اگر شما در دنیای فرانت اند فعالیت میکنید به احتمال صد درصدی با یک فریم ورک و یا کتابخانه جاوااسکریپتی کار میکنید و شاید حتی فکر کنید این رو هم نیست که مایکروسافت را با ارائه blazor که بر اساس زبان برنامه نویسی #C هستش، دقیقا فرانت اند کار کنید. ها رو هدف گرفته شده و با این سابقه که مایکروسافت داره و بیشتر از ۷۰ درصد ما با محصولات اون زندگی میکنیم , ممکنه دنیای فرانت اند ( طراحی وب – برنامه نویسی وب ) کاملا تغییر کنه .

توی این مطلب درباره فریم ورک blazor صحبت میکنم و این مطلب بیشتر یه معرفی هستش و این امکان و شناخت رو به شما میده که شروع کنید به تست کردن .

معمولی میبینیم که تویوی کمپانی ها , زمانی که از angular یا فریم ورک های دیگه جاوااسکریپتی برای فرانت اند وب استفاده میکنن , برای بک اند از net core. میکنن و معتقدن که سازگاری بیشتر داره ( و اگر صد البته که من با این موضوع مخالفم و اعتقاد دارم که سازگاری بیشتر توی وب میخوایم باید کلا از جاوااسکریپت استفاده کنیم ) .

معمولا #C و Net. و بقیه فریم ورک های سی شارپ برای بک اند استفاده میشدن و البته که قوی توی این حوزه ظاهر شدن و کارایی خوبی داشتن و دارن . ولی مایکروسافت با ارائه این فریم ورک به کاربر ها این اجازه رو داد که حالا بتونن با دانشی که از فرانت اند دارن و به کمک سی شارپ , محیط فرانت اند رو در کنار بک اند بر پایه نت. دولوپ کنن .

یه موضوع جالب این وسط پیش میاد که اونم اینه که ما توی این محیط از جاوااسکریپت استفاده کنیم نمیکنیم و فقط و فقط باید از #C استفاده کنیم . میتونه برای همیشه جالب باشه و برای هم میتونه ترسناک باشه .

این فریم ورک به ما این اجازه رو میده که اطلاعات رو بین فرانت اند و بک اند در بستر دات نت منتقل ( اشتراک ) کنیم . یعنی عملا اگر شما #C و دات نت رو به عنوان بک اند بلد باشید و این فریم ورک رو یاد عملا شما یه فول استک دولوپر میشید .

صد البته اگر بخوایم مفهوم فول استک دولوپینگ رو توی سال ۲۰۲ روی این بستر پیاده سازی کنیم میشه فرانت اند با blazor بک اند با NET. دو آپس با Azure و سیستم عامل ویندوز و چیزای دیگه که همگی روی تخت مایکروسافت هستن و این خیلی هیجان انگیز و جالب هستش .

این فریم ورک با کمک داکر به یکپارچه شدن اپلیکیشن شما کمک می کند و میبینید که این هم یکی از آپشن های این فریم ورک می شود .

و طبق داکیومنت های مایکروسافت شما با ترکیب دات نت و blazor می توانید اپلیکیشن های ترکیبی موبایل , وب و دسکتاپ بسازید .

بنفیت ( مزیت ) سی شارپ ( دات نت ) اینه که قابل اطمینان به لحاظ لاجیک و سینتکس هستش و نسبتا امن تر از بقیه فریم ورک ها هستش و خوب قدرت دنت نت هم مثل پایتون , کتابخانه های اون هستش که این هم میتونه مزیت جالبی باشه . .

به لحاظ آسونی دولوپ کردن برنامه شما می توانید توی هر سیستم عاملی از جمله لینوکس , مک , ویندوز و یا کروم او اس و چیزای دیگه اون رو دولوپ کنید . فقط کافیه که وی اس کد ( Vscode ) و Visual Studio Code رو نصب و شروع کنید .

یه تیکه کد در تخت blazor رو براتون میزارم تا ببینید چطور کار میکنه :

<div class=&quotcard&quot style=&quotwidth:22rem&quot>
  <div class=&quotcard-body&quot>
    <h3 class=&quotcard-title&quot>@Title</h3>
    <p class=&quotcard-text&quot>@ChildContent</p>
    <button @=&quotOnYes&quot>Yes!</button>
  </div>
</div>
@code {
  [Parameter]
  public RenderFragment? ChildContent { get; set; }

  [Parameter]
  public string? Title { get; set; }
  private void OnYes()
  {
    Console.WriteLine(&quotWrite to the console in C#! 'Yes' button selected.&quot);
  }
}

شاید تیکه کد بالا برای ترسناک و غیر قابل فهم باشه ولی برای کسی که برنامه نویسی رو درک کرده کاملا مفهومه که کد بالا چه کاری رو انجام میده .

در کل من توی این مطلب همه چیزهایی که باید در مورد این فریم ورک میدونستید شروع کرد و گفت و سعی کردم کمک کنم که شروع کنید و بازم میگم که این به این معنی نیست که این آینده وب هستش و نمیدانم جو دادن های دیگه . . . من دارم میگم که این یه تکنولوژی هست که برای فرانت در بستر مایکروسافت فوق العاده عالیه و اگه دوست دارید اون رو تست کنید و کار کنید .

در کل توی این مطلب سعی کردم که این فریم ورک کاربردی رو براتون معرفی کنم تا بتونه به فرانت اند کار کمک کنه و یا یه آشنایی بده . میتونه برای کسانی که کلا روی تخت مایکروسافت کار میکنن فوق العاده کاربردی و خفن باشه و بازم اون استفاده به شما و نوع خواسته شما داره .

این مطلب از این بهتر میشد و این مطلب کاملی درباره این فریم ورک نبود و شما موقعیتی دارید این مطلب رو کامل میکنید که تجربه های خودتون رو به اشتراک بزارید .

امیدوارم که این مطلب برای شما مناسب باشد و اگر براتون کاربردی و لذت بخش بود حتما توی کامنت ها من رو در جریان بزارید و اگر ایرادی هست حتما بهم بگید تا اون رو اصلاح کنم .

وب سایت blazor === > لینک ورود

– داکیومت های رسمی مایکروسافت برای فریم ورک blazor === > لینک ورود

سلامت باشید . . .