در مطلبی که در حال خواندن آن هستید، تصمیم داریم 0 تا 100 امتحان آیلتس را برای شما شرح دهید. اگر می‌خواهم آزمون آیلتس چیست، این مطلب برای شما نوشته شده است.

IELTS مخفف عبارت International English Language Testing System بوده و به معنای سیستم ارزیابی بین المللی زبان انگلیسی است. آزمون آیلتس (IELTS) آزمونی بین المللی برای زبان انگلیسی است که مدرک آن معتبر است و دارای مدرک این آزمون بین المللی نشان دهنده میزان تسلط بسیار زیاد به زبان انگلیسی است. بیش از ۱۰ هزار سازمان معتبر بین‌المللی این آزمون را به رسمیت می‌شناسند. استانداردهایی که آیلتس برای سنجش مهارت های زبانی تدوین شده است، در همه جای جهان مورد استفاده قرار می گیرد. بیش از 3 سال است که این امتحان بین‌المللی برگزار می‌شود و از مردم برای موفقیت در موقعیت‌های شغلی، تحصیلی و مهاجرتی به آن نیاز دارند.

نمره این آزمون عددی بین صفر تا 9 است که بالاترین نشان دهنده تسلط را بیشتر به زبان انگلیسی است. روش های کسب برای کسب امتیاز بالاتر در این آزمون وجود دارد. اما شرکت در دوره آنلاین آیلتز مطمئن ترین روش برای کمک به شرکت کنندگان این آزمون برای کسب نمره بهتر است.
چهار مهارت اصلی زبان در این آزمون سنجش قرار می‌گیرند و میزان آشنایی فرد با آن مهارت‌ها را می‌کند. این چهار مهارت عبارت اند از: مهارت خواندن (Reading)، مهارت نوشتاری (Writing)، مهارت شنیداری (Listening) و مهارت گفتاری (Speaking).

دانشگاه کمبریج برگزار کننده این آزمون است. خارج از کشور انگلستان و سازمان IDP استرالیا نیز در این آزمون مشارکت دارند. IELTS در بالاترین اعتبار را دارد. کشور استرالیا به عنوان کشوری که از انگلیس پیروی می‌کند و همچنین کشور‌هایی که نتایج این آزمون را می‌پذیرند.

امتحان آیلتس در دو نوع مختلف یک جنرال (عمومی) و دیگری آکادمیک (آکادمیک) برگزار می شود. داوطلبان با توجه به نیاز خود یکی از این دو نوع آزمون را انتخاب می کنند.

انواع آزمون آیلتس
انواع آزمون آیلتس

آزمون آیلتس دارای دو نوع آکادمیک و عمومی است

 • امتحان آیلتس نوع جنرال

آزمون عمومی که از نامش مشخص است، جنبه عمومی‌تر داشته و افراد از گروه‌های سنی مختلف و با موضوعات بیشتر غیر تحصیلی (مهاجرت کاری، مهاجرت سرمایه‌گذاری و …) در آن شرکت می‌کنند. قابل استناد است. اگر فردی بخواهد در یک دوره آموزشی مدت 6ماهه هم شرکت کند یا در این کار شود، داشتن مدرک جنرال آیلتس (IELTS General) برای او کفایت می‌کند.

 • امتحان آیلتس نوع آکادمیک

آزمون آکادمیک (IELTS Academic) برای داوطلبان پذیرش در دانشگاه‌های بین‌المللی (در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) برگزار می‌شود و نمره آزمون در پذیرش آن‌ها تاثیر مستقیم دارد.
سرفصل های آزمون جنرال و آکادمیک یکی است؛ اما سوالات آکادمیک جنبه تخصصی‌تری داشته و بیشتر به روابط، گفتگوها و ارتباطات در محیط‌های علمی و دانشگاهی می‌پردازد.

همچنین آزمون آیلتس به دو شکل کتبی و آنلاین برگزار می شود و می پذیرند که حداقل نمره لازم را دریافت کنند. فراموش نکنید که در امتیازات رتبه بندی مهاجرتی با بالاترین شانس بالاتری برای دریافت اجازه اقامت دارند. به همین دلیل عشقی که بالاترین را دریافت کند، راحت‌تر به خود دست پیدا کند.

در جدول زیر نکات کلی در مورد مهارت های آیلتس ارائه شده است مهارت هایی که در آزمون IELTS مورد سنجش قرار می گیرند.

استماع

در آزمون آیلتس 40 سوال در چهار گروه اصلی پرسیده می شود. فرصت شرکت در این بخش از آزمون 10 تا 30 دقیقه است

خواندن

در آزمون ریدینگ آیلتس یک ساعت فرصت دارد که به 40 سوال پاسخ دهد. کتاب، جزوه، مجله و روزنامه های منابع اصلی سوالات غیر تخصصی این آزمون است.

نوشتن

در آزمون رایتینگ آیلتز دو موضوع به داوطلب داده می‌شود تا در متنی بنویسد. متن اول باید 150 کلمه و متن دوم باید حداقل 250 کلمه باشد. برای پاسخ به هر سوال 20 دقیقه فرصت است.

