مطالعه‌ی قدیمی می‌گوید پیام‌های فاجعه‌بار تغییر اقلیمی از جمله احتمال انقراض انسان، مواردی هستند که به اندازه‌ی کافی توسط تحقیقات جدی گرفته نمی‌شوند. پژوهشگران این مطالعه می‌گویند عواقب گرمایش شدیدتر زمین «به‌شکل خطرناکی، ناشناخته است». به گفته‌ی پژوهشگران، در صورتی که اقدامی انجام شود این عواقب خطرناک، گزینه‌های محتمل هستند و در شرف‌کاری‌اند.

در مقاله‌ای که با محوریت مطالعه‌های اخیر منتشر می‌شود، گفته می‌شود جهان باید خودش را برای آنچه که پژوهشگران «پایان کار» درنتیجه‌ای تغییرات اقلیمی می‌دانند آماده کند. آن‌ها از سازمان‌های سازمان ملل متحد درخواست کرده‌اند که خطرات فاجعه‌بار آب‌وهوایی را به بررسی قرار دهند.

بی‌بی‌سی می‌نویسد کتاب‌های علمی معروفی مانند The Uninhabitable Earth بیشتر از تحقیقات علمی کشف‌شده و درنتیجه جهانی تغییرات اقلیمی بپردازند و این موضوع مهم را برای تعداد بیشتری از مردم توضیح دهند.

دانشگاه حوزه‌های آب و هوا در چند وقت اخیر از افزایش حدود 15 تا 2 درجه‌ای، دمای هوا در سال 1850، یعنی قبل از شروع صنعتی‌سازی جهانی مطالعه می‌شود. مطالعات موردبحث نشان می‌دهد که اگر در قرن جاری دمای هوا را نزدیک‌به این سطح نگه داریم فشار سنگینی به اقتصادهای جهانی وارد می‌شود اما دوران زندگی انسان به پایان نمی‌رسد.

پژوهشگران به انتخاب چندین تصمیم گرفته‌اند روی سناریوهایی که پایین‌تر را متصور می‌کنند. در توافقنامه اقلیمی تقریباً همه روی کره‌ای قراردادی را امضا کردند که در یک قرن جاری افزایش جهانی را «بسیار کمتر» از ۲ درجه سانتی‌گراد زمین نگه داشت. این توافقنامه همچنین راهکارهایی ارائه می‌دهد تا میزان افزایش دما کمتر از 1.5 درجه سانتی‌گراد باشد. بنابراین طبیعی است که دولت‌ها از مطالعات خود بخواهند که آثار این تغییرات اقلیمی را بررسی کنند و نتایج آن را گزارش دهند.

در همین حین مطالعه‌های جدید می‌گوید به عواقب شدیدتر تغییرات اقلیمی به اندازه‌ای کافی توجه نشده است. دکتر لوک کمپاز اعضای دانشگاه کمبریج و نویسنده ارشد مقاله علمی جدید، می‌گوید: «به نظرم درباره بدترین سناریوهای محتمل، نوعی مدیریت عاقلانه فکر کنید. دررابطه‌با هر شرایط دیگری چنین کاری انجام می‌دهیم. وقتی به سرنوشت سیاره‌ای زمین و گونه‌ها می‌رسیم، باید به بدترین سناریوهای محتمل فکر کنیم.»

پژوهشگران در مطالعه‌ی جدید خود متوجه شدند که به افزایش ۳ درجه‌ی دمای هوا نمی‌تواند تأثیرات منفی را به تصویر بکشد. آن‌ها با استفاده از مدل‌های آب‌وهوایی پیش‌بینی‌های جالب در مورد آینده انجام شده است.

