می‌توان رمزعبور را مانند دروازه‌ای دانست که میان مهاجمان و اطلاعات ما فاصله ایجاد می‌کند؛ به‌همین‌دلیل، همیشه روی داشتن رمزعبور پیچیده تأیید می‌شود؛ زیرا یافتن آن را برای هکرها و افراد سودجو سخت‌تر می‌کند. حال اگر خود رمزعبور را به‌دلایل مختلف فراموش کردیم، چه باید کنیم؟

این مقاله را مصطفی آرایشگر در ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ نوشته و مصطفی عسگری در ۲۹ آبان ۱۴۰۱ به‌روزرسانی کرده است.

یکی از بدترین اتفاقاتی که برای کاربران اینترنت درکنار ویروسی‌شدن سیستم یا خرابی هارد دیسک رخ می‌دهد، فراموشی رمزعبور جیمیل است. افراد زیادی از جیمیل به‌عنوان مهم‌ترین راه ارتباطی خود استفاده می‌کنند و همین امر اهمیت فراموش‌نکردن رمزعبور را دوچندان می‌کند. بااین‌حال، نباید نگران بود؛ زیرا گوگل روش‌هایی را برای بازیابی رمزعبور فراموش‌شده در نظر گرفته است که می‌توانند به یاری کاربران بیایند.

درادامه، چند روش مختلف را برای بازیابی رمزعبور جیمیل فراموش‌شده معرفی می‌کنیم؛ پس تا انتهای این مقاله همراه زومیت باشید.

روش‌های بازیابی رمز جیمیل

قبل از اینکه بخواهیم روش‌های بازیابی رمز جیمیل را آموزش دهیم، باید بگوییم که ایجاد تغییر در تنظیمات صفحه‌ی بازیابی اکانت جیمیل، مسئله بسیار مهمی به‌حساب می‌آید. پس از ایجاد حساب کاربری گوگل و در قسمت پایین تنظیمات شخصی، گزینه‌ی مربوط به تغییر پسورد و تنظیمات ریکاوری را انتخاب کنید.

درادامه، وارد صفحه‌ای جدید خواهید شد که چند بخش مختلف دارد. در بخش اول، می‌توانید ایمیل دیگری را به‌عنوان پشتیبان معرفی کنید تا درصورت فراموشی رمزعبور، بتوانید از آن برای بازیابی اکانت استفاده کنید

بخش دوم مربوط به شماره‌تلفن است که اهمیت زیادی دارد. توصیه می‌کنیم هنگام ساخت حساب کاربری جیمیل، حتماً شماره‌تلفن خود را برای احراز هویت و تأیید گوگل وارد کنید تا در مواقع ضروری، امکان استفاده از آن وجود داشته باشد.

می‌توانید بدون نگرانی از فراموشی رمزعبور جیمیل، آن را بازیابی کنید. توصیه می‌کنیم از پسوردهایی استفاده کنید که درکنار پیچیدگی، یادآور اتفاقی مهم باشد تا بتوانید آن را به‌خوبی به‌خاطر بسپارید.

صفحه اصلی برای انتخاب روش بازیابی ایمیل

آخرین رمزعبور به‌‌یادمانده

اولین راه برای بازیابی رمزعبور فراموش‌شده استفاده از گزینه‌ی ابتدایی است که از شما می‌خواهد آخرین پسوردی را وارد کنید که به‌خاطر می‌آورید. هرآنچه در ذهنتان باقی مانده است، در کادر بنویسید و روی Next کلیک کنید. سپس گوگل درخواستی را به دستگاه ثبت‌شده ارسال می‌کند و از شما می‌خواهد هویتتان را تأیید کنید. آن را باز کنید و روی «بله، من هستم» (Yes, it’s me) ضربه بزنید.

وارد کردن آخرین پسوردی که به یاد می آورید

سپس باید تا شش ساعت صبر کنید تا گوگل تأیید کند که شما صاحب حساب هستید و لینک بازنشانی رمزعبور را به ایمیلتان ارسال کند. اگر رمزعبور قدیمی خود را به‌خاطر نمی‌آورید، از روش بعدی استفاده کنید.

ارسال تأییدیه به دستگاه ازپیش‌ثبت‌شده

درحالی‌که هنوز در صفحه‌ی بازیابی حساب هستید، روی Try another way کلیک کنید تا گوگل درخواستی برای تأیید هویت به تلفن هوشمند شما ارسال کند. در تلفن خود، اعلان مذکور را باز کنید و روی Yes, it’s me ضربه بزنید. با این کار گوگل صحت ادعای شما را تأیید می‌کند و پس از شش ساعت لینک بازنشانی رمزعبور برایتان ارسال می‌شود.

اعلان ارسال شده به گوشی هوشمند توسط گوگل برای تایید هویت

در این روش، گاهی اوقات عددی به کاربر نمایش داده می‌شود. وی موظف است از میان سه‌ عددی که در اعلان ارسال‌شده به گوشی هوشمند او دیده می‌شود، گزینه‌ی درست را انتخاب کند.