صحبت كردن

در آزمون اسپیکینگ آیلتس با حضور یک ممتحن برگزار می شود، حدود 15 دقیقه طول می کشد و دو بخش دارد.

در ادامه این بخش درباره شرایط برگزاری آزمون آیلتس بیشتر صحبت کنیم. ترتیب سوالات به این صورت است: اول پرسش‌های Listening مطرح می‌شود. بخش دوم آزمون آیلتس سنجش مهارت خواندن یا Reading است. سوالات نوشتن در بخش سوم می‌شود و در آخر هم در یک مصاحبه حضوری پرسش‌های مربوط به Speaking مطرح می‌شود. در بخش‌های آزمون کتبی آیلتس هیچ زمانی برای استراحت در نظر گرفته نشده است.

مهارت های آزمون آیلتس
مهارت های آزمون آیلتس

مقاله پیشنهادی ما برای مطالعه: تفاوت تافل و آیلتس در چیست؟

اگر سوال شما این است که نتیجه آزمون آیلتس چقدر طول می کشد؟ باید بگویم: مدت زمان اعلام نتایج آیلتس 13 روز بعد از برگزاری آن اعلام می‌شود. امتیاز مورد نیاز رتبه بندی شده توسط برگزار کننده آزمون 6.3 اعلام شده و حداقل نمره مورد نیاز رتبه بندی شده 6.5 تعیین شده است. در ادامه این مقاله یک آشنایی کلی با هرکدام از چهار بخش آزمون آیلتتس پیدا می کنیم.

موضوع سوالات لیسنینگ آیلتس معمولاً مسائل روزمره تحصیلی و آموزشی است و به اشکال مختلف مانند کامل کردن جمله، چند گزینه و جای خالی می‌شود.

برای موفقیت در این بخش بهتر شرکت کننده باید روی لهجه‌های مختلف زبان انگلیسی تمرکز کند تا در روز آزمون متوجه تمام سوالات شده و گیج نشود. افراد با کمک یادداشت برداری می‌توانند به سوالات این قسمت پاسخ دهند. در این قسمت سی دی تنها یک بار برای فرد داوطلب پخش می شود.

قسمت اول دوم این سوال درباره مسائل روز اجتماعی و تخصصی دارد. پس در جریان امور و مطالعه اخبار روز در موفقیت این تأثیرگذار است. بخش‌های آخر تخصصی‌تر می‌شود و یک بار یک کنفرانس چند نفره برای پخش داوطلب می‌شود. مدیریت زمان در این بخش بسیار مهم است. فرد باید در پایان زمان اضافه به دست آورد تا پاسخ‌های خود را مرور کند.

گاهی اوقات در بخش ریدینگ آیلتتس بسیار تخصصی می‌شود که آن‌ها را به مطالعه بیشتر نیاز دارد. 40 سوال این بخش در سه متن آورده شده و به اشکال مختلف چهار گزینه، صحیح و غلط و جای خالی قابل می‌شوند.

سوالات باید در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ داده شود و وقتی برای انتقال جواب‌ها به دفترچه پاسخنامه در نظر گرفته شده است.

اول (Task1) رایتینگ آیلتز 20 دقیقه فرصت دارد و شامل توصیف یک جدول، دیاگرام بخش یا نمودار می‌شود. برای بخش دوم (Task2) 40 دقیقه وقت در نظر گرفته شده و امتیاز بالاتری هم دارد. این در آزمون عمومی و آکادمیک تفاوت‌هایی با افراد دارای و رعایت کلمات در آن بسیار زیاد است.

اگر متن بخش اول کمتر از 150 کلمه و بخش دوم کمتر از 250 کلمه باشد اصلا نمی شود

بخش اسپیکینگ آیلتس هم شامل سه بخش اصلی است. جلسه ابتدایی که با حضور یک ممتحن برگزار می‌شود، شخص برگزارکننده آزمون خود را معرفی می‌کند و سپس فرد شرکت‌کننده می‌خواهد او نیز خودش را معرفی کند.

آزمون اسپیکینگ جنرال و آکادمیک هر کدام به دو بخش (Task 1) و (Task2) تقسیم می‌شود:

 1. سوالات اول بیشتر در مورد موضوعات شخصی می‌شود؛ ازجمله در خصوص خانواده، تحصیلات و شغل فرد.
 2. در بخش دوم فرد یک دقیقه فرصت دارد تا به پرسشگر پاسخ دهد. سوالات معمولا به صورت یک کارت ارائه می شود.
 3. سوالات بخش سوم هم عموم ادامه سوالات بخش قبل است و 5 دقیقه زمان می‌برد. در این بخش می‌تواند درخواست کند که سوالات مطرح شده با کلمات دیگری مطرح شود. این بخش به صورت شفاهی برگزار می‌شود و گاهی برای فرد عامل ایجاد کننده استرس می‌کند.
 • یکی از راه حل های ساده برای موفقیت در آزمون این است که افراد از نمونه سوالات قبل استفاده می کنند آزمون آیلتس را داشته باشند.
 • همچنین آشنایی با فضای آزمون به موفقیت فرد کمک زیادی می‌کند.
 • مدیریت زمان هم در این آزمون بسیار مهم است، فرد باید برای آزمایش بهتر شرایط آزمایش قرار گرفتن و چند بار تمرین کند.
 • از منابع خودخوان آیلتس تاثیر بسزایی در موفقیت در این آزمون دارد.
 • از آموزش رایگان آیتم هایی که در اختیار استفاده از آزمون قرار می گیرد. مانند ویدیوی آموزشی، پادکست و… .
 • حضور در آزمون‌های آزمون و استفاده از تجربه بهترین اساتید به داوطلبان این فرصت را می‌دهد که با آمادگی بهتر در آزمون نمره بالاتری را به دست کلاس می‌دهد.
 • داشتن برنامه ریزی آزمون آیلتس کمک می کند تا سریع تر به هدفتان دست یابید.
  فرد بداند پاسخهایی که باید از پاسخنامه درج می‌شود، ارزیابی قرار نمی‌گیرد. همچنین در کنار اصول گرامر، تلفظ (Pronunciation) کلمات مهارت‌های ارتباطی هم به ویژه در مرحله مصاحبه به موفقیت شخص کمک بسیاری می‌کند.
 • برای موفقیت در این آزمون نباید فرد به این باشد که پاسخ‌ها را دنبال کنند. پاسخ‌های ساده و بدون اشکال به موفقیت در این آزمون کمک بسیاری از می‌کند.
  طی سالهای اخیر تعداد داوطلبان شرکت در این آزمونها به افزایش است. اما از آنجایی که مهارت‌های هر فرد فرد به صورت ویژه ارزیابی می‌شود، رقابتی با رقابت‌ها را نمی‌پذیرد و با مقایسه می‌شود.

موسسات کاریابی، سازمان‌ها و شرکت‌های سراسر دنیا برای جذب بین‌المللی به مدرک آیلتس آن‌ها در کنار سایر مهارت‌ها توجه ویژه دارند. در زبان رسمی آن‌ها انگلیسی، سطح مهارت‌های زبانی قابل قبول در موسسات، سازمان‌ها شرکت‌ها مشخص است.

نوع مدرک آیلتس جنرال یا آکادمیک و نمره قابل قبول در هر سازمان به صورت مستقل و توسط تیم مدیریت منابع انسانی مشخص می‌شود. برخی از موقعیت‌های شغلی به بالاترین میزان نیاز دارند و برای برخی از کارهای نمرات متوسط ​​قابل قبول است.

نمره نمره آزمون 5 را به نام سطح حرفه ای تعریف کرده و نمره 6 با نام سطح توانمند شناخته می‌شود. در انگلیسی مهارت‌های زبانی فرد در هر چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و سخن گفتن در اکثر سازمان‌ها باید حداقل 6.5 باشد.

افرادی که می‌خواهند در نیوزیلند کار کنند، حداقل نمره کلی 4 را در بخش جنرال یا آکادمیک دریافت کنند. دولت فدرال کانادا دست‌ها و سازمان‌ها را برای جذب نیرو باز گذاشته تا میزان قبولی زبان فرد را مشخص کنند.

استانهای کانادا هم هرکدام قوانین داخلی خاص را در این خصوص دارند. برای مهاجرت هم بیش از یک درصد امتیاز را برای داوطلبان در نظر گرفته شده است که به شرایط بسته می‌شود.

انگلستان علاوه بر نتایج IELTS آزمون لایف اسکیلز (Life Skills) را هم به رسمیت می‌شناسند و هم افرادی که در این آزمون نمره قابل قبولی داشته باشند، می‌توانند درخواست ثبت کنند. در آنجا که نمره قبولی در هر کشور متفاوت است، می‌توان به سایت رسمی دولتی مراجعه کرد یا به سفارتخانه‌ها از نمره IELTS مورد قبول در برنامه‌های مختلف تحصیلی غیر رسمی مراجعه کرد.

برنامه های مهاجرتی تنوع زیادی دارند؛ به عنوان مثال مهاجرت از طریق سرمایه گذاری معمولا به زبان کمتری نیاز دارد؛ اما افرادی که خواستار کاری یا تحصیلی هستند، باید در آزمون آیلتس به دست، مهاجرت بالاتری داشته باشد. از آنجا که مجموعه‌ای از عوامل در پذیرش پرونده هر فرد تأثیرگذار است، زبان در کنار سایر ویژگی‌ها به معنای پیدا می‌کند.

مراکز حوزه بهداشت و درمان برای پزشکان، داروسازان، جراحان و پرستاران سخت گیری در خصوص این آزمون بین المللی هستند. چراکه عمده کار پزشکی تشخیص است و تنها از طریق یک ارتباط دوسویه درمان بین بیمار و پزشک امکان پذیر خواهد بود.

حوزه حسابداری، دامپزشکی، مهندسی، حقوق و کافرمایان به همراه فعالان صنعت توریسم، فعالان انرژی و هوانوردی هم به تسلط کامل به مهارت‌های زبانی نیاز دارند.

منبع مقاله: مجله سلامتی ایران

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!