خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

مایکروسافت پس از مدت‌ها، بالاخره سر و سامانی را می‌آورد که کاربران را از آن راضی کند و شگفت‌زده کند! نسخه‌های جدید ویندوز کنونی تقریباً کاملاً خودکار به‌روزرسانی می‌شوند و اضافه می‌شوند ساعت‌های فعال، راه‌اندازی مجدد قابل تنظیم و مکث‌های دستی برای کنترل بیشتر بر روی آپدیت‌ها ایجاد می‌شود تا فرآیند آپدیت کردن سیستم عامل کمتری برای کاربران آزار دهنده باشد. اما هنوز هم یک بخش وجود دارد که به شما نیاز دارد: فایل‌های قدیمی که برای آپدیت کردن ویندوز دانلود شده و دیگر کاربردی هستند، باید حذف شوند چرا که می‌توانند فضای زیادی را اشغال کنند.

حذف، فایل‌های آپدیت قدیمی در ویندوز 10 و 11 بسیار آسان است و در ادامه روش این کار را به شما توضیح دادید. پس با ما در دیجی رو همراه باشید.

نحوه حذف فایل‌های آپدیت قدیمی ویندوز

راه‌های زیادی برای حذف فایل‌های قدیمی آپدیت‌های ویندوز وجود دارد. ابتدا با ساده‌ترین شروع می‌کنیم که همان استفاده از برنامه Disk Cleanup است.

1. فایل های آپدیت قدیمی ویندوز را با Disk Cleanup حذف کنید

پاکسازی دیسک

 1. منوی استارت را باز کنید، عبارت Control Panel را تایپ کنید و کلید اینتر را فشار دهید.
 2. به ابزار Administrative Tools مراجعه کنید.
 3. روی Disk Cleanup دابل کلیک کنید.
 4. پاک کردن فایل های سیستم را انتخاب کنید.
 5. کادر کنار Windows Update Cleanup را علامت بزنید.
 6. در صورت موجود بودن، می‌توان کنار نصب‌های قبلی ویندوز را نیز علامت بزنید. با انجام این کار فایل پوشه مربوط به ویندوز قبلی شما، یعنی همان Windows.old حذف خواهد شد (اگر ویندوز را به صورت تمیز و با فرمت درایو نصب کرده باشد، این پوشه نخواهد داشت).
 7. روی OK کلیک کنید.
 8. منتظر بمانید تا مراحل حذف را کامل کند.

پاکسازی دیسک ویندوز

پس از حذف فایل‌های به‌روزرسانی، همان‌طور که در بالا ذکر شد، می‌توان برخی از فایل‌ها و پوشه‌های ویندوز را نیز حذف کرد تا فضای بیشتری را آزاد کنید. برخی از رایج‌ترین فایل‌ها و پوشه‌هایی که می‌توانید با خیال راحت حذف کنید از فایل‌های گزارش ارتقا (فایل‌های گزارش ارتقاء)، فایل‌های منبع زبان استفاده نشده (فایل‌های منبع زبان استفاده نشده) و فایل‌های موقت (فایل‌های موقت).

2. فایل های آپدیت قدیمی را از بخش کنترل حذف کنید

مانند بسیاری دیگر از کارها، برنامه می تواند در اینجا به شما کمک کند. می‌توان به راحتی به‌روزرسانی‌های ویندوزهای قدیمی خود را از طریق برنامه حذف کنید. در اینجا نحوه انجام کار را می‌دهیم.

 • کلیدهای ترکیبی Win + را فشار دهید تا برنامه باز شود. یک روش دیگر هم این است که به نوار جستجوی منوی استارت رفته و بعد از تایپ کلمه “settings”، بهترین گزینه را از لیست نتایج انتخاب کنید.
 • در صفحه صفحه و ارد بخش سیستم و گزینه Storage را انتخاب کنید.
 • حالا روی فایل های موقت کلیک کنید.
 • کادر رادیویی Windows Update Cleanup and Delivery Optimization Files را انتخاب کرده و روی Remove Files کلیک کنید.
 • برای ادامه حذف، روی ادامه کلیک کنید.

حذف فایل های آپدیت قدیمی ویندوز

کار تمام شد و باید چند دقیقه صبر کنید تا فایل‌های آپدیت بدون استفاده را پاک کنید.

3. حذف فایل‌های قدیمی آپدیت از طریق پوشه SoftwareDistribution

پوشه SoftwareDistribution یک پوشه خاص در درایو ویندوز است که تمام فایل‌های به‌روزرسانی‌های ابتدا در آنجا دانلود شده و سپس نصب می‌شوند. در موارد نادر، زمانی که می‌خواهید رایانه شخصی خود را با به‌روزرسانی‌های قدیمی پاک کنید، می‌توانید همراه با SoftwareDistribution نیز با آن پاک‌سازی کنید. در اینجا نحوه کار را توضیح می‌دهیم:

 1. به نوار جستجوی منوی استارت، عبارت «خدمات» را تایپ کرده و بهترین گزینه را از لیست نتایج انتخاب کنید.
 2. از پنجره‌های ویندوز، سرویسی با نام Windows Update Service (یا Windows Update) را پیدا کنید، روی آن کلیک راست کرده و سپس Stop را انتخاب کنید.

سرویس های ویندوز

که سرویس به‌روزرسانی فایل‌ها را انجام می‌دهد، می‌توانید آپدیت‌های قدیمی را از پوشه SoftwareDistribution حذف کنید. برای دسترسی به این پوشه، در نوار جستجوی منوی استارت راست کلیک کنید و روی اجرا کلیک کنید.

در کادر Run عبارت “C:\Windows\SoftwareDistribution” را تایپ کرده و کلید اینتر را فشار دهید. پوشه SoftwareDistribution پیش روی شما ظاهر خواهد شد.

پوشه SoftwareDistribution

اکنون می‌توانید تمام فایل‌های موجود در این پوشه را با فشار دادن کلیدهای ترکیبی Ctrl + A انتخاب کرده و سپس بر روی آیکن‌ها در قسمت بالای پنجره کلیک کنید تا همه آن‌ها حذف شوند.

پس از حذف فایل‌های داخل پوشه SoftwareDistribution، باید دوباره به پنجره سرویس‌های ویندوز برگشته و مطمئن شوید که یک بار دیگر سرویس Windows Update را فعال کرده است. برای انجام این کار، به همان روشی که در بالا ذکر شد عمل کرده است، اما اگر دوباره روی Windows Update Service کلیک راست کنید، این بار روی Start کلیک کنید.

حذف فایل های آپدیت قدیمی ویندوز

همان‌طور که دیدید، پاک کردن فایل‌های آپدیت قدیمی ویندوز اصلاً کار پیچیده‌ای نیست. امیدواریم یکی از سه روش ذکر شده در بالا این موضوع را برای شما ثابت کرده است. با این، فایل‌های حال به‌روزرسانی قدیمی تنها یکی از راه‌های مرتب کردن ویندوز شماست. به عنوان مثال، یک نکته مفید دیگر این است که برای همیشه از شر برنامه‌های بیهوده در رایانه شخصی خود خلاص شوید. بنابراین، برای داشتن رایانه یا لپ تاپی سرحال و سریع باید مطمئن باشید که همه روش‌های مختلف برای کار کردن آن را دنبال می‌کنید.

منبع