برای آشنایی بیشتر با تجهیزات شبکه داشته باشید که در شبکه های کامپیوتری برای ارتباط بین دستگاه ها از آن ها استفاده می کنند. این تجهیزات را که هرکدام وظیفۀ آن را دارند و با کمک هم کل شبکه را تشکیل می دهند را شرکت های بزرگی تولید می کنند. از سردمداران این شرکت می توان سیسکو، اچ پی، میکروتیک و جونیپر را نام برد که تجهیزاتی از خانواده مودم، روتر، سوئیچ، پچ پنل، فایروال و چیزهای زیادی را تولید می کنند. در ادامه قصد داریم شما را با این تجهیزات آشنا کنیم با ما همراه باشید.

تجهیزات شبکه را در کل می توان به دو دسته تقسیم کرد که هرکدام وظایف مخصوص خود را دارند و انواع دارند. این دو دسته شامل تجهیزات اکتیو شبکه و تجهیزات پسیو شبکه می باشند که به تجهیزاتی که برای فعال شدن و کار کردن به برق نیاز دارند مانند کارت شبکه، سوئیچ، فایروال و روتر تجهیزات اکتیو و به وسایلی که برای کار کردن نیاز به برق ندارند، هستند. مثل کابل، کانکتور، داکت و رک تجهیزات پسیو گفته می شود.

سوئیچ یکی از اصلی ترین تجهیزات به کار رفته در یک شبکه است وظیفه ی آن ایجاد ارتباط بین دستگاه های داخل شبکه مثل کامپیوتر ها، پرینتر ها و سرورها می باشد. سوئیچ قابلیت کدنویسی را دارند که با این کار می توانند آن را به عنوان یک کنترلر استفاده کنند. با استفاده از سوئیچ ها می توان در درون شبکه کار ویلن بندی و تقسیم بندی ها را انجام داد که برای دسته بندی و دسته بندی کلاینت ها استفاده می شود، همچنین تقسیم مطالب با شرایطی که توسط سوئیچ می تواند یکی دیگر از امکانات آن را بدست آورد. باشد.

سوئیچ ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به نیازتان می توانید خریداری کنید زیرا دسته بندی های زیادی دارند که باعث اختلاف قیمت زیاد بین آن ها می شوند مانند سوئیچ های هوشمند با تعداد پورت های مختلف و قابلیت اتصال فیبر نوری که در قیمت آن ماشین آلات وجود دارد. است.

روتر عملکردی شبیه به سوئیچ است با این تفاوت که از روتر برای حفظ ارتباط بین دو شبکه استفاده می شود که از معماری متفاوت ساخته شده است و بیشتر وظیفه تامین اینترنت برای شبکه را می دهد.

نقطه دسترسی بی سیم: اکسس پوینت ها شباهت های زیادی به سوئیچ ها دارند، وظیفه ی آن ها ارتباط با کامپیوترها از طریق شبکه ی بی سیم می باشد. در واقع اکسس پوینت یکی از این تجهیزات است که جهت ارسال و دریافت داده ها در شبکه های LAN استفاده می شوند. یک نقطه دسترسی بی سیم می تواند کاربر را در شبکه وصل کند.

در برخی موارد ممکن است که در یک شبکه بدون اینکه به یک کامپیوتر نیاز داشته باشید، پرینتری مورد استفاده قرار گیرد تا کاربران این امکان را داشته باشند که به وسیله این شبکه از آن پرینتر استفاده کنند. به سوئیچ وصل است متصل کنید. شبکه‌های الان پرینترهایی طراحی می‌کنند که دارای ورودی شبکه هستند با سوئیچ و گرفتن آی پی در رنج پرینت را انجام می‌دهند و نیازی به پرینتر به یک کامپیوتر را ندارد.

روش کار مبدل فیبر نوری به این صورت است که از کابل مسی یک سیگنال می گیرد و آن را به نظر نوری کرده و از طریق فیبر نوری آن را منتقل می کند. در انتهای فیبر نوری، گیرنده مبدل فیبر نوری نوری را دریافت و مجدداً آن را به سمت دیگر مسی برمی گرداند.

دستگاه دیگری در تجهیزات شبکه مودم می باشد که وظیفه آن را تبدیل به سیستم های آنالوگ و دیجیتال به سیستم می باشد.

از انواع دیگر تجهیزات شبکه کارت شبکه می باشد که بسیار مهم است. يك كامپيوتر در شبكه چه سرويس دهنده باشد و چه سرويس دهنده اين سخت افزار را لازم دارد، بنابراين وجود آن نياز است.

کابل فیبر نوری از کابل های رایج انتقال داده شده در شبکه های کامپیوتری می باشد. این کابل برای مسافت هایی که بیش از صد متر هستند و همچنین پهنای باند بالایی دارند کاربرد دارند.

پچ پنل یک قطعه ای به شکل مستطیل است که در داخل رک و در کنار سوئیچ قرار گرفته است و کابل ها در آن جمع آوری و مرتب می شوند.

کابل کواکسیال شامل تجهیزات سخت افزاری می شود و در قسمت های مختلف شبکه برای ایجاد اتصال ها کاربرد دارد.

از آنتن بی سیم در هنگام افت سیگنال و کم شدن سرعت به علت افزایش فاصله بین فرستنده و گیرنده استفاده می شود.

این کابل جز مرسوم کابل ها در شبکه به شماره می آید که در شبکه های کامپیوتری و فناوری کاربرد دارد. همچنین از این کابل ها در سیستم های تلفن هم استفاده می شود.

رك فضاي امن و مناسب براي نگهداري سوئيچ ها و روترها مي باشد كه عناصر آن فلزي بوده و با درهاي شيشه اي كه در دو نوع ديواري و نگهداري وجود دارند.

در زمان خرید تجهیزات شبکه باید نکات زیادی را در نظر بگیرید تا بتوانید با کمترین بهترین نتیجه را از تجهیزات خریداری شده داشته باشید. باید نکاتی مانند تعداد کلاینت ها، فاصله های کلاینت ها، تعداد طبقات، تعداد سرور ها، شبکه های توپولوژی، ویلن بندی ها و… در نظر داشته باشید. با توجه به این مسائل می توان با میزان مناسب تجهیزاتی که یک شبکه کاملا مناسب با کارایی بالا در اختیار داشته باشید، انتخاب کرد.

این مقاله توسط وب سایت جانبی تک تهیه و منتشر شده است در صورتی که پیشنهاد یا نظری در آن خاص باید با ما در میان باشد.