پژوهشی که به‌تازگی در نشریه‌ای Nature Climate Change منتشر شده، نشان می دهد که تغییر چرخه های آب در اقیانوس منجمدجنوبی ممکن است پایداری صفحه ی جنوب شرقی شرقی را به خطر اندازد.

تغییر در چرخه‌های آب به‌دلیل تغییر در الگوی بادهایی ایجاد شده است که با عواملی چون تغییر اقلیمی مرتبط هستند. آب‌های گرم‌ترِ ایجاد شده و افزایش سطح دریا می‌تواند به حیات دریایی آسیب آسیب برساند و سکونتگاه‌های ساحلی انسان‌ها را به خطر بیاندازد. یافته‌های نویسندگان مقاله برای محدودسازی گرمایش جهانی به کمتر از ۱.۵ درجه سلسیوس برای آبگیری از فاجعه‌بارترین آسیب‌های اقلیمی می‌کند.

پنگوئن ها در جنوبگان

صفحه های یخی و تغییرات اقلیمی

صفحات یخی از یخچال‌هایی تشکیل می‌شوند که تجمیع‌ها را بر سطح زمین حاصل می‌کنند. زمانی‌که صفحاتی از سطح زمین تا میان اقیانوس امتداد یافته‌اند، سکوی یخی نامیده می‌شوند. ذوب صفحه یخی جنوبگان غربی و تاثیر آن بر افزایش سطح دریا به خوبی شناخته شده است. ولی کمتر درباره همتای شرقی آن اطلاعات داشتیم.

پژوهش جدید روی منطقه‌ای به نام «حوضه‌ی زیر یخچالی آرورا» در منطقه‌ای هندی بود. این منطقه از یخِ دریا بخشی از صفحه‌ی یخی‌گان شرقی را تشکیل می‌دهد. واکنش این حوضه به تغییرات اقلیمی یکی از قطع‌های بزرگ در پیش‌بینی افزایش سطح دریا در قرن آخر است. اگر این حوضه به‌طورکامل ذوب شود، سطح دریاهای آزاد تا ۵٫۱ متر افزایش پیدا خواهد کرد.

بیشتر این حوضه زیر سطح دریا قرار دارد که آن را درمقابل گرم‌شدن حساس‌تر می‌کند. زیرا آب‌های عمیق‌تر به کمتری از آب‌های کم‌عمق برای جمع‌آوری نیاز دارند.

نقشه سکو های یخی جنوبگان

آنچه فهمیده‌ایم

پژوهشگران مشاهدات ۹۰ ساله از حوضه‌ای زیریخچالی آرورا را بررسی کردند و با قطعیت میزان گرمایش اقیانوس از نیمه‌ی اول قرن بیستم را ۲ تا ۳ درجه‌ی سلسیوس تعیین کردند. این معادل افزایش 0.1 تا 0.4 درجه سلسیوس در هر دهه است. روند گرمایش در دهه‌های ۱۹۹۰ سه برابر شده و به نرخ ۰٫۳ تا ۰٫۹ درجه‌ی سلسیوس در هر دهه رسیده است.

حال این گرمایش چگونه به تغییرات اقلیمی مرتبط می شود؟ پاسخ در ارتباط با کمربندی از بادهای قدرتمند برفراز اقیانوس منجمدجنوبی است. در دهه ۱۹۶۰، این بادها در وضعیت مثبتی از نوسان جنوبگان که پیشرانی اقلیمی است، به‌سمت جنوبگان هدایت شده‌اند. این پدیده از افزایش گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر تأثیر می‌پذیرد و درنتیجه، بادهای غربی در تابستان به جنوبگان نزدیکتر می‌شوند و آب‌های گرم را با خود به همراه می‌آورند.

پیش‌ازاین تصویر می‌شد صفحه‌ی یخی جنوبگان شرقی تا حد زیادی پایدار و از گزند گرمایش اقیانوس‌ها در امان باشد. زیرا با آب‌های بسیار سرد به نام «آب چگال فلات» احاطه شده است. بخشی از جدید بر یخچال وَندِرفورد در جنوبگان شرقی پژوهشی است. در این بخش، مشاهده می شود که آب گرم آب سرد چگال فلات می شود.

پیش‌بینی می‌شود حرکت آب‌های گرم به‌سمت جنوبگان شرقی قرن بیست‌ویکم در قدرت گرفتن و پایداری این صفحه‌ی یخی را بیش‌ازپیش تهدید کند.

چرا این موضوع برای حیات دریایی وجود دارد؟

پژوهش‌های گذشته بر تأثیر تغییرات اقلیمی در جنوب شرقی شرقی می‌کردند که ابتدا در لایه‌های سطح در دریا اتفاق می‌افتد. یافته‌های تازه مبنی‌بر شروع گرمایش از آب‌های عمیق‌تر، بیانگر نیاز به بررسی پیامدهای احتمالی بر حیات دریایی است.

وال در جنوبگان

ارزیابی‌های محکم‌تری ازجمله نظارت و مدل‌سازی برای پیداکردن رابطه‌ای بین تغییرات تغییرات و پاسخ‌های پیچیده‌ی اکوسیستم موردنیاز است. این ارزیابی‌ها شامل تأثیرات احتمالی تغییرات بسیار سریعی است که به نام «نقاط اوج» می‌شود. ممکن است تغییرات در دریا بسیار سریعتر از آنچه اتفاق بیفتد که حیات دریایی سازگاری داشته باشد.

به نظر می‌رسد اکوسیستم دریایی جنوبگان شرقی دربرابر گرم‌شدن آب‌ها بسیار آسیب‌پذیر باشد. برای نمونه، کریل جنوبگان با فرستادن تخم‌هایش به اعماق اقیانوس زادآوری می‌کند. آب‌های گرم می‌توانند بر رشد تخم‌ها و لاروها تأثیر بگذارند. درنتیجه، جمعیت کریل‌ها و شکارچیان وابسته به آن‌ها مانند پنگوئن‌ها و فک‌ها و وال‌ها هستند که تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

محدودکردن گرمایش جهانی کمتر از 1.5 درجه‌ی سلسیوس

پژوهشگران امیدواری‌ها نتایجشان الهام‌بخش تلاش‌ها برای محدودسازی گرم جهانی کمتر از 1.5 درجه سلسیوس باشد. برای دستیابی به این هدف، انتشار جهانی گازهای گلخانه‌ای باید در سال ۲۰۳۰، ۴۳ درصد افزایش و تا سال ۲۰۵۰ به صفر برسد.

گرمایش بیش از 1.5 درجه سلسیوس خطر ناپایداری صفحه یخی جنوبگان را شدیداً افزایش می دهد و باعث افزایش چشمگیر در سطح آب دریا می شود. بااینحال، با حفظ افزایش دما در بازه‌های کمتر از 1.5 درجه سلسیوس، سطح دریاها تا سال 2100، بیش از 0.5 متر افزایش پیدا می‌کند و این فرصت را برای سازگاری مردم و اکوسیستم فراهم می‌کند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!