اگر می‌خواهید جهانگردی رایگان و مملو از اطلاعات و دانسته‌های فوق‌العاده از ملت‌ها و طبیعت و طبیعت بکر آن‌ها داشته باشید، مستندهای گردشگری را می‌بینید. در این گفتار، همراه سفرمارکت تا شماره برترین مستندهای گردشگری سال ۲۰۲۲ میلادی را معرفی کنیم.

مستند دارک توریست

یکی از مستندهای برتر گردشگری، مستند گردشگری سیاه یا DARK TOURIST است. در این مستند، دیوید فریرمستندساز نیوزلندی، به خطرناک‌ترین مناطق جهان سفر و مخاطبان این مستند را با یکی از عجیب‌ترین مکان‌های جهان به روایت لنز دوربین خلاق و آدرنالین‌گرد خود آشنا می‌کند. تماشای این مستند گردشگری برای همه گروه‌های سنی مناسب نیست؛ بنابراین، گزارش‌های متنوع دارک توریست را سعی کنید تنهایی را ببینید. چون مملو از صحنه های ترسناک است!

مستند غذای خیابانی

مستندهای گردشگری که به ویژه به آداب و رسوم ملل در حوزه پخت و پز توجه دارند، توجه بسیاری را به خود جلب می کنند. غذاهای مستند، به‌خصوص غذاهای خیابانی یا همان استریت‌فودها مشتاقان بسیاری در سراسر جهان دارند و از همه گروه‌های سنی به تماشای این نوع مستندات گردشگری علاقه‌مند هستند.

مستند غذای خیابانی یا STREET FOOD شما را از یکی از مقصدهای خوش‌مزه‌گردی آسیا، یعنی جنوب‌شرق آسیا مانند تایلند و سنگاپور و مالزی به‌سمت هند، اندونزی، کره‌جنوبی و ویتنام می‌برد تا با طعم و مزه و رنگ و لعاب غذای محلی و بومی مناطق مختلف قاره. کهن آشنا شوید.

اگر بخواهم خرید بلیط هواپیما و گردشگری در جنوب شرق آسیا، تماشای مستند گردشگری استریت‌فود روایتی هوس‌انگیز از ظرفیت‌های تولید غذا و نوشیدنی در این منطقه آسیا از لنز دوربین سازنده برنامه CHEF’S TABLE. است.

در سلسله‌برنامه‌های غذاهای خیابانی، تجربه آشپزها و گردشگرانی را مشاهده می‌کنید که استریت‌فودهای خوش‌مزه کوچک و گیاهی و گوشتی را با انواع و اقسام مخلفات تولید و مصرف می‌کنند. الگویی الهام‌بخش برای ساخت برنامه‌های مستند غذای خیابانی در هزاران شهر ایران. توجه کنید که گردش مالی اقتصادی غذای خیابانی در بسیاری از شهرهای ایران، باورنکردنی است!

مستند گردشگری جهانگردی با پدال دوچرخه

جهانگردی با دوچرخه، مثل رایگان‌سواری و مرامی‌سواری، کلکسیونی از هیجان‌ها و اتفاقات تلخ‌وشیرین و ریز و درشت است که شنیدن آن جذابیت بسیار زیادی برای مخاطب دارد. دوچرخه‌گردی در واقع یکی از زیباترین، اما سخت‌ترین روش‌های جهانگردی و گردشگری است. مخصوصاً اگر بخواهید شهرها و کشور ها را با دوچرخه خود طی کنید و تابش آفتاب و بارش برف و باران نیز همچنان زیر رکاب بزنید.

مستند گردشگری معروف سال ۲۰۲۲ حتماً برنامه PEDAL THE WORLD است. در این برنامه از نگاه دوچرخه سواری ماجراجوی آلمانی به نام فلیس استارک به انواع جهان سفر می‌کنیم. او بیش از ۱۸ هزار کیلومتر رکاب زده و مستندی از سفر به ۲۲ کشور جهان را تهیه و پخش می کند تا هزینه سفرش به نقاط مختلف جهان را با این کار می کند. ایده‌های جالب برای گردشگران ماجراجوی وطنی این است که در سفر خود دوربین فیلمبرداری باکیفیت همراه داشته باشند تا دیگران نیز جهانگردی آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی و تلویزیونی داشته باشند.

