خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

پاکسازی سیستم کامپیوتری با آزادسازی فضای درایو به شما کمک می کند تا عملکرد سیستم را بهبود بخشد و آن را بهینه سازی کنید. ویندوز دارای ابزارهایی در حوزه پاکسازی سیستم مانند برنامه Disk Cleanup است که کاربران می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. با این یکی از ابزارهایی که بسیار در این زمینه عملکردی دارد اما کسی کمتر از آن در زمینه پاکسازی ویندوز استفاده می‌کند Command Prompt است. در ادامه با ما همراه شوید تا شما را با چند روش مختلف پاکسازی ویندوز با Command Prompt آشنا کنیم.

چرا باید ویندوز را به وسیله Command Prompt پاکسازی کرد؟

Command Prompt یک پردازشگر دستور داخلی است که روی تمامی نسخه‌های ویندوز وجود دارد. با وجود برخی از مردم از رابط کاربری گرافیکی را دوست دارند، اما برخی از افراد نیز در این میان هستند که به خاطر عملکرد و عملکرد اجرایی فرمان می‌دهند تا از این ابزار برای پاکسازی سیستم خود استفاده کنند.

یکی دیگر از ابزارهایی که در ایجاد فضای خالی در ویندوز بسیار محبوب بوده است ابزار Disk Cleanup و قابلیت Storage Sense در ویندوز 10 است که پاکسازی کامپیوتر را بسیار آسان کرده است. اگر هر فایل ناخواسته‌ای روی سیستم باقی بماند (برای مثال پوشه‌های موقت) می‌توانید آن را به صورت دستی پاک کنید. همچنین شما می‌توانید این فرآیند را انجام دهید و فایل‌های اضافی را به کمک ابزار Defragmenter، Diskpart و Disk Cleanup بسیار تسریع کنید.

دستورهای CMD برای پاکسازی کامپیوتر

در ادامه دستورهایی که به کمک آن‌ها می‌توانید از ابزارهای Disk Cleanup استفاده کنید و فایل‌های موقت، حافظه پنهان و غیره را پاک کنید. برخی از این دستورات ممکن است نیاز به اجرای Command Prompt در حالت مدیریتی داشته باشند. برای این کار در ویندوز 11 باید به روش زیر عمل کنید:

 1. ابتدا عبارت cmd را در نوار جستجوی ویندوز تایپ کنید.
 2. سپس روی گزینه خط فرمان کلیک راست کنید.
 3. در آخرین گزینه به عنوان مدیر اجرا شود را انتخاب کنید.

چگونه می توانم به Command Prompt کمک کنم هارد دیسک را یکپارچه سازی کرد؟

از هم گسیختگی ها در هارد دیسک های قدیمی بسیار رایج است و ممکن است باعث بروز مشکلات عملکرد و عملکرد در سیستم ویندوز شما شود. همچنین این اتفاق دسترسی و سرعت نوشتار دیسکتان را هم تحت تأثیر قرار خواهد داد و در نهایت باعث کاهش سرعت سیستم می‌شود.

آموزش پاکسازی و بهینه سازی ویندوز تنها به وسیله Command Prompt 1

یکپارچه‌سازی دیسک مجدداً دیتاهای هم گسیخته را مرتب کرده و به دیسک‌های شما کمک می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشند. توجه داشته باشید که نیازی نیست تا حافظه SSD دستگاه‌هایتان را یکپارچه‌سازی کنید و این عمل توصیه نمی‌شود، اما اگر از یک مکانیکی استفاده کنید، می‌توانید به مراحل زیر کمک کنید، می‌توانید خود را با یک دستور یکپارچه‌سازی کنید.

 1. ابتدا Command Prompt را در حالت مدیریتی باز کنید.
 2. حالا در پنجره Command Prompt عبارت زیر را تایپ کرده و کلید Enter را بزنید.
  defrag c:
 3. در دستور بالا :ج در واقع درایوی است که می‌خواهیم یکپارچه‌سازی شود. اگر قصد دارید درایو دیگری را یک حرکت کنید، این قسمت را تغییر دهید.

شما می‌توانید دستور یکپارچه‌سازی را با کلیدهای دلخواه اجرا کنید.

پاکسازی سریع دیسک با استفاده از Run

شما می‌توانید بدون باز کردن Command Prompt به سرعت دیسک‌های سیستم خود را پاکسازی کنید. این روش برای زمان‌هایی که نیاز به داید فورا چند حافظه از کامپیوترتان دارد، بسیار خواهد بود. برای استفاده از این راه حل باید ابزار Disk Cleanup را اجرا کرد و درایوی که دوست دارید از طریق دیالوگ Run تمیز شود را مشخص کنید.

