خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

فرمت هارد درایو یا SSD کاری نیست که همیشه بخواهید انجام دهید اما گاهی اوقات این کار الزامی است و باید در ویندوز 11 آن را انجام دهید. به عنوان مثال، ممکن است قصد داشته باشید هارد اکسترنال خود را برای مدتی به یک نفر قرض بدهید و دوست فایل های شما در هارد بمانند. یا ممکن است دائماً با مشکلاتی در رابطه با هارد درایو یا SSD خود مواجه شوید و می‌خواهید با ایجاد شانس خود را برای حل این مشکلات امتحان کنید.

در هر صورت، اگر با فرمت هارد درایو یا SSD در ویندوز 11 نیاز پیدا کنید و می‌خواهید با تمام کارایی‌های این کار آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید تا چهار روش ساده را برای این کار آموزش داده و همه نکات مهم را نیز داشته باشید. یاد کنیم. بنابراین، بدون هیچ مقدمه ای در ادامه همراه دیجی رو باشید.

نحوه فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11 (2022)

در این مقاله، چهار روش برای فرمت کردن هارد درایو یا SSD را در ویندوز 11 با هم مشاهده می کنید. در هر کدام از این روش‌ها از یکی از ابزارهای داخلی ویندوز 11 استفاده می‌شود و در هیچ یک از برنامه‌ها و نرم‌افزارهایی که نیازی به نصب ندارند، استفاده می‌شود.

روش اول: فرمت کردن هارد درایو یا SSD با استفاده از فایل اکسپلورر ویندوز 11 (راحت‌ترین روش)

ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11، از فایل اکسپلورر (File Explorer) استفاده می‌شود. این روش هم برای درایوهای داخلی و هم درایوهای اکسترنال کار می‌کند و بسیار سریع از تکنیک‌های دیگر است. در ادامه نحوه انجام کار را با هم مرور می کنیم:

1- با فشردن کلیدهای میانبر «Win + E» ابزار فایل اکسپلورر را باز کنید. در پنجره ظاهر شده، بر روی هارد دیسک یا SSD مورد نظر خود که به رایانه وصل شده، راست کلیک کرده و از منوی گزینه «Format» را انتخاب کنید.

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

2- سپس، در پنجره پاپ آپی که باز می‌شود، مطمئن شوید که سیستم فایل بر روی NTFS تنظیم شده است. فایل‌های سیستم NTFS مخصوص ویندوز است، اما اگر می‌خواهید از رایانه‌های خود درایو یا SSD استفاده کنید، می‌توانید فایل‌های FAT32 یا exFAT را انتخاب کنید.

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

3- گزینه تخصیص واحد اندازه را تغییر دهد و به همان صورت پیش فرض باقی بماند. سپس، تیک گزینه «Quick Format» را فعال کرده و روی «Start» کلیک کنید تا عملیات فرمت شروع شود. با استفاده از گزینه Quick Format سرعت کار را بسیار بالا می‌برد و تنها در چند دهه، هارد درایو یا SSD خود را به صورت فرمت می‌برد.

نکته: «فرمت سریع» سریع‌تر است، اما داده‌ها را به‌طور کامل پاک نمی‌کند. در عوض، تنها جدول مکالمه‌های دهی را حذف می‌کند و این باعث می‌شود تا درایو خالی شود. بنابراین، تمامی اطلاعات کماکان بر روی هارد یا SSD وجود دارد و می‌توان آن‌ها را بازیابی کرد. البته، وقتی شروع به اضافه کردن فایل‌های جدید می‌کنید، اطلاعات جدید بر روی داده‌های قبلی بازنویسی می‌شوند و دیگر نمی‌توان فایل‌های اولیه را برگرداند. بنابراین، اگر اطلاعات را روی هارد یا SSD پیدا کنید، به طور کامل پاک کنید، تیک Quick Format را بردارید. با برداشتن تیک Quick Format، زمان فرمت طولانی‌تر می‌شود (بسته به حجم هارد یا SSD) اما واقعاً که می‌خواهم خود را به سختی جایگزین کنید، می‌تواند مفید باشد زیرا بازیابی اطلاعات با استفاده از نرم‌افزارهای سخت افزاری تخصصی حذف می‌شود. می کند.

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

روش دوم: فرمت کردن هارد درایو یا SSD با استفاده از صفحه تنظیمات ویندوز 11

علاوه بر فایل اکسپلورر، می‌توان درایو یا SSD خود را در ویندوز 11 از طریق صفحه تنظیمات نیز فرمت کرد. در ادامه نحوه انجام کار آمده است:

1- دکمه‌های میانبر «Win + I» را فشار دهید تا برنامه در ویندوز 11 باز شود. سپس، به سیستم و در ادامه Storage وارد شوید.

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

2- حال گزینه Advanced storage settings را باز کرده و بر روی Disks & volumes کلیک کنید.

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

3- در این مرحله، روی پارتیشن اصلی هارد درایو یا SSD خود آن را فرمت کنید، کلیک کنید. سپس گزینه Properties را انتخاب کنید.

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

4. سپس بر روی Format کلیک کنید.