داستان ویرونگا

یکی از مستندهای گردشگری حتماً توصیه‌شده در سال ۲۰۲۲ برای علاقه‌مندان حیات‌وحش، مستندی به نام VIRUNGA است. سازنده این مستند داستانجویانه و خوشفکر، نامزد دریافت جایزه اسکار نیز می باشد. داستان این مستند داستانی روایتی دلخراش از خودگذشتگی دلاورانی است که برای نجات باارزش‌ترین پارک ملی آفریقا از هیچ کوششی دریغ نکردند.

سفر مارکت

کائنات زیبای ما که افراد سال از تشکیل آن می‌گذرند، میزبان شایسته ده‌هاهزار گونه‌های جانوری و گیاهی بوده‌اند که برخی به‌دلیل دست‌اندازی انسان به طبیعت یا منقرض‌شده‌اند یا در خطر قرار گرفتن در معرض خطر هستند. این مستند برشی تأمل برانگیز از کشته‌شدن گونه‌های نایاب حیات‌وحش در آفریقا است. مستندی که به ما یادآوری می‌کند که باید محیط‌زیست و حمایت از آن به بخش جدایی‌ناپذیر از سبک زندگی انسان عصر مدرن تبدیل شود. یادمان باشد که ۹۸ درصد نقشه ژنوم انسان با شامپانزه شباهت دارد.

مستند کوهستان‌گردی MAGICAL ANDES

مستندهای کوهستان‌گردی همیشه مملو از شنیدنی‌های کمتر دیده شده است. سفر به کوهستان‌های پربرف، محبوب کوهنوردهای حرفه‌ای یا عاشقان اسکی و صخره‌نوردی نیست. اما تماشای طبیعت بکر و برخی از دست‌نخوره کوهستان‌های سراسر جهان از لنز دوربین‌های گردشگران و مستندسازان حرفه‌ای، کلاس درس پرمحتوا و دوست‌داشتنی است.

مستند گردشگری MAGICAL AND کوشش کرده است تا داستان زندگی پنج کوهنورد را به تصویر بکشد که از آرژانتین تا کلمبیا را طی و کوه‌های باشکوه آمریکایی جنوبی را روایت می‌کنند. در این مستند مهیج، گشتی در کوههای مرتفع و طبیعت زیبا و سحرانگیز شیلی، آرژانتین، بولیوی، پرو، اکوادور و کلمبیا می‌زنید. سفری سخت و پرفرازونشیب برای ساخت مستند گردشگری مهم پرمحتوا و بسیار دیدنی.

سفر آندز به مسافت ۸۵۰۰ کیلومتر از ونزوئلا آغاز و تا کلمبیا ادامه دارد. کلمبیا یکی از برترین تنوع‌های زیستی را در جهان دارد و سفر این مستند در چنین مکانی پایان می‌یابد. مناظر شگفت انگیز و چشم‌اندازهای چشم‌نواز از کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده آمریکای‌جنوبی چیزی است که در دو فصل از این مستند طبیعت‌گردی تماشا کرد. لوئیس آرا و الکساندرا هاردورف این سری مستندهای گردشگری را برای نتفلیکس ساختند که با استقبال خوبی نیز همراه شده است.

سفر مارکت

مخاطب گرامی

اگر مستندهای عاشقانه گردشگری تا دنیا را از زاویه دوربین مستندسازان و گردشگران حرفه ای تماشا کنید، مستندهای گردشگری شبکه های آمریکایی نتفلیکس معمولاً از بهترین مستندهای سال را به نمایش می گذارند. اگر دلتان سفری ارزان، ولی باکیفیت خواست، از خدمات گردشگری سفرمارکت غافل نشوید.

هزینه زیادی برای ساخت و تولید مستندهای گردشگری نتفلیکس اختصاصی می‌یابد؛ به‌همین‌دلیل، در فهرست بهترین مستندهای گردشگری سال ۲۰۲۲، مستندات گردشگری نتفلیکس جای دارد. درکنار آن مستندهای گردشگری شبکه ژئوگرافیک نیز مخاطبان بسیاری در سراسر جهان دارد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!