برای اجرای Disk Cleanup با استفاده از Run مراحل زیر را در پیش بگیرید:

 1. ابتدا کلیدهای برد + R را فشار دهید تا اجرا کن باز شود.
 2. عبارت زیر را داخل کادر اجرا کنید تایپ کنید:
  C:\windows\SYSTEM32\cleanmgr.exe /dDrive
 3. در دستور بالا باید قسمتی که راندن نوشته شده است را با حرف درایوی که دوست دارید جایگزین کنید. برای مثال اگر دوست دارید تا درایو E روی سیستم شما پاکسازی شود دستور فوق را به حال زیر بنویسید:
  C:\windows\SYSTEM32\cleanmgr.exe /dE
 4. حالا روی گزینه خوب کلیک کرده و یا کلید وارد را فشار دهید تا دستور اجرا شود.
 5. بعد از این کار Run Start با اجرای ابزار Disk Cleanup برای پاکسازی درایوی که انتخاب خواهد کرد.
 6. حالا فایل های مدنظر را برای حذف انتخاب کرده و روی گزینه خوب کلیک کنید.

آموزش پاکسازی و بهینه سازی ویندوز تنها به وسیله Command Prompt 2

چگونه از ابزار Disk Cleanup برای کمک به Command Prompt استفاده کنیم؟

ابزار Disk Cleanup یک ابزار داخلی ویندوز است که به شما کمک می کند تا درایوهای موجود روی کامپیوتر خود را پاکسازی کنید. همچنین این ابزار دانلودها، فایل‌های موقت اینترنتی، سطل زباله و حتی فایل‌های سیستمی را حذف می‌کند.

شما می‌توانید از Command Prompt استفاده کنید تا Disk Cleanup را اجرا کنید و برخی از وظایف را با پاکسازی به صورت خودکار و مستقیم انجام دهید. در ادامه ما روش استفاده از این ابزار به کمک دستورات خطی را به شما آموزش می‌دهیم.

روش ساده برای حذف فایل ها

شما می‌توانید از دستور cleanmgr برای اجرای ابزار Disk Cleanup به کمک Command Prompt استفاده کنید. برای این کار:

 1. ابتدا Command Prompt را باز کرده و سپس عبارت cleanmgr را تایپ کرده و کلید Enter را بزنید.
 2. حالا در پنجره درایو انتخاب باید درایوی که می‌خواهید روی آن پاکسازی کنید، انتخاب کنید و سپس روی گزینه انتخاب کنید خوب کلیک کنید.
 3. در مرحله بعدی روی پنجره Disk Cleanup همه فایل‌هایی که می‌خواهید حذف کنید را انتخاب کنید و بعد از روی گزینه انتخاب کنید. خوب کلیک کنید.
 4. در آخر روی گزینه فایلهاروحذف کن برای تایید نهایی کلیک کنید.

رد کردن مرحله انتخاب درایو

اگر می‌خواهید مرحله‌ای را انتخاب کنید که در پنجره‌ای Disk Cleanup نمایان می‌شود را باید دستور زیر را اجرا کنید. از طریق این دستور می‌توانید فایل‌هایی را که دوست دارید حذف کنید، انتخاب کنید.

cleanmgr /sageset

حذف فایل‌ها به صورت خودکار

اگر دوست دارید تا ابزار خود را انتخاب کنید Disk Cleanup به حذف فایل‌ها باید از تغییرات استفاده کنید cleanmgr /sagerun استفاده کنید. پس از اجرای این دستور، ابزار Disk Cleanup درایوهای شما را اسکن کرده و فایلهای اضافی را از سیستم حذف می‌کند.

cleanmgr /sagerun

بهینه‌سازی حافظه کم

کلید دیسک پایین یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌توان برای حافظه‌های بسیار زیادی ذخیره کرد که از آن روی هارد دیسک خود استفاده کنید. هنگام از این دستور به صورت خودکار استفاده از فایل‌ها بررسی خواهند شد.

توجه داشته باشید که هنگام استفاده از این دستور حتماً حرف درایوی که می‌توانید فضای آن را بیشتر ذکر کنید. دستور به شکل زیر است:

cleanmgr /lowdisk /d

با دستور اجرای تمام فایل‌های موجود در درایو D مورد بررسی قرار می‌گیرند تا موارد اضافی برای بهینه‌سازی حذف شوند.

برای حذف همه فایل‌های اضافی بدون معطلی و اجازه استفاده از دستور زیر را اجرا کنید:

cleanmgr /verylowdisk /d

چگونه فایلهای موقت را به کمک Command Prompt حذف کنیم؟

ویندوز برای استفاده‌های لحظه‌ای فایل‌های موقت را روی سیستم ایجاد می‌کند. فایل‌های Temp به ندرت باعث اشغال شدن فضای زیادی در هارد دیسک می‌شوند و اگر می‌خواهید سیستم شما روان و سریع کار کند، این فایل‌ها نیاز دارند. اما بعد از این که کار شما کامل شود به پایان رسید سیستم به صورت خودکار این پوشه های موقت را حذف کند.

ابزار Disk Cleanup به صورت خودکار فایل‌های موقتی که بیش از 7 روز روی کامپیوترتان باقی می‌ماند را حذف می‌کند. اما اگر مدام نیاز به حذف فایل‌های موقت دارید باید از دستور Command Prompt برای این کار کمک بگیرید.

