در نسخه‌های قدیمی ویندوز، روش‌های متعددی برای ثبت تصویر از صفحه وجود ندارد. ابزارهایی که این کار وجود دارد، امکاناتی را که برای ارائه می‌شوند نمی‌کنند و بیشتر کاربران را برای این کار متمایل می‌شوند، نصب می‌کنند. بااین‌حال، مایکروسافت در نسخه‌های جدیدتر ویندوز مانند ۱۰ و ۱۱ سعی می‌کند تا ابزارهای این کار را گسترش دهد و امکانات آن‌ها را به‌حدی افزایش دهد که نیاز کاربران عادی را تغییر دهند.

برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۱ روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توان برحسب نیاز و راحتی خود یکی از آن‌ها را انتخاب کرد. در این مقاله، با روشی برای این کار آشنا می شود. این روش‌ها شامل روش‌های داخلی ویندوز و چند میانبر دیگر می‌شوند. با زومیت همراه باشید.

در این مقاله میخوانید:

اسکرین‌های شات در ویندوز ۱۱ با کلید Print Screen

روشی سریع و بدیهی برای تهیه اسکرین شات از کل صفحه ای که از نسخه های ابتدایی ویندوز وجود داشته است، از دکمه استفاده کنید. PrintScreen (PrtScrn یا PrtScr) از روی کیبورد است. برای خروجی‌های متفاوت، می‌توان از این دکمه با چند دکمه استفاده کرد که برای این کار تعریف شده است:

۱. PrintScreen به‌تنهایی

با فشردن کلید PrintScreen به‌تنهایی از کل صفحه اسکرین شات گرفته می‌شود. اما در مکان ذخیره نمی‌شود و فقط در کلیپ‌برد ویندوز به‌طورموقت نگه‌داشته می‌شود. در این صورت تا زمانی‌که تصویر در کلیپ‌بوردتان باقی بماند، می‌توان آن را هرجا که قابلیت‌گذاری عکس دارد، وارد کرد و نباید آن را در جایی ذخیره کرد.

۲- Alt + PrintScreen

اگر می‌خواهید پنجره‌ای فعال را بدون نیاز به انتخاب یا برش در کلیپ‌بورد ذخیره کنید، Alt + PrintScreen را فشار دهید. در این حالت، تصویر در مکان ذخیره شده نمی‌شود و می‌توان اسکرین شات را در هر برنامه‌ای که تصاویر را پشتیبانی می‌کند یا ویرایش می‌کند.

۳- پیروزی + PrintScreen

برای تهیه اسکرین شات از کل صفحه و ذخیره‌شده آن، کلید ویندوز را هم‌زمان با PrintScreen فشار دهید. تصویر در مسیر Pictures > Screenshots با فرمت PNG ذخیره می‌شود.

۴- Fn + Win + F12 یا Fn + Win + Space

اگر دستگاه شما کلید PrtScn نیست، نگران نباشید. در لپ‌تاپ‌ها معمولاً این کلید در صورت درج‌نشدن عبارت PrtScrn روی آن با کلید F12 یکپارچه است و با درگیرکردن دکمه Fn یا Function Key با Win + F12 می‌توان اسکرین شات گرفت. اگر این اتفاق نیفتاد، می‌توان کلیدهای ترکیبی را انجام داد Fn + Windows + Space را نیز امتحان کنید. تصاویر ثبت شده در مسیر تصاویر > اسکرین شات ذخیره می‌شوند.

اسکرین‌ها در ویندوز ۱۱ با استفاده از ابزار Snipping Tool

اگر می خواهید در گرفتن اسکرین شاتتان بازتر باشید و به امکانات بیشتری دسترسی داشته باشید، باید به ابزارهای مخصوص این کار، یعنی Snipping Tool بروید. این نرم افزار به صورت پیشفرض روی ویندوز نصب شده است. در واقع، این برنامه همان نسخه به‌روز شده Snip & Sketch از ویندوز ۱۰ است که نسخه سنتی Snipping Tool ویندوز ۷ نیز شده است.

کارکردن این ابزار با روش‌های عادی متفاوت، اسکرین شات را با استفاده از میان‌بر آن استفاده می‌کند که می‌توان در آن منطقه مدنظر را از صفحه برای عکس‌گرفتن تعیین کنید و از پنجره‌های خاص یا بخشی از صفحه عکس بگیرید و پس از آن تصویر را ویرایش کنید. برای دسترسی به این ابزار دو راه وجود دارد:

 • استارت را باز و عبارت Snipping Tool را جست‌وجو و روی اولین نتیجه کلیک کنید.

زمانبندی اسکرین شات با Snipping Tool در ویندوز ۱۱

 • وقتی که ابزار باز شد، برای شروع ثبت اسکرین شات روی جدید کلیک کنید.

تهیه اسکرین شات با Snipping Tool در ویندوز ۱۱

 • اگر نیاز به تصویری را با تأخیر زمان‌بندی‌شده ثبت کنید، روی آیکن ساعت در نوار ابزار کلیک کنید و در منوی کشویی ظاهر شده، زمان تأخیر را انتخاب کنید.

ذخیره شده اسکرین شات با Snipping Tool در ویندوز ۱۱

 • پس از کلیک روی دکمه جدید، مجموعه‌ای از آیکن‌ها را در بالای صفحه‌نمایش خود می‌بینید.

