واتساپ این‌روزها پلتفرم ارتباطی شماره یک اکثر کاربران ایرانی و سایر کاربران دنیا می‌شود و طبیعتاً بیشترین حجم مبادله پیام را در آن می‌توان یافت. این پیام نه‌تنها نقش ارتباطی را در بین بسیاری از افراد نقش یک رسانه اجتماعی را نیز ایفا می‌کند. گروه‌های واتساپی زیادی وجود دارد که روزانه انواع رسانه‌های صوتی و تصویری در آن به‌اشتراک گذاشته می‌شود. این حجم مبادلات بین افراد خاص در گروه‌ها معضلی به‌نام «پرشدن حافظه» را می‌آورد و کم کاربرانی که با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کنند وجود دارد.

بنابراین دیدن این پیام‌رسان در فهرست عوامل اشغال‌کننده‌ی فضای‌سازی گوشی‌های اکثریت کاربران تعجب‌آور نیست و شاید بتوان آن را اصلی‌ترین عامل پرشدن بخش عمده‌ای از حافظه‌های گوشی‌های هوشمند تلقی کرد. وجود ابرن واتساپ بر فضای مجازی نیز این مشکل را دوچندان می‌کند چراکه کاربران در پیام‌رسانی‌های مانند تلگرام می‌توانند تصمیم بگیرند که کل فضای درگیر شده از آن را بشکنند و بدون نگرانی به چت‌ها و داده‌های مهم خود در هرزمانی دسترسی داشته باشند.

اما در مورد واتساپ چنین موضوعی صادق نیست. اتکای این پیام‌رسان به فضای ذخیره‌سازی گوشی ایجاب می‌کند که به‌صورت دوره‌ای روی میزان حافظه ذخیره‌شده‌شده نظارت داشته باشید و داده‌های غیرضروری را حذف کنید. واتساپ همچنین به‌صورت خودکار از چت‌ها پشتیبان‌گیری می‌کند که ممکن است باعث افزایش فضای اشغال‌شده توسط این اپلیکیشن شود. در این آموزش قصد داریم روش های پاکسازی چت ها را از غیرلازم و همچنین حذف و جلوگیری از ایجاد بکاپ های دوره های واتساپ را به شما آموزش دهید.

پاک کردن حافظه ذخیره شده واتصاپ

واتساپ بخشی را به‌منظور راحتی کاربران برای مشاهده فایل‌های پرحجم و میزان فضای اشغال‌شده توسط هر چت در این اپلیکیشن تعبیه کرده است که ازطریق آن می‌توان مقدار زیادی از حافظه‌های ذخیره‌شده را آزاد کرد. برای رسیدن به این بخش:

 • در گوشی های آیفون:

روی تنظیمات در نوار پایینی ضربه بزنید، به قسمت Storage و داده ها بروید و روی Manage Storage ضربه بزنید.

مدیریت فضای ذخیره سازی در واتساپ

 • در گوشی های اندروید:

در صفحه اصلی با لمس انتخاب گزینه‌های سه نقطه در بالا، روی تنظیمات ضربه بزنید، به قسمت Storage و داده و روی Manage storage ضربه بزنید.

مدیریت فضای ذخیره سازی در واتساپ

۱. در صفحه ابتدایی نموداری از حافظه گوشی شما شامل فضای آزاد و مقداری است که توسط واتساپ و سایر برنامه ها و فایل های ذخیره شده است، نشان داده می شود.

۲. در قسمت میانی دو بخش زیر را مشاهده می کنید که به شما کمک می کند تا حجم زیادی از حافظه های ذخیره شده را آزاد کنید.

مدیریت فضای ذخیره سازی در واتساپ

 • بارها ارسال شده: با ضربه بر روی این بخش فهرستی از فایل‌هایی که به دفعات زیاد در چت‌های مختلف باز می‌شوند و به ترتیب بزرگ‌ترین فایل‌ها تا کوچک‌ترین مشاهده می‌شوند. با حذف یکی از فایل‌ها در این بخش، تمامی کپی‌های آن نیز از چت‌های مختلف حذف می‌شوند.
 • بزرگتر از 5 مگابایت: با ورود به این قسمت فهرستی از فایل‌های بزرگ‌تر از پنج مگابایت را به ترتیب بزرگ‌ترین فایل‌ها تا کوچک‌ترین مشاهده مشاهده کنید.

همه مواردی را که در این دو یک وجود دارد می‌توان با ضربه روی هریک در اندازه بزرگتر مشاهده کرد یا محتوایی مانند اسناد یا ویدئو را پخش کنید. در ادامه هرکدام را نیاز نداشتید با نگه داشتن انگشت خود و انتخاب گزینه‌ای برای سطل زباله در بالا حذف کنید.

