آن‌طور که بی‌بی‌سی می‌نویسد، عکاسان در تمام قاره‌ها به بخش‌های جنوبگان تصاویری از افرادی که زندگی‌شان را با انسان‌های گره خورده‌اند، ثبت می‌کنند. این تصاویر نتیجه پروژه های آنلاین تحت عنوان «پرندگان و مشتریان» است که در سراسر دنیا در آن شرکت می کنند.

محققانی که مسئول پروژه‌های موردبحث هستند، می‌گویند پرندگانی را می‌گویند که در مصرف‌ها، از طناب و ماهیگیری تابان‌های بادکنکی و دمپایی، به دام افتاده‌اند یا با آن‌ها لانه‌سازی کرده‌اند. معمولاً یک‌چهارم از همه تصاویر ارسالی پرندگان را به تصویر می‌کشند که در ماسک‌های یک‌بارمصرف که از ویروس‌های دنیاگیری استفاده می‌شود، از آن‌ها بسیار رایج است که ماسک‌ها در هنگام لانه‌سازی استفاده می‌شوند.

پروژه‌های اصلی پرندگان و باغ‌ها در جستجوی آثار هنری و به‌خصوص پلاستیکی را بر دنیای پرندگان به تصویر بکشند.

ماسک پیچیده شده دور گردن مرغابی سرسبز آب

این تصویری که در ایالات متحده آمریکا مرغابی سرسبز را با ماسکی در دور گردنش نشان می دهد.

دکتر الکس بنداز اعضای موزه‌ای تاریخ طبیعی لندن و یکی از پژوهشگرانی که در پروژه‌های پرندگان و باغ‌ها نقش داشته‌اند، می‌گوید: «اساسا اگر پرنده‌ای با استفاده از رشته‌های طویل مانند جلبک دریایی، شاخه یا گیاه قمیش به‌دنبال ساختن لانه باشد، این احتمال وجود دارد که وجود داشته باشد. دارد که در بخشی از لانه‌اش از مصرف‌های انسانی استفاده می‌کند.»

پروژه‌ای مورد اشاره که از چهار سال پیش توسط دکتر باند و همکارانش راه‌اندازی شده است در جستجوی مواد پلاستیکی در محیط زیست که به مشکلی در سراسر دنیا تبدیل می‌شود، جلب توجه می‌کند.

دو کبوتر در حال لانه سازی با کابل

این تصویر کبوترهایی را در شهر ساسکس ایالت نیوجرسی آمریکا نشان می‌دهد که با استفاده از کابل‌های رها شده در طبیعت لانه‌سازی هستند.

دکتر باند می‌گوید: «وقتی به این چیزها می‌گردید، آن‌ها را در همه جا پیدا می‌کنند. این پروژه، گستره‌ای جغرافیایی عظیم‌های پلاستیکی را به نمایش گذاشته است. ما در این زمینه گزارش هایی از ژاپن، استرالیا، سریلانکا، بریتانیا و آمریکای شمالی دریافت کردند. واقعا با معضلی جهانی روبه‌رو هستیم.»

اعضای تیم پروژه‌های پرندگان و سرگرم‌ها در مطالعه‌های گذشته مورد بررسی قرار گرفتند که چه تعداد از تصاویر ارسالی به‌سرعت‌های مربوط به دنیاگیری حوادثی را انجام دادند که در نتیجه از تجهیزات حفاظتی شخصی استفاده می‌شود، ارتباط دارند. پژوهشگران متوجه شدند تجهیزات حفاظتی فردی مانند ماسک تقریباً یک‌چهارم از کل تصاویر ارسالی دیده می‌شود.