آموزش پاکسازی و بهینه سازی ویندوز تنها به وسیله Command Prompt

برای مشاهده فایل‌های موقت روی کامپیوتر باید دستور زیر را در Command Prompt اجرا کنید:

%SystemRoot%\explorer.exe %temp%\

شما می توانید به کمک کلیدهای (Ctrl + A > Delete) از بخش File Explorer این فایل‌ها را به صورت دستی حذف کرده و یا به کمک دستور زیر اقدام به حذف فایل‌های موقت کنید:

del %temp%\*.* /s /q

به کمک دستور همه فایل‌های موقتی که در حال حاضر روی سیستم کامپیوتری شما وجود دارد، بدون این‌که خللی در فایل‌های موقت در حال استفاده ایجاد می‌شود، حذف می‌شود.

چگونه به کمک Command Prompt فایل های Prefetch شده را حذف کنیم؟

فایل‌های Prefetch فایل‌های موقتی هستند که وقتی یک برنامه روی سیستم ویندوز در حال اجرا است ایجاد می‌شود. در واقع این دسته از فایل‌ها را می‌توان شبیه به فایل‌های موقع دانست. این فایل‌ها حاوی اطلاعاتی هستند که برای اجرای برنامه‌های مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شبیه به سایر رفایل‌های موقت فایل‌های Prefetch نیز بسیار زیاد است که معمولا روی سیستم اشغالگر نمی‌توانند اما اگر با این حال نیاز به حذف این فایل‌ها به کمک Command Prompt داشته باشید باید مراحل زیر را در پیش بگیرید:

 1. ابتدا Command Prompt را در حالت مدیریتی اجرا کنید.چگونه به کمک Command Prompt فایل های Prefetch شده را حذف کنیم؟
 2. در پنجره Command Prompt دستور زیر را برای مشاهده فایل‌های Prefetch تایپ کنید:
  %SystemRoot%\explorer.exe C:\Windows\prefetch\
 3. با این کار پوشه Prefetch موجود در File Explorer نمایش داده خواهد شد که با این کار می‌توانید این نوع فایل‌ها را حذف کنید.
 4. برای حذف فایل‌های Prefetch از دستوری که در ادامه برایتان قرار دادیم استفاده کرده و سپس کلید Enter را بزنید.
  del C:\Windows\prefetch\*.*/s/q
 5. با دستور اجرای فوق العاده Command Prompt برای فهرستی از فایل‌های Prefetch حذف می‌شود.

پاکسازی هارد دیسک به کمک Diskpart

اگر دوست دارید تا یک درایو را به طول کامل پاک کنید، می‌توانید از ابزار Diskpart استفاده کنید. Diskpart در واقع یکی از ابزارهای دستور خطی در ویندوز است که بیش از 38 دستور برای توابع و عملکردهای مختلف را می‌کند.

برای پاکسازی یک دیسک می‌توانید از دستور پاکسازی Diskpart کمک بگیرید. با اجرای این دستور همه دیتاها و فایل‌های موجود روی درایو مورد نظر حذف شده و فضای دیسک کاملا تمیز خواهد شد.

آموزش پاکسازی و بهینه سازی ویندوز تنها به وسیله Command Prompt 1

توجه داشته باشید که حین استفاده از ابزار Diskpart باید همه جوانب احتیاطی را انجام دهید زیرا یک خطا ممکن است به دست دادن کل اطلاعات سیستمی شما منجر شود. به طوری که دیگر قادر به بازگرداندن آن ها نباشید. به همین دلیل هم توصیه می‌کنیم که حتما قبل از اجرای دستوری یک نسخه پشتبان از اطلاعات سیستم کامپیوتری خود تهیه کنید.

برای پاکسازی یک دیسک مراحل زیر را پیش بگیرید:

 1. ابتدا عبارت دیسکپارت را داخل Command Prompt وارد کرده و کلید Enter را بزنید.
 2. سپس عبارت دیسک لیست را وارد کنید تا همه دیسک‌های نصب شده روی سیستم برایتان نمایش داده شود.
 3. سپس دیسکی که دوست دارید پاکسازی را انتخاب کنید. برای مثال زیر:
  Select disk 
 4. توجه داشته باشید که اگر وضعیت دیسک شما آفلاین باشد باید عبارت باشد دیسک آنلاین را وارد کرده و سپس کلید Enter را بزنید.
 5. برای پاکسازی دیسک حود باید دستور زیر را وارد کرده و کلید Enter را بزنید.
  Clean all
 6. بعد از اتمام کار عبارت خروج را بزنید تا دیسکپارت بسته شود.

پاکسازی ویندوز به وسیله Command Prompt

Command Prompt به کاربران ویندوزی کمک می‌کند تا با دستورالعمل‌های مختلف کارهای روزمره با کامپیوتر خود را به راحتی انجام دهند. در این مقاله سعی شده است تا همه روش‌هایی وجود داشته باشد که از طریق Command Prompt می‌توان اقدام به پاکسازی کامپیوتر خود کنید را توضیح دهید. شما می‌توانید برای پاکسازی سیستم‌های خود از برنامه‌هایی که دارای قابلیت کاربری گرافیکی هستند، می‌توانید از Command Prompt استفاده کنید تا این کار را در ساده‌ترین حالت ممکن انجام دهید.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!