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

5- در کادر پاپ آپی که ظاهر می شود، نامی را برای درایو خود در قسمت Label وارد کرده و NTFS را هم به عنوان سیستم فایل انتخاب کنید. در نهایت بر روی فرمت کلیک کنید و کار را به اتمام برسانید. به این ترتیب می‌توان یک هارد درایو یا SSD را در ویندوز 11 با استفاده از صفحه تنظیمات فرمت کرد.

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

روش سوم: فرمت کردن هارد درایو یا SSD با استفاده از ابزار Disk Management ویندوز 11

با استفاده از ابزارهای مدیریت دیسک یا همان Disk Management ممکن است برای خیلی‌ها پیچیده و ترسناک به نظر برسد، اما در واقع بهترین راه برای فرمت کردن هارد دیسک یا SSD در ویندوز 11 است. این ابزار همان‌طور که از نامش پیداست، مخصوص کار کردن با دیسک‌ها و فضاهای ذخیره‌شده است و همه حافظه‌های جانبی را می‌توان به آن فرمت کمک کرد. روش کار کردن با این ابزار به صورت زیر است:


بیشتر بخوانید:


1- کلیدهای میانبر Win + X را فشار دهید یا روی منوی شروع کلیک راست کنید تا منوی لینک های سریع باز شود. اکنون از منوی ظاهر شده روی “Disk Management” کلیک کنید.

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

2- در پنجره مدیریت دیسک، می‌توانید هارد درایو یا حافظه SSD را به رایانه خود متصل کنید که معمولاً به عنوان Disk 1 یا Disk 2 یا … مشخص می‌شود، در پایین صفحه پیدا کنید. در سمت راست نام دیسک، می‌توانید پارتیشن اصلی آن را ببینید. کاری که باید انجام دهید این است که روی آن راست کلیک کنید و «Format» را انتخاب کنید.

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

3- سپس، در قسمت “Volume Label” یک نام برای هارد یا SSD خود انتخاب کنید و روی دکمه “OK” کلیک کنید. در اینجا هم اگر می‌خواهید همه‌تان را به صورت واقعی پاک کنید، می‌توانید تیک «Perform a quick format» را بردارید و در زمان طولانی‌تر انجام دهید.

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

4- و به این ترتیب می‌توان یک هارد درایو یا SSD را در ویندوز 11 با استفاده از ابزار مدیریت دیسک فرمت کرد.

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

روش چهارم: فرمت کردن هارد درایو یا SSD با استفاده از Command Prompt

علاوه بر روش‌هایی که گفته شد، می‌توان با استفاده از ترمینال Command Prompt هم اقدام به فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11 کنید. برای فرمت کردن به این روش، باید دستور محبوب و پرکاربرد diskpart را اجرا کنید. در ادامه نحوه انجام کار را توضیح می‌دهیم:

1- کلید ویندوز را روی صفحه کلید فشار داده و در کادر جستجوی منوی شروع عبارت cmd را تایپ کنید. سپس از نتایج ظاهر شده روی Run as administrator در سمت راست کلیک کنید تا پنجره Command Prompt با دسترسی مدیریتی باز شود.

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

2. سپس، در پنجره Command Prompt، دستور زیر را تایپ کرده و کلید Enter را بزنید تا DiskPart اجرا شود.

diskpart

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

3- در مرحله بعد، دستور زیر را اجرا کنید تا تمام هاردها و SSDهای متصل به رایانه فهرست شوند. شماره درایو را که می‌خواهید فرمت کنید، یادداشت کنید. حتماً با بررسی حجم درایو و کمی فضای خالی آن، مطمئن شوید که شماره درایو را درست انتخاب کرده اید، زیرا درایو اشتباه به پاک شدن ناخواسته داده‌ها در درایوی دیگر خواهد شد.

list disk

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

4- سپس، دیسک مورد نظر خود را با اجرای دستور زیر انتخاب کنید. در اینجا، به جای X باید شماره درایو را که یادداشت کرده، وارد کنید.

select disk X

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

5- در نهایت دستور زیر را برای فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11 اجرا کنید.

clean

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

6- اکنون، برای اینکه بتوانید از هارد درایو یا SSD خود استفاده کنید، باید یک سری مقادیر را انجام دهید. برای این منظور دستورات زیر را یک به یک اجرا کنید. دقت کنید که در فرمان پنجم، باید حرف انگلیسی مورد نظر خود را به جای X جایگزین کرده و به درایو اختصاص دهید. وقتی کارتان تمام شد، می توانید از طریق File Explorer به هارد درایو یا SSD مربوطه دسترسی داشته باشید.

create partition primary
select partition 1
active
format FS=NTFS quick
assign letter=X
exit

فرمت کردن هارد درایو یا SSD در ویندوز 11

هارد درایو یا SSD خود را به چهار روش در ویندوز 11 اصلاح کنید

به روش‌هایی که در بالا ذکر شده‌اند، می‌توانید درایو یا SSD خود را در ویندوز 11 فرمت کرده و مقداردهی اولیه کنید. شما می‌توانید فرمت را به صورت سریع و در قالب Quick Format انجام دهید و یا تیک آن را بردارید و بخش کل دیسک را برای اطمینان خاطر بیشتر به صورت کامل پاک کنید. در این مقاله سعی کردم همه روش‌ها را با جزئیات کامل توضیح دهیم با این حال اگر سوالی دارید، می‌توانید از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!