ماسک پیچیده شده دور منقار پرنده بوتیمار سیاه

ماسک‌های بهداشتی مانند ماسکی که در تصویر بالا دور منقار پرنده‌ای بوتیمار سیاه پیچیده شده است، رایج‌ترین غذاهای مربوط به تصاویر در تصاویر هستند. این تصویر در سنگاپور ثبت شده است

دکتر باند می‌گوید: «تقریباً همه‌ی ماسک‌ها هستند و مواد اولیه‌ای در ماسک استفاده می‌شوند. در برخی از تصاویر بند ماسک را می‌بینیم که به دور پای پرنده‌ها پیچیده شده است. همچنین ممکن است پرندگانی را مشاهده کنیم که با جستجو برای بخش پارچه‌های ماسک یا قطعه‌ای پلاستیکی سفتی که ماسک را روی بینی محکم می‌کند، مجروح می‌شوند، ببینیم. ما از اصطلاح کلی پلاستیک استفاده می‌کنیم، بااینحال پلاستیک شامل گستره‌های متنوعی از انواع پلیمر است و ماسک‌ها به عنوان مثال برای نمایش این موضوع هستند.»

سهره سینه سرخ آمریکایی درهم تنیده با ماسک

بسیاری از پرندگان مانند سهره‌های سینه‌سرخ آمریکایی‌ها که در سال ۲۰۲۰ پیدا شدند، در بندهای کشسان ماسک‌ها به دام می‌افتند.

پژوهشگران می‌گویند به‌دنبال برجسته کردن «مشکلی ساختاری» هستند که باعث می‌شوند این حجم از محیط زیست می‌شود.

جاستین آمندولیاپژوهشگر ارشد پروژه‌ها و اعضای دانشگاه دالاهو کانادا، به بی‌بی‌سی می‌گوید اثری از انواع پلاستیک‌های مختلف در سراسر دنیا بسیار غم‌انگیز بود: شد و از آن مشاهدات اتفاقات این چنینی در سطح بین‌المللی افزایش پیدا کرد. این به‌وضوح آسیب‌هایی را نشان می‌دهد که انسان‌ها می‌توانند در بازه‌های زمانی بسیار کوتاهی در سراسر جهان وارد محیط زیست محیطی شوند.»

لانه پر از پرنده جنگر

حجم زباله های موجود در لانه های این پرنده ای چنگر در هلند به حدی زیاد است که خود پرنده به سختی دیده می شود.

دکتر باند می‌گوید: «تهیه‌ی مسواک بامبو یا استفاده از پاکت خرید برزنتی در فروشگاه‌ها قرار نیست دنیا را نجات دهد، زیرا بیشتر تولیدات پلاستیکی را در نتیجه بزرگ‌ترین نتیجه فعالیت‌های تجاری و صنعتی می‌کند. ترکیبی از سیاست‌های بالا به پایین و فشار از پایین به بالا برای ما کافی است تا نسبت به وضعیت موجود اعتراض کنیم.»

یک پرنده در حال لانه سازی با انسان

جاستین آمندولیا می‌گوید «این را خطاب به افراد می‌گویم که برای اولین بار چنین تصاویری می‌بینند. اشکالی ندارد که غمگین شوید. بااین‌حال، لازم است از رنج‌های بی‌مورد و غالبا ناپیدایی که بخش‌هایی از حیات وحش در طول دنیا از بیماری‌هایی متحمل شوند، درس بگیریم. امیدوارم مردم از ناراحتی‌شان با هدف افزایش برای اقدام عملی [به‌منظور مقابله با وضعیت موجود] استفاده کننده.»

ماهیگیری پیچیده شده به دور منقار یک پرنده در آب

پژوهشگران می‌گویند که باید از رنج ناپیدایی که به حیات وحش تحمیل شده است درس بگیریم

دکتر باند اقدام همگانی لازم برای رفع مشکل پلاستیکی را به پیمان مونترال تشبیه می‌کند. این پیمان باعث استفاده از موادی شد که لایه‌ای ازون را تخریب می‌کند ممنوع شود. بسیاری از تحلیلگران می‌گویند پیمان مونترال یکی از موفق‌ترین توافقنامه‌ها در سطح جهان می‌شود. دکتر باند می‌گوید: «درابطه‌با پلاستیکی نیز به چیزی نیاز داریم. در حال حرکت در همین مسیر هستیم، ولی با سرعت بسیار کم.»

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!