دامنه ارتباط به هاست
دامنه ارتباط به هاست

برای راه اندازی یک وب سایت به هاست و دامنه نیاز داریم. بعد از خرید هاست و دامنه چه کنیم؟ برای دستیابی به گرفتن سایت، باید دامنه را به هم متصل کنیم. دامنه اتصال به هاست عملیاتی آسان اما مهم است که، جهت ارتباط با وب سایت طراحی و میزبانی شده در هاست به دامنه انجام می شود. اضافه کردن دامنه به هاست به صورت کلی، در ۲ سناریو مختلف تعریف و انجام خواهد شد. در این مقاله ما ابتدا به تعریف کوتاهی از دامنه و شما می پردازیم و سپس 2 سناریو مطرح می شود، برای توضیح می دهیم. همچنین در انتهای مقاله نحوه تنظیم dns روی هاست را به شما عزیزان به صورت گام به گام و روشن توضیح تصمیم داد.

ثبت دامنه
ثبت دامنه

برای راه اندازی یک کسب و کار آنلاین و فعالیت در دنیای وب، از ثبت نام شروع کنید. اولین قدم برای راه اندازی وب سایت، انتخاب نام دامین کسب درآمد و کار شماست. پس از ثبت نام، با نام آن در دنیای مجازی شناخته شده است. اینترنت از یک کامپیوتر قدرتمند است که به آنها سرور می‌گویند ایجاد می‌شود.

دامنه را انتخاب کنید
دامنه را انتخاب کنید

دسترسی به این سرورها از طریق آدرس IP قابل انجام است. هر سرور می‌تواند یک یا چند آدرس IP داشته باشد. بدیهی است برای قریب به اکثر افراد این آدرس‌های IP را که از ترکیب چند مورد ساخته می‌شوند، کاری و دردسرساز خواهند شد، نشان دادند. برای رفع این مشکل، مفهوم دامنه شکل گرفت. دامنه‌ها با کمک DNS سرورها به آدرس‌های IP اشاره دارند که می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد dns به مقاله دی آن مراجعه کنید.

هاست یا در واقع میزبانی وب، همان فضای کسب و کار در دنیای دیجیتال است، برای راه اندازی وب سایت برای ثبت دامنه، خرید هاست قدرتمند است. میزبانی وب در حقیقت بخشی از یک سرور در اینترنت است، که به کسب و کار شما تخصیص داده شده است. با این میزبانی به سرویس های مورد نیاز برای راه اندازی وب سایت، از جمله فضای دیسک، ترافیک، ایمیل اکانت، FTP اکانت و دیتا بیس ها دسترسی داشته باشید.

روشی که در ابتدای این مقاله اشاره می‌کند، آموزش اتصال به هاست علی بسیار مهم است. دلیل این مهم، نیاز به وب سایت یا اپلیکیشن شما به یک آدرس مشخص و ساده جهت دسترسی است. در همینجا باید بگوییم که آموزش اتصال به هاست سی پنل یا هاست های دیگر تفاوتی با یکدیگر ندارد پس با ما همراه باشید تا نحوه وصل کردن دامنه به هاست را به شما شرح دهید. اگر با cpanel آشنایی مقاله آموزش سی پنل را بخوانید.

نحوه اتصال دامنه به هاست از طریق DNS انجام می شود. DNS یا همان Domain Name System سرویسی است که دامنه‌ها را به آدرس‌های IP تبدیل می‌کند. نحوه تنظیم dns روی هاست به این صورت است که NS مربوط به DNS سرور هاست خود را داشته باشید. هر هاست دارای دو یا چند آدرس NS اختصاصی است که شما باید آنها را در دامنه خود تنظیم کنید.

خرید دامنه
خرید دامنه

در نحوه دامنه ارتباط به هاست دو حالت پیش می آید:

در ست کردن دامنه روی هاست، اگر شما هم دامنه و هم هست را از یک جا خریداری کرده باشید، لازم است تا دامنه را به اسامی سرور هاستینگ (DNS nameservers)، مانند dns1.iranhost.com یا dns2.iranhost.com، شرکت هاستینگ خود را متصل کنید. اگر شرکت هاستینگ اتوماسیون خوبی داشته باشید، اتصال به هاست، به صورت خودکار توسط شرکت انجام می شود و در غیر این صورت موارد زیر را دنبال کنید:

بعد از خرید دامنه
بعد از خرید دامنه
  • به پنل هاستینگ خود مراجعه کرده و با وارد کردن مشخصات به داشبورد خود وارد شوید.
  • در این حالت که هاست و دامنه را از یک جا خریداری کرده اید، باید تا اسامی سرور (nameservers) را که از طریق ایمیل و توسط شرکت هاستینگ برای شما ارسال می کنید را به دامنه متصل کنید.
ارتباط هاست به دامنه
ارتباط هاست به دامنه
  • بعد از اینکه این کار را انجام داد، اسامی سرور هاستینگ (DNS nameservers) خود را یک به یک وارد کنید. دقت کنید که هر خط فقط یک Nameserver را وارد کنید و بعد از اینکه اسامی سرورها را وارد کنید روی ذخیره کلیک کنید.
مراحل اتصال هاست به دامنه
مراحل اتصال هاست به دامنه

حدود ۲۴ ساعت کاری طول می کشد تا سرور شما به درستی به روز شود.

