به‌لطف یک مطالعه‌ی خوب است که روی سوابق سلامت بیش‌تر از آن است ۶ میلیون کانادایی انجام شده، ارتباط بین هوا و بیماری‌های خودایمنی واضح و واضح است. این مطالعه که توسط نایژو ژائو بهداشت عمومی از دانشگاه مک گیل سرپرستی میشد، نشان داد که بلندمدت درمعرض هوای آلاینده با اندکی افزایش سندرم شوگرن،کلرودرمی و سایر بیماری های خودایمنی سیستمیک کمتر مرتبط است.

بیماری‌های یادشده هر یک تقریباً یک نفر از هر 10 هزار نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهند، این بیماری‌های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید، نوع 1 و ام‌اس (MS) می‌گیرند که آنها را می‌گیرند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که بیماری‌های خودایمنی در سرتاسر جهان در حال افزایش است و با وجود حدود 80 بیماری خودایمنی که روی‌هم‌رفته میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهند، تلفات وحشتناکی را به‌دنبال دارند.

پزشکان در سال ۲۰۱۹ میلادی، در بررسی نقش نوظهور هوا در بیماری‌های خودایمنی به رهبری اپیدمیولوژیست. چان نا ژائو از دانشگاه پزشکی آنهویی چین توضیح داد که «در سالهای اخیر، توجه روزافزونی به نقش عوامل محیطی برای کمک به توسعه این بیماری است.»

در بیماری خودایمنی، سیستم ایمنی بدن به اشتباه می‌افتد و به نوعی بیماری بسته می‌شود، سلول‌های ایمنی می‌توانند به سلول‌های سراسر بدن از جمله در پوست، روده، اندام‌ها، سلول‌های عصبی، مفاصل یا بافت‌های همبند حمله کنند.

این هوا به چه شکلی با سیستم‌های بدن (به غیر از حرکت ریه‌ها) برهم‌کنش و تداخل دارد یا اینکه چه‌گونه‌ای روی عوامل ژنتیکی زمینه‌های اثر می‌گذارد، هنوز به طور کامل مشخص نیست. اما تصور می‌شود که هوا در طول زمان بدن باعث ایجاد سیستمی در سراسر جهان شود و همین امر ممکن است به ایجاد یا تشدید از بیماری‌های خود ایمنی تبدیل شود.

به‌عنوان مثال، مطالعات نشان می‌دهند که قرار گرفتن درمعرض هوا باعث تشدید علائم و آرتریت رومات می‌شود و از سویی می‌توان زمینه‌ای را برای تشدید یا ایجاد یک عامل اولیه برای ساختن آن انجام داد.

در مطالعه‌ی جدید که در ژورنال تحقیق و درمان آرتریت منتشر شده، ناژیو ژائو و همکارانش در دانشگاه مک گیل سوابق سلامتی بیش از ۶ میلیون ساکن ایالت کبک کانادا با سال ۱۸ سال و بالاتر را تجزیه و تحلیل قرار دادند. از نظر جنسیتی نیز این جامعه آماری توزیع یکسانی از مردان و زنان داشتند.

اطلاعات هوا

آن‌ها میزان قرار گرفتن افراد مختلف درمعرض هوا را از روی کد پستی محل سکونتشان استنباط کردند و در طی بررسی‌های خود ارتباط مثبتی بین شروع بیماری خودایمنی و ذرات آلاینده‌ای معلق در هوا یافتند. این یافته‌ها به‌طور خاص، شامل ذرات با اندازه‌های 2.5 میکرومتر یا کمتر، باعنوان PM2.5 می‌شوند و پیش از این نیز ارتباطشان با بیماری‌های قلبی و عارضه‌های ریوی مزمن اثبات شده است.

مقاله مرتبط:

شرکت‌کننده‌ها در این مطالعه، حداقل چهار سال (و به‌طور متوسط ​​۱۰ سال در میان کل شرکت‌ها) شرکت‌کنندگان سوابق سلامتی دارند و در این مدت برای حدود ۳۲۲۰۰ نفر از آن‌ها یک بیماری خودایمنی سیستمیک تشخیص داده شده بود.

دکتر سن، وضعیت اجتماعی-اقتصادی و محل زندگی افراد در مناطق شهری یا روستایی را در بررسی‌های خود تطبیق کردند. این در حالی بود که کنترل عادات پیرامون سیگار کشیدن، تغییر در نتایج یافته‌ها حاصل نشد.