نمایش عددی در وسط صفحه برای نمایش در گوشی هوشمند

اگر پیش‌تر دستگاهی را ثبت نکرده‌اید که بتواند اعلان‌های گوگل را دریافت کند، روش بعدی به کمکتان می‌آید.

ارسال کد بازیابی رمز عبور به ایمیل

فرض کنید که ایمیل دیگری را هنگام ثبت نام برای استفاده در مواقع ضروری همانند فراموشی رمز عبور، تعیین کرده‌اید. با استفاده از این گزینه، کد شش رقمی‌ای برای شما ارسال خواهد شد که تعیین رمز عبور جدید و دسترسی پیدا کردن مجدد به حساب کاربری را برای شما فراهم خواهد کرد. کافی‌ است حساب کاربری ایمیل جایگزین خود را بررسی کنید تا کد مربوطه را ببینید، سپس آن را وارد کرده تا پسورد جدیدی دراختیار شما قرار گیرد.

مکانی برای نوشتن ایمیل جایگزین

بازیابی رمز جیمیل ازطریق پیامک

یکی دیگر از روش‌های بسیار ساده بازیابی پسورد اکانت جیمیل را می‌توان استفاده از شماره تلفن دانست. می‌توانید با انتخاب گزینه فراموشی رمز عبور در صفحه اصلی وب سایت جیمیل، به‌راحتی هرچه تمام‌تر و ازطریق درخواست برای احراز هویت و ارسال کد به شماره تلفن اعلام شده، رمز عبور اکانت جیمیل را بازیابی کنید.


افزایش امنیت حساب کاربری جیمیل

پس از آن که پسورد جدید خود را تنظیم کردید، گوگل از شما درخواست می‌کند تنظیمات امنیتی مرتبط با حساب کاربری خود را مورد بررسی و بازبینی قرار دهید. در صورتی که از قبل، شماره تلفن و ایمیل جایگزین برای مواقع ضروری را اعلام نکرده‌اید، در ابتدای مقاله هم اشاره شد که این کار را انجام دهید.

شما می‌توانید با کلیک روی تصویر نمایه خود که در گوشه سمت راست بالای صفحه قرار دارد، وارد تنظیمات حساب کاربری گوگل شوید و شرایط امنیتی جیمیل را ارتقاء دهید.

قسمت ورود به اطلاعات حساب کاربری

در ادامه می‌توانید ایمیل و شماره تلفن خود را مجددا بازبینی کنید. همچنین امکان مشاهده آخرین دستگاه‌هایی که ورود به حساب کاربری شما از آن‌ها اتفاق افتاده است، وجود دارد. با این کار، وضعیت ورود و خروج از حساب کاربری شما مشخص می‌شود و در صورت مشاهده موارد مشکوک، می‌توانید اقدامات حفاظتی را انجام دهید.

اطلاعات اصلی حساب کاربری گوگل

گزینه‌های دیگری هم در صفحه ورود به سیستم وجود دارد که ممکن است بخواهید آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. احراز هویت دو مرحله‌ای باعث می‌شود به جای وارد کردن رمز عبور و تایپ دستی آن، سریعا کد تأییدی دریافت کنید.

بخش امنیت حساب کاربری گوگل


سوالات متداول

حال پس از آموزش نحوه بازیابی رمز جیمیل، سراغ سوالاتی می‌رویم که در ذهن بعضی کاربران نقش بسته و به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

آیا بازیابی رمز جیمیل بدون شماره موبایل ممکن است؟

بله، بازیابی رمز جیمیل بدون شماره موبایل ممکن است. همان‌طورکه در این مقاله گفته شد، می‌توان از روش‌های مربوط به ایمیل و گوشی هوشمند از پیش ثبت‌شده استفاده کرد.

آیا با گوشی می‌توان رمز جیمیل فراموش شده را بازیابی کرد؟

بله، می‌توان ازطریق گوشی هوشمند و اپلیکیشن جیمیل نیز رمز ایمیل را بازگرداند.

بعد از فراموشی رمز جیمیل چکار کنم؟

اگر رمز جیمیل خود را فراموش کردید اصلاً نگران نباشید. تنها کافی است یکی از روش‌های گفته شده در این مقاله رو به کار بگیرید تا به‌راحتی به پسورد خود دسترسی پیدا کنید.

مقاله‌های مرتبط:

جمع‌بندی

حفظ امنیت حساب کاربری جیمیل، اهمیت بسیار زیادی دارد. همواره سعی کنید پسوردهایی برای حساب کاربری جیمیل، تعیین کنید که بتوانید آن‌ها را به‌راحتی به خاطر آورید، اما در صورت فراموشی رمز عبور هم دنیا به آخر نرسیده و امکان بازیابی آن با سه روش ساده و کاربردی، وجود دارد.

منبع