مدیریت فضای ذخیره سازی در واتساپ

اگر می‌خواهید همه فایل‌هایی را که تعداد آن‌ها بیشتر از ۵ مگابایت یا همه پیام‌هایی را داشته باشید را که حداقل دو نسخه از آن‌ها در چت‌های مختلف وجود دارد، حذف کنید. .

۳. در بخش بعدی چت‌ها به حجم‌های ذخیره‌شده توسط هریک به شما نشان می‌دهد که می‌شود و با ضربه زدن روی هر چت، می‌توانید دو قسمت بالا را حذف کنید. با انتخاب همه فایل‌های یک چت را هم می‌توانم انتخاب کنید (به جز پیام‌ها) حذف کنید.

مشاهده و حذف انواع فایل های هر چت

گاهی اوقات یک فایل خاص می‌گردید و فایل‌های موجود در یک چت آنقدر زیاد است که آن را پیدا نمی‌کنید. در چنین شرایطی می‌توانید چت موردنظر را وارد کنید، روی نام مخاطب یا گروه ضربه زده و رسانه، پیوندها و اسناد را انتخاب کنید. کلیه محتواهای اشتراک‌گذاری شده در سه دسته MEDIA (عکس و فیلم)، DOCS (فایل‌ها) و پیوندها (لینک‌ها) تقسیم می‌شوند.

مدیریت فضای ذخیره سازی در واتساپ

برای حذف فایل‌ها، وارد زبانه DOCS شده، روی گزینه‌ای جست‌وجو در بالا ضربه بزنید و فایل موردنظر را با جست‌وجوی نام یا نوع آن (پسوند) پیدا کنید. برای مثال جهت‌کردن همه عکس‌ها یا ویدیوهایی که به صورت فایل ارسال می‌شود، کافی است پسوند آن (برای مثال mp4 یا jpg) را جست‌وجو کرده، موارد حذفی را انتخاب کرده و گزینه‌ای را انتخاب کنید که در نوار بالا ضربه بزنید.

مدیریت فضای ذخیره سازی در واتساپ

توجه داشته باشید که گزینه تیک را انتخاب کنید همچنین رسانه دریافت شده در این گفتگو را از گالری تلفن از گالری تلفن حذف کنید. در انتها گزینه‌های Delete یا Delete برای من را انتخاب کنید.

پاکسازی چت ها

مقاله مرتبط:

اگر می‌خواهید کل محتوای یک چت را پاک کنید، مراحل زیر را دنبال کنید. دقت داشته باشید که با این کار علاوه بر پاک‌شدن عکس، ویدئو یا هر فایل دیگر، مکالمات آن چت نیز به‌طور کامل پاک می‌شود.

 • در گوشی های آیفون

در صفحه اصلی واتساپ روی چت موردنظر به سمت چپ یا راست سوایپ کنید. روی بیشتر ضربه زده و سپس Clear chat را انتخاب کنید. در پیام بعدی اگر می‌خواهید همه موارد را به جز پیام‌های ستاره‌دار حذف کنید، گزینه‌ای حذف می‌شود به جز ستاره‌دار و در غیر این صورت گزینه‌ای حذف همه پیام‌ها را انتخاب کنید.

مدیریت فضای ذخیره سازی در واتساپ

برای پاک‌کردن کل چت‌های موجود نیز از پایین صفحه وارد تنظیمات می‌شود و به بخش Chats مراجعه می‌کند. در انتهای صفحه گزینه پاک کردن همه چت ها را لمس کنید. در ادامه از شما می‌خواهید که یک‌بار شماره‌هایی را که با آن در واتساپ ثبت‌نام کرده‌اید وارد کنید.

مدیریت فضای ذخیره سازی در واتساپ

 • در گوشی های اندروید

در صفحه اصلی وارد چت مورد نظر، گزینه سه نقطه در نوار بالا را انتخاب کنید و به قسمت بیشتر بروید. روی Clear chat ضربه بزنید. تیک همچنین حذف رسانه دریافت شده در این چت از گالری تلفن را بزنید و اگر بخواهید پیام‌های ستاره‌دار حذف شوند، گزینه‌ای حذف پیام‌های ستاره‌دار را نیز بزنید. در انتها پاک کردن چت را انتخاب کنید.

مدیریت فضای ذخیره سازی در واتساپ

برای پاک‌کردن کل چت‌های موجود، در صفحه اصلی، گزینه‌های سه نقطه در نوار را انتخاب کرده و وارد (تنظیمات) می‌شوند و به بخش‌هایی از چت‌ها وارد می‌شوند.

مدیریت فضای ذخیره سازی در واتساپ

در انتهای صفحه Chat history را انتخاب کنید و روی Clear all chats ضربه بزنید. تیک همچنین حذف رسانه دریافت شده در این چت از گالری تلفن را بزنید و اگر پیام‌های ستاره‌دار نیز حذف شوند، گزینه‌ای حذف پیام‌های ستاره‌دار را نیز انتخاب کنید. در انتها پاک کردن چت ها را انتخاب کنید.