این موضوع نگران کننده است که به طور کلی دارای صفحه نمایش هوای بسیار پایین از استانداردهای کیفیت هوایی است که توسط دولت کانادا اعمال می شود. به بیانی دیگر حتی سطح پایین هوا هم برای سلامتی انسان مضر است.

به‌گفته‌های متخصص برای شناخت بهتر اشکالات مختلف هوا، به‌ویژه آلاینده‌ای مضر ازن با بیماری‌های خودایمنی، به مطالعات بیشتری نیاز دارد.

هیچ ارتباط واضحی در میان قرار گرفتن درمعرض ازن و شروع بیماری‌های خودایمنی در این مطالعه یافت نشد. از سوی دیگر این تحلیل دربردارنده‌ای بررسی داده‌های مربوط به گازهای دیگری مانند مونوکسید کربن یا دی‌اکسید گوگرد نبود. گفتنی است که دو گاز از سوختن سوخت‌های فسیلی به دست می‌آیند. تیم پژوهشی در مقاله خود مینویسند:

ما [همچنین] توجه داشته باشید که در مورد استفاده از سلامت اداری، فقط افراد را مطالعه می‌کنند که برای مراقبت‌های بهداشتی مراجعه می‌کنند. [کمک‌های لازم را] دریافت کرده است.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که مجموعه‌ای از عوامل دیگر نیز در شکل‌گیری بیماری‌های خودایمنی در بدن افراد دخیل هستند. از جمله ژنتیک، رژیم غذایی غذاهای فوق‌فرآوری‌شده و مبتلا به بیماری‌های رایج (در ام‌اس). در کنار تمام اینها شالوده های بیولوژیکی پیرامون تفاوت های جنسیتی در بیماری های خودایمنی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

اما درنهایت و با توجه به تمام نقاط می‌توانیم با قطعیت بگوییم که هوای تمام فضای شهرها تا حدی تحت تأثیر قرار می‌دهد و تلاش برای کنترل و توانایی آن می‌توان در اطراف افراد ساکن در شهرها به همراه سلامت باشد. نتایج اخیر حاکی از آن است که اگر سوخت‌های فسیلی را کنار بگذاریم و تغییراتی را در حمل‌ونقل و صنایع سنگین برای کاهش هوا ایجاد کنیم، درنهایت قادر خواهد بود تا از میلیون‌ها مرگ زودهنگام در سراسر جهان در سال‌های آینده ایجاد شود.

شاید این پرسش برایتان پیش آمده باشد که میلیون‌ها مرگ زودهنگام در بند فوق از کجا می‌آید؟ مطمئناً این است که هوا صرفاً برای خطر بیماری های خودایمنی و تشدید آن ها تأثیرگذار نیست. مطالعه دیگری که به‌تازگی در بهداشت عمومی جهانی PLOS منتشر شد، نشان می‌دهد که کیفیت پایین هوا را به دو یا چند بیماری مزمن می‌دهد.

در فرآیند تجزیه و تحلیل وضعیت تقریباً 10 هزار سالمند آن‌ها در چهار سال را مورد بررسی قرار دادند. این بررسی‌ها توسط کای هو دانشجوی فارغ‌التحصیل جمعیت و همکارانش در دانشگاه سنت اندروز در انگلستان با داده‌های ماهواره‌های تاریخی مربوط به سطوح PM2.5 در 125 شهر چین در یک بازه زمانی 15 ساله در کنار هم قرار گرفته‌اند.

مقاله مرتبط:

پژوهشگران در این پژوهش دریافتند که در میان افراد مسن 45 ساله و بالاتر، قرار گرفتن درمعرض تجمعی بالاتر با PM2. بالا و بیماری های ریوی همبستگی داشت.

افراد مسن‌تر نسبت به افراد جوان بیشتر مستعد به عوامل خطرزای محیطی هستند. اما از این نظر که فرد در چه سنی است، اینها را می‌پذیرد و ما با کاهش هوا می‌توانیم آن‌ها را کاهش دهند.

دو مطالعه جدید در ژورنال تحقیق و درمان آرتریت و بهداشت عمومی جهانی PLOS منتشر شده است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!