اگر دامنه خود را از یک شرکت و هاست را از شرکتی مجزا خریداری کرده اید، برای انتقال دامنه به هاست جدید واتصال دامنه به سایت این شکل است که ابتدا اسامی سرور (nameserver) را از شرکت هاست دریافت کنید و سپس اسامی DNS را در پنل دریافت کنید. دامنه خود پیکربندی و تنظیم کنید.

زمانی که اسامی تغییر سرور انجام داد، به احتمال زیاد وب سایت شما نمی تواند باشد و یک مدت زمان صبر کند تا اتصال به هاست از طرف شرکت هاستینگ بر قرار شود. این مدت زمان معمولاً دو روز کاری طول می کشد و بعد از این مدت دامنه به هاست متصل می شود.

اگر دامنه‌های خود را از یک شرکت معتبر ثبت‌نام اینترنتی تهیه می‌کنند، وب‌سایت‌هایی را در جهت مدیریت دامنه، می‌توانند به شما اجازه دهند که امکان تغییر اطلاعات مالکیت دامنه و تعیین NS را داشته باشد. دادرتههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه مييييييييييييييي ها

برای انتقال دامنه به هاست جدید نیز باید تغییر dns را به روش های گفته شده انجام دهید.

برای انجام دامنه و نحوه ست کردن dns در پنل دامنه کافیست به منوی مورد نظر وارد شوید و در فیلدهایی که عموما Name Server (به اختصار NS) نامیده می‌شود، NS هاست خود را را کپی کنید. بنا به قوانین بین المللی هر هاست و دامنه حداقل ۲ مقدار NS داشته باشد و این معتبر نیز باشد.

در صورتی که اقدام به وارد نمودن یک NS می کنید یا 2 بار یک مقدار را تکرار کنید، در پنل دامنه خطا نشان می دهد. همچنین در برخی از موارد در تصاویری که ممکن است NS شما معتبر نباشید یا دچار اشکال شود، در حین تنظیم DNS خطا دریافت می کند. در صورتی که با مراحل مراحل DNS خود را داشته باشید، می‌توانید با شرکت ثبت کننده دامنه‌ای خود را راهنمایی کنید.

اطلاع از ست شدن DNS های سایت و تست DNS سایت خیلی مهم است و می توانید با روش زیر از DNS شدن سایت های خود مطمئن شوید.

ابتدا به سایت www.intodns.com رفته و پس از ورود، در کادر نمایش داده شده، اسم دامنه خود را وارد کرده و روی دکمه گزارش کلیک کنید.

DNS را تست کنید
DNS را تست کنید

بعد از این کار جدولی نشان داده می شود که اطلاعات را نشان می دهد. در ردیف رکوردهای دامنه NS، DNS های دامنه خود را مشاهده می کنید. برای اطلاع از DNSهایی که به صورت پیش فرض برای اتصال دامنه به هاست استفاده می شود، می توانید رکوردهای NS را از سرورهای نام خود مشاهده کنید.

ست کردن DNS
ست کردن DNS

اگر مشکلی وجود نداشته باشد، وضعیت قسمت به شکل یک تیک سبز رنگ نشان داده می شود. با این روش می توانید به راحتی از ست شدن dns بر روی هاست ست اطمینان حاصل کنید. البته باید بدانید که زمان ست شدن dns دامنه ir کمی بیشتر از دامنه com است.

روش دیگری که می توان DNS را با آن چک نمود، CMD است.

CMD خود را باز کنید و دستور ping domain.com را در آن وارد کنید. در صورتی که موفق به گرفتن پینگ شدید، یعنی DNS فعال است.

PINGگرفتن
PINGگرفتن

سوالات متداول

نحوه اتصال دامنه به هاست از طریق DNS انجام می شود. DNS یا همان Domain Name System سرویسی است که دامنه‌ها را به آدرس‌های IP تبدیل می‌کند. نحوه تنظیم dns روی هاست به این صورت است که NS مربوط به DNS سرور هاست خود را داشته باشید. هر هاست دارای دو یا چند آدرس NS اختصاصی است که شما باید آنها را در دامنه خود تنظیم کنید.

ست شدن DNS دامنه های ir بین ۷ یا ۲۴ ساعت امکان دارد بکشد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!