مدیریت فضای ذخیره سازی در واتساپ

حذف و غیرفعال کردن بکاپ خودکار واتساپ

مقاله مرتبط:

واتساپ هر روز از چت‌ها نسخه‌های پشتیبان می‌گیرند تا هنگام حمل و نقل به گوشی دیگر یا در پاک‌شدن آن می‌توانید چت‌ها را بازیابی کنید. این پیام‌رسان به دو شیوه از پیام‌ها بکاپ می‌گیرد؛ محلی و ابری. نور بکاپ ابری واتساپ که می‌توان آن را خاموش کرد یا فواصل زمانی بکاپ خودکار را تغییر داد، در مورد بکاپ‌های محلی که در حافظه گوشی می‌شود این امر ممکن نیست ذخیره شود.

گرچه این بکاپ‌ها هر چند روز یک‌بار با نسخه جدیدتر جایگزین می‌شوند و این امر باعث نمی‌شود فضای ذخیره‌سازی به‌سرعت شود، اما اگر حجیم شود، از آن‌جایی‌هایی که نسخه پشتیبان تولید می‌کنند و در حافظه تا چند روز دیگر نمی‌توانند برای کاربرانی که نیاز به بکاپ ندارند و می‌توانند داشته باشند. می‌دهند حافظه‌ی خلوت‌تری داشته باشند، غیرفعال کردن بکاپ‌ها منطقی به نظر می‌رسد.

حذف و غیرفعال کردن باکاپ خودکار واتساپ در گوشی های اندروید

درحال‌حاضر گزینه‌ای برای خاموش کردن بکاپ‌های محلی وجود ندارد اما با استفاده از ترفندی می‌توان این کار را در گوشی‌های اندرویدی گرفت. برای این کار:

 • وارد فایل منیجر گوشی خود شوید.
 • به مسیرهای واتساپ در حافظه داخلی پوشان؛ اگر گوشی شما به اندروید ۱۱ یا بالاتر است، پوشه‌های واتساپ در مسیر Android/media/com.whatsapp قرار گرفته و در اندرویدهای پایین‌تر از ۱۱ در مسیر اصلی حافظه داخلی قرار دارد.
 • پس از ورود به پوشه ای واتس اپ، پایگاه پوشه ای را که محل تولید فایل های بکاپ است، انتخاب و حذف کنید.

  غیرفعال کردن بکاپ واتساپ

 • در این محل یک پوشه جدید ایجاد کنید.

  غیرفعال کردن بکاپ واتساپ

 • پوشه‌ی جدید را با انتخاب گزینه فشرده یا افزودن به zip فشرده کنید.

  غیرفعال کردن بکاپ واتساپ

 • پس از فشرده‌شدن پوشه آن به پایگاه داده تغییر نام داده و پسوند ZIP را از انتهای نام آن حذف کنید.

  غیرفعال کردن بکاپ واتساپ

پس از این کار پشتیبان‌گیری خودکار واتساپ از کار می‌افتد. در انتها می‌توانید فولدر ایجاد شده را نیز پاک کنید.

حذف و غیرفعال کردن خودکار واتساپ در گوشی‌های آیفون

در نسخه iOS واتساپ، بکاپ از چت‌ها تنها به‌صورت ابری است، بنابراین در مرحله اول باید بکاپ ابری ازطریق آیکلاد رافعال کرده، سپس بکاپ‌های قبلی را از آیکلاد حذف کنید:

 • در صفحه اصلی واتساپ روی تنظیمات در نوار پایینی ضربه بزنید. به بخش Chats و سپس Chats Backup رفته، وارد بخش Auto Backup شده و Off را انتخاب کنید.

  غیرفعال کردن بکاپ واتساپ

 • صفحه آیفون را باز کنید. روی بنر اپل آیدی خود ضربه بزنید. iCloud را انتخاب کنید. واتس اپ را پیدا می کند و گزینه ای آن را خاموش می کند.

  غیرفعال کردن بکاپ واتساپ

 • در ابتدای همین صفحه، جایی که میزان فضای اشغال‌شده از آیکلاد را می‌دهد، روی مدیریت فضای ذخیره‌سازی ضربه بزنید، در صفحه‌ای بعد از واتس‌اپ انتخاب کنید و از صفحه بعد گزینه‌های حذف داده‌ها را انتخاب کنید.

  غیرفعال کردن بکاپ واتساپ

پس از انجام این مراحل، بکاپ واتساپ غیرفعال شده و پشتیبان‌های داده شده از آیکلاد شما حذف خواهد شد.

***

امیدواریم این مقاله آموزشی برایتان کاربردی بوده است. اگر در زمینه پاکسازی حافظه واتساپ سوال یا پیشنهادی دارید، آن را با ما و کاربران در بخش دیدگاه‌ها در میان بگذارید.