اسکرین‌های شات با ابزار Snipping

 • چهار انتخاب کنید:
  • برش مستطیلی از صفحه با کلیک چپ و کشیدن مکان‌نما تا جایی که می‌خواهید برش دهید
  • برش آزاد از صفحه با کلیک چپ و کشیدن مکان‌ها تا جایی که می‌توانید برش دهید
  • برش از پنجره فعال
  • اسکرین شات از کل صفحه
 • پس از گرفتن اسکرین شات با استفاده از یکی از روشهای موجود در نوار ابزار، تصویر در پنجره Snipping Tool ظاهر می‌شود. شما این فرصت را می‌سازید که آن را برش دهید، با یک قلم طراحی حاشیه‌ای، آن را به فایل‌های PNG، JPG یا GIF ذخیره کنید یا با استفاده از نوار ابزار بالای پنجره آن را با دیگران به‌اشتراک بگذارید.

ویرایش اسکرین شات با Snipping Tool در ویندوز ۱۱

 • راه دیگر برای دسترسی به این ابزار استفاده از کلیدهای ترکیبی Win + Shift + S است. با استفاده از این میانبر ابزار نوار ابزار Snipping Tool در بالای صفحه ظاهر می‌شود و می‌توانید از چهار حالت برش صفحه برای اسکرین استفاده کنید.
 • زمانی که اسکرین شات خود را ایجاد کرد، یک تصویر کوچک به صورت اعلان برای چند ثانیه در گوشه پایینی سمت راست ظاهر می‌شود. برای ویرایش روی آن کلیک کنید. اگر این اعلان مخفی شد، می‌توانید با کلیک روی بخش ساعت و تاریخ آن را مشاهده کنید.

۲- اسکرین‌‌ شات با ابزار Snipping

 • تصویر تهیه‌شده از صفحه در کلیپ‌بورد نیز ذخیره می‌شود و اگر نمی‌خواهید در آن باشید را ویرایش کنید، می‌توانید در هر برنامه‌ای که تصاویر را پشتیبانی می‌کند یا ویرایش می‌کنید، پیست کنید.

استفاده از کلید PrintScreen برای ابزار Snipping Tool

اگر نمی‌خواهید وقتتان را با کلیدهای Win + Shift + S هدر دهید، می‌توانید کاری کنید که وقتی کلید PrtScrn را فشار دهید، ابزار Snipping Tool نمایش داده می‌شود.

 • با کلیک روی شروع > تنظیمات به کامپیوتر خود مراجعه کنید.
 • دسترسی > صفحه کلید را انتخاب کنید.
 • بهدنبال از دکمه چاپ صفحه برای باز کردن ارسال صفحه استفاده کنید بگردید و آن را فعال کنید.

استفاده از کلید PRINTSCREEN برای ابزار SNIPPING

نحوه گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۱ با Xbox Game Bar

گیمبار ویندوز برای کمک به گیم ها در ضبط اسکرین شات و ویدئو از بازی ها و… ساخته شده است. این نوار جایگزین دیگری برای گرفتن اسکرین شات و تنها راه داخلی ویندوز برای ضبط ویدئو از صفحه است. توجه داشته باشید که این ابزارها را دارد. به‌عنوان، مثلاً، شما نمی‌توانید از دسکتاپ یا فایل اکسپلورر فیلم بگیرید.

 • برنامه‌هایی که می‌خواهند از آن عکس بگیرند، باز یا انتخاب کنند.
 • با فشاردادن دکمه های ویندوز + جی، گیمبار را باز کنید.
 • در پنجره ضبط که به‌طور پیش‌فرض در گوشه سمت چپ بالای صفحه ظاهر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎

گرفتن اسکرین شات با Game Bar در ویندوز 11

 • اگر این پنجره را مشاهده نمی‌کنید، از نوار اصلی روی آیکن ویجت کلیک کنید و از فهرست گزینه Capture را انتخاب کنید.

ثبت اسکرین شات با نوار بازی Xbox

 • برای ضبط ویدئو از برنامه فعال فعلی، روی دکمه کلیک کنید که مانند نقطه سفید کوچکی در داخل دایره به نظر می‌رسد.

۲- ثبت اسکرین شات با نوار بازی Xbox

 • برای توقف ضبط، روی دکمه مربعی متوقف کردن در نوار ابزار شناور Xbox Game Bar یا در ویجت Xbox Game Bar Capture کلیک کنید.
 • اسکرین‌شات‌ها و ویدئوها در پوشه ج:\کاربران\[username]\ویدئوها\تصویربرداری ظاهر می‌شوند. همچنین، می‌توانید آن‌ها را با انتخاب گزینه See my catpture در همان پنجره مشاهده کنید. پس از تکمیل تصویر، روی قسمت خالی صفحه کلیک کنید یا کلید در رفتن را بزنید تا نوار بازی Xbox بسته شود.

میانبر کیبورد برای ثبت اسکرین شات ازطریق Game Bar

به‌جای باز‌کردن Game Bar برای گرفتن اسکرین شات، می‌توانید مستقیماً از کلیدهای ترکیبی Win + Alt + PrtScrn استفاده کنید. در این صورت، اسکرین شات تنها از برنامه فعال و در مسیر C:\Users\[username]\Videos\Captures ذخیره خواهد شد.

گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۱ با مایکروسافت سرفیس

اگر از مایکروسافت سرفیس می‌توانید استفاده کنید، می‌توانید برای گرفتن اسکرین شات از دکمه‌های ترکیبی (مانند آنچه در گوشی‌های هوشمند است)، کمک بگیرید. برای این کار، دکمه لوگوی ویندوز را در پایین صفحه سرفیس نگاه دارید و فشار دهید، صدا را فشار دهید. صفحه برای لحظه های تاریک و عکس گرفته شده در مسیر تصاویر > اسکرین شات ذخیره می‌شود.

***

امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. اگر روش‌های بهتری برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز می‌شناسید، آن را با ما و کاربران زومیت به‌اشتراک بگذارند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!