آتش سوزی طبیعی / آتش سوزی

پژوهشگران می‌گویند در این سناریو تا سال ۲۰ حدود ۲ میلیون نفری که در مناطقی از دنیا با ساختار شیکننده‌ای سیاسی می‌توانند به تحمل زندگی سالانه ۲۹ درجه سانتی‌گراد بپردازند. چی شونویسنده دیگر مقاله و از اعضای دانشگاه نانجینگ چین، می‌گوید: «میانگین دمای سالانه ۲۹ درجه‌ای در حال حاضر حدود ۳۰ میلیون نفر در صحرای بزرگ آفریقا و ساحل خلیج آمریکا را تحت تأثیر قرار می‌دهد.» چی شو در ادامه سخنانش می‌گوید: «تا سال ۲۰۷۰ این دماها و عواقب اجتماعی و سیاسی آن‌ها مستقیماً روی ۲ قدرت هسته‌ای دنیا و ۷ آزمایشگاه با ایمنی زیستی سطح ۴ که دارای خطرناک‌ترین پاتوژن‌ها هستند، می‌سازند. احتمال رخدادات دومینوی فاجعه‌بار، جدی است.»

پژوهشگران می‌گویند مشکل فقط بالا بودن دما نیست، بلکه آن‌ها نگران دومینویی هستند که می‌توانند تجربه‌ای مانند بحران یا اقتصاد باشند. آن‌ها می‌گویند درگیری‌های احتمالی یا بیماری از پتانسیل برای شروع رویدادی فاجعه‌آمیزند. پژوهشگران می‌گویند که بیشتر بر روی نقاط دگرگونی تمرکز کنند، یعنی افزایش گرما باعث ایجاد رویداد طبیعی دیگری می‌شود که درنتیجه آن دما از پیش افزایش پیدا می‌کند. مثلاً انتشار گاز متان درنتیجه ذوب شدن خاک منجمد ممکن است آثار زیانباری بهدنبال داشته باشد. گران‌ها از جنگل‌هایی می‌گویند که به جای جذب کربن، شروع به انتشار کربن می‌کنند.

نویسندگان مقاله برای ارزیابی مناسب همه خطرات، خواستار اقدام جدی از سوی هیئت بیندولتی تغییر اقلیم شده و از این سازمان درخواست کرده و گزارشی ویژه با تغییرات فاجعه‌بار اقلیمی منتشر می‌کند. پژوهشگران می‌گویند بسیار مهم است که سریعا به بدترین سناریوی ممکن است فکر کنیم و عواقب آن را در نظر بگیریم، حتی اگر چنین کاری به قیمت ترسیدن مردم تمام شود.

مقالات مرتبط:

به گفته‌ی پژوهشگران، مطالعاتی را انجام داده‌اند که این چنین باعث می‌شود کشف گزینه‌هایی باشد که می‌توانند از آن استفاده کنند. برنامه روی بدترین سناریوی ممکن است می‌تواند به اطلاع‌رسانی عمومی درباره آثار زیان‌بار تغییرات اقلیمی کمک شایانی کند و باعث کاهش احتمال وقوع رخدادها شود.

دکتر کمپ می‌گوید: «درک این سناریوهای محتمل ترسناک چیزی است که می‌تواند تأثیر سیاسی و مدنی را حرکت کند.» او می‌گوید پیش‌تر با مطرح کردن احتمالی که در زمستان وجود دارد، می‌تواند بسیار زیاد انجام شود و باید چنین مواردی برای تغییرات اقلیمی نیز در نظر گرفته شود.

بسیاری از فعالان جوان حوزه‌ی آب‌و‌هوا با درخواست برای مطالعه‌ی جدی‌تر سناریوهای ترسناک اقلیمی موافق هستند. لورا یانگدر عمل 5 ساله، می‌گوید: «مهم است که درباره همه جنبه‌های تغییرات اقلیمی تحقیق، از جمله واقعیت ترسناک حوادث فاجعه‌بار؛ چون بدون دانستن حقیقت کامل همه و احتمال احتمالی، نمی‌توانیم تصمیم بگیریم و نمی‌توانیم اقدامی را برای مقابله با تغییر اقلیمی انجام دهیم.»

یانگ در ادامه سخنانش می‌گوید: «سال‌ها است که پنهان‌کاری، انتشار نادرست و از پرداختن به تغییرات اقلیمی است و این وضعیت باید همین حالا به پایان برسد، مخصوصاً برای نسل‌های جوان‌تر است. چون نسل‌های جوان‌تر باید با عواقب ناشی از سال‌ها فشار بر روی کره زمین دست‌و‌پنجه نرم‌کننده باشند.»

نتایج این مطالعه در هفته نامه‌ای مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا منتشر شده است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!