شود. همچنین از این قسمت است که می‌توانیم اطلاعات را به سایت خودمان مخابره کنیم.

با کلیک روی گزینه ابزار، با زیرگزینه‌های ابزارهای درون‌ریزی (Import)، برون‌بری (صادرات)، سلامت سایت، برون‌بری داده‌های شخصی و پاکسازی اطلاعات شخصی در مورد هرکدام از این قسمت‌ها را در ادامه بررسی قرار می‌دهد.

درون‌ریزی (Import): اولین زیرمنو از ابزارهای سربرگ که مهم‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها نیز هست، مربوط به گزینه درون‌ریزی است. امکان انتقال محتوا و استفاده از آن از یک سایت دیگر از طریق زیرمنوی درون‌ریزی برای کاربران داشبورد ادمین وردپرس ارائه شده است. در واقع، با استفاده از زیرمنوی درون‌ریزی یا واردات است که قادر است فایل‌های مورد نظر خود را در سایت خود درون‌ریزی کنید.

داشبورد ادمین پرس به شما این امکان را می‌دهد که وب‌سایت X خود را با کلیک بر روی گزینه برون‌بری اصطلاحاً کپی کرده و سپس در وب‌سایت Y خود که قصد بارگذاری محتوا را دارید، با گزینه درون‌ریزی، اطلاعات کپی شده و انتقال محتوا. انجام دهید.

با انتخاب گزینه درون‌ریزی با گزینه‌هایی مانند LiveJournal (درونریزی نوشته‌ها با استفاده از API آن‌ها)، TypePad & MovebleType (استفاده از سیستم‌های TypePad یا MovebleType)، RSS (درون‌ریزی‌ها با خوراک RSS)، تامبلر (درون‌ریزی‌ها با خوراک RSS) آن‌ها)، بلاگر (درون‌ریزی نوشته‌ها از بلاگر شما) و … مواجه شدند که هرکدام از این گزینه‌ها را می‌توان با کلیک روی گزینه نصب، روی وردپرس خود نصب کنید.

اگر همه موارد مانند نوشته‌ها، برگه‌ها، دیدگاه‌ها، دسته‌ها، برچسب‌ها و زمینه‌های دلخواه را به همراه داشته باشید، باید گزینه WordPres را نصب کنید. توجه داشته باشید که فایل انتخابی باید دارای فرمت xml باشد؛ پس از بارگذاری، تمام موارد انتخاب شده به وب سایت شما اضافه خواهد شد.

برون‌بری (صادرات): پس از درون‌ریزی داده نوبت به خروجی از آن‌ها برای انتقال به هر مکانی که ممکن است درون آن را داشته باشد، فرا می‌رسد. با استفاده از گزینه برون‌بری در داشبورد ادمین وردپرس می‌توانید از تمام نوشته‌ها، سربرگ‌ها، برچسب‌ها، دیدگاه‌ها و … یک نسخه خروجی تهیه کنید و این نسخه را به سیستم مورد نظر انتقال دهید.

در واقع این گزینه معکوس گزینه درونریزی است. با کلیک بر روی زیرمنوی برون‌بری با لیست زیر روبرو می‌شود:

 • هر محصولی
 • نوشته ها
 • برگها
 • دایرکتوری های کاربر
 • اقدامات برنامه ریزی شده
 • محصولات
 • تغییر می کند
 • سفارش‌ها
 • استردادها
 • کوپنها
 • فرم های تماس
 • رسانه

گزینه مورد نظر را انتخاب کنید و گزینه دریافت فایل برون ریزی شده را کلیک کنید تا یک فایل پرتابل با فرمت XML. دریافت کنید.

سلامت سایت: در این زیرمنو در داشبورد ادمین وردپرس، سلامت سایت شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. همچنین پیشنهاداتی که می‌توانند در بهبود سلامت وب سایت شما کمک کنند، به شما می‌شود. این زیرمنو دو سربرگ وضعیت و اطلاعات دارد. در سربرگ وضعیت، سلامت سایت را نشان می دهد و پیشنهادهای خود را برای بهبود وب سایت ارائه می کند. سربرگ اطلاعات، جزئیاتی مانند نسخه وردپرسی نصب شده، افزونه های فعال و غیرفعال، قالب های فعال و غیرفعال، پایگاه داده و سرور را به شما نشان می دهد.

برونبری داده های شخصی: این بخش اطلاعاتی مانند عکس های آپلود شده، نام کاربری، شناسه کاربری، تاریخ ایجاد حساب، تاریخ ورود و خروج از وردپرس، نام نمایشی و … را به کاربر نمایش می دهد.

پاکسازی اطلاعات شخصی: از این زیرمنو می‌توان برای حذف اطلاعات شخصی یک کاربر استفاده کرد.

متن جایگزین: آشنایی با داشبورد ادمین وردپرس

در ادامه بررسی منوها و سربرگ‌های اصلی موجود در نوار سمت راست، به گزینه تنظیمات (Setting) می‌رسیم که یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین منوهای داشبورد ادمین وردپرس است. ویرایش منوی مرجع جزوه اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین کارهایی است که باید انجام شود، چرا باید به این منو کمک کرد که وب سایت خود را در دست‌گرفته و بر اساس نیازهای خود، شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی می‌کنید.

با کلیک بر روی گزینه با زیرمنوهای همگانی، نوشتن، خواندن، گفتگوها، رسانه ها و پیوندهای یکتا می بینید که هرکدام از این زیرمنو امکان مدیریت و ویرایش یک بخش از وب سایت را در اختیار شما قرار می دهد. در ادامه در مورد هریک از این زیرمنوها به بحث و گفتگو پرداخت.

عنوان سایت: از این بخش می‌توانید نام و عنوان اصلی وب سایت خود را ویرایش کنید. نام سایت باید کمتر از ۶۵ کاراکتر باشد.

معرفی کوتاه: در این قسمت کسب‌وکار (تگ‌لاین) خود را به‌عنوان یک معرفی کوتاه از سایت و فعالیت‌های اجتماعی سایت، در اختیار کاربر قرار دهید.

نشانی وردپرس (URL): از این قسمت می‌توانید آدرس وردپرس را تغییر دهید.

نشانی سایت (URL): از این قسمت می توانید آدرس وب سایت خود را تغییر دهید.

نشانی ایمیل: در واقع این آدرس ایمیل، نشانی مدیریت وردپرس است و از این ایمیل برای اطلاع‌رسانی‌ها استفاده خواهد شد. اگر مدیر سایت، نام کاربری را فراموش کرده باشد، می‌توان از طریق این ایمیل به داشبورد ادمین وردپرس لاگین کند.

عضویت: با فعال‌سازی این گزینه، امکان عضویت، ثبت نام و فعالیت کاربران در سایت ارائه می‌شود.

نقش پیش‌فرض کاربر تازه: از این قسمت نقش کاربری و میزان دسترسی کاربران عضو شده را مشخص می‌کنید. هریک از نقش‌های کاربری سطح دسترسی مشخصی را دارند. بنابراین از دادن نقش کاربری مدیرکل به کاربران می توانید انجام دهید.

زبان سایت: از این قسمت می‌توانید محیط وردپرس را فارسی یا انگلیسی کنید. چند زبان دیگر نیز در دسترس هستند.

زمان محلی: این قسمت را روی تهران تنظیم کنید.

تاریخ تاریخ

زمان ساختار: فرمت ۱۲ و ۲۴ ساعت

روز آغازین هفته: این قسمت را روی شنبه تنظیم کنید.

زیرمنوی دوم از سربرگ مربوط به زیرمنوی نوشتن است. با کلیک بر روی این زیرمنو با گزینه های زیر روبرو می شود:

دسته‌های پیش‌فرض نوشته‌ها: از این قسمت می‌توان یکی از دسته‌بندی‌های مطالب وردپرس را که در سایت قرار داده‌اند، به‌عنوان دسته‌های پیش‌فرض انتخاب کنید.

ساختار پیش‌فرض نوشته: از این قسمت می‌توان برای نوشته‌های خود ساختارهایی را در قالب عکس، عکس شاخص، ویدئو، نقل قول، پیوند و … انتخاب کرد.

فرستادن با ایمیل: با استفاده از این قسمت می‌توان POP3 را فعال کرد و با تعریف یک آدرس ایمیل و ویرایش اطلاعات آدرس سرویس‌دهنده، پورت سرویس‌دهنده، نام کاربری و رمز ایمیل، هر ایمیلی که به آدرس وارد شده ارسال می‌شود، می‌توان در قالب یک نوشتار دسترسی پیدا کرد. روی سایت خود منتشر کنید.

سایت آگاه‌سازی‌های به‌روزشدن: زمانی که نوشته‌های جدید را در سایت منتشر می‌کنند، کاربران خود را از سایت به‌روزشدن آگاه می‌کنند.

در زیرمنوی خواندن با سربرگ‌های «در برگه‌های نخست نمایش داده می‌شود، بیشترین تعداد نوشته‌ها در هر برگه‌ وبلاگ، تعداد نوشته‌ها در خوراک (فید)، برای هر نمایش در خوراک نمایش داده می‌شود و به موتورهای جستجو می‌رسد.

در زیرمنوی گفتگوهای سربرگ‌های «گزینه‌های پیش‌فرض نوشته، دیدگاه‌های دیگر، برایم نامه بفرستید»، پیش از این، دیدگاه‌ها، دیدگاه‌ها، سیاه‌نامه‌ها و نیم‌رخ‌ها را در اختیار داشت.

در این مقاله از پارس وب گفتیم…

که محیط وردپرس بخشی کاربردی و آسان را در اختیار مدیران سایت قرار داده است. راه‌های دسترسی به بخش پیشخوان وردپرس را بررسی کرده و بخش‌های مختلف و کاربرد هر یک را به صورت خصوصی به شما توضیح دادیم. اگر علاقه مند به کسب در حوزه سایت و سئو هستید همین حالا برای دسترسی به جدیدترین مقالات در این حوزه به بلاگ پارس وب سر بزنید.

منابع:

کاوش در داشبورد